Doğal Cilt Bakımı – 2

Artık evinizde sizlerde en doğalından maskeler hazırlayabilir ve cildinize kullanabilirsiniz. Özellikle her kısım için ayrı ayrı maskeler ve karışımlar yapmak çok daha doğru olacaktır. Örneğin yüzünüz ile elleriniz aynı krem ile canlanmayacaktır. Farklı karışımlar ile hepsinin istediği ayrı bakımları yapmış olacak ve dolayısı ile onların aradıklarını vermiş olacaksınız.

 

 

Doğal cilt bakımı için organik ürünler

Unutmayın ki evde de bakımlarınızı yapsanız ve içeriklerini sizlerde hazırlamış olsanız, mutlaka önereceğimiz ilk öncelik ürünlerin doğal olmasıdır. Örneğin havuçlu bir maske hazırlıyorsanız mutlaka havucunuzu da organik olarak alınız ve kullanınız. İstanbul ve birçok büyük illerde bunun için açılan özle pazarlar mevcut. Zaten küçük illerde oturuyorsanız muhtemelen organik tarıma çok daha yakınsınız demektir. Her hafta alışverişleriniz organik olarak yapmalı ve özellikle evde hazırlanabilecek organik maskelerinize de organik sebze ve katkısız bitkiler kullanmalısınız.

 

 

Güvendiğiniz aktarlardan alışveriş yapınız

Öncelikli olarak ele almanız gereken bir diğer kıstas ise alacağınız otlar ya da bazı karışımları mutlaka güvendiğiniz aktarlardan alınız. Yine bunlarında katkısız ve saf olması çok önemlidir. Örneğin alacağınız badem yağı bile artık pek güvenilir değil. Bu sebeple daha çok gezerek araştırarak ve en çok da güven duyduğunuz satıcılardan maskeleriniz için eksiklerini giderebilirsiniz.

 

 

Her cilt tipine uygun cilt bakım maskesi

Bugün sizlere yüzlerinizde rahatlıkla kullanabileceğiniz birkaç adet doğal yüz maskesi tarifi veriyor olacağız. Bunların hepsini rahatlıkla evinizde organik olarak hazırlayabilirsiniz.

Salatalıklı Yüz maskesi

Malzemeler

– Bir tutam çuha çiçeği

– Bir ufak boy soyulmuş salatalık

– Bir tutam pirinç unu

– Biraz su

Yapılışı ve uygulanışı

Salatalık yüz maskesi için ilk olarak az suyun içine tüm bu karışımları koyunuz ve kaynatmaya bırakınız. Yaklaşık 15 dakika sonra ateşten alınız. Çok fazla su koymayınız çünkü katı bir kıvam olması gerekir. Salatalıkları rendeleyerek içine atmanız işinizi daha da çok kolaylaştıracaktır. Bu karışımı alıp soğuttuktan sonra birkaç yemek kaşığı elma suyu ve yine bir yemek kaşığı saf ve organik zeytinyağı koyarak karıştırınız ve bunu yüz ve boyun bölgenize uygulamaya başlayınız. Göz çevresi hariç her kısma sürdükten sonra bir süre bekleyin ve iyice durulayınız.

Bu salatalık maskesi hem yüzünüzde hem de boynunuzdaki kırışıklar ile savaşacak ve sizler evde bunu kolaylıkla yapabileceksiniz.

 

 

Siyah noktalar için doğal cilt bakımları

Sizler için birde yine çok şikâyet gelen siyah noktalar için doğal bir maske vermek isteriz. Doğal cilt maskesi olan bu karışım işle artık siyah noktalar hem kolay temizlenecek hem de sık sık yapmanız üzerine kolay kolay yüzünüzde böyle bir sorun oluşmayacaktır.

Malzemeler

– Bir adet limonun suyu (hassas cilde sahipseniz bu miktarı azaltınız)

– Bir kaşık yoğurt

Yapılışı ve uygulanışı

Her iki malzemeyi de iyice karıştırınız ve özellikle de siyah noktalarınızın hâkim olduğu kısımlara iyice yedirerek bekleyiniz. Yaklaşık bir 10 dakika sonra yıkayabilirsiniz. Bunun sütüne birde sıcak banyo yapmanız çok daha iyi sonuç verecektir.

Doğal cilt maskelerinde kullanılan limonun faydası ise cildi hem temizliyor hem de dezenfekte ediyor. Özellikle onların daha kolay çıkmasını sağlıyor ve sivilceye dönüşmemelerine olanak tanımış oluyor. Yoğurt ise size birçok kremin veremeyeceği bir nem dengesini sağlıyor olacak ve en iyi bakımlardan birini üstelenmiş oluyor.

Bu karışımı isterseniz gün aşırı yapabilirsiniz. Özellikle burun, alın ve çene kısmı ekstra bu doğal karışım maskesi ile masaj yapılarak yedirilmelidir. Her evde olacak malzeme olan yoğurt ve limon ile kolay bir bakım sizleri bekliyor.

Doğal Cilt Bakımı – 1

Doğal ürünlerle sağlıklı ve güvenli cilt bakımı için yazımızdan faydalanabilirsiniz.
Doğal ürünlerle sağlıklı ve güvenli cilt bakımı için yazımızdan faydalanabilirsiniz.
error: Kopyalamak mümkün değil !