Doğal Cilt Temizleyicileri ve Cilt Bakımı

Cildimiz doğal hali ile her türlü olumsuz durum ile mücadele edebilecek bir formatta iken zaman ve yaşlanma faktörü cildimizin bazı fonksiyonlarının durmasına ve bu etkenlere karşı koyamaz hale gelmesine yol açmaktadır. Zaman ve yanlış mübaşeret ile cildimizde siyah noktalar sivilce isleri yanlış bakım ürünleri kullanmak sureti ile tahribat meydana gelmekte ve ömür boyu problemini yaşayabileceğimiz ve bizi daha fazla makyaj ürünlerine bağımlı hale getiren izler kalmaktadır.

Bu tür makyaj ürünlerinin içeriğinde bulunan kimyasallar cildimizde daha fazla hasara sebep olabilmektedir. Gözeneklerin tıkanması lekelerin yok edilmesi yerine cildin daha fazla tahrip olması bu tehlikeli risklerden bazılarıdır. Bu konuda binlerce risk dillendirilebilir ama herkesin belleğinde günlük takip edilen programlardan birkaç tane örnek kaldığı için gereği yoktur.

Hem bakım yapıp hemde cildi zararlı etkenlerden muhafaza etmek ve üstelik de cildi beslemek için tek ve mecburi çözüm günümüz şartlarında doğal ürünler kullanmaktır. Bu ürünlerin de en güvenilir ve hesaplı şekilde temin edilmesi için ise evde kendi imkanlarınız ile hazırlayabileceğiniz bakım kompleksler olmalıdır.

Bu nedenle son yıllarda özellikle bayanlar kullandıkları bakım ürünlerini doğal versiyonları ile değiştirme eğilimine girmişlerdir. Bu değişim güncel şartların insanları mecbur bıraktığı doğal yaşama geçişin ilk adımı olarak nitelendirilmektedir.

Doğal yöntemlerin ucuz ve etkili olmasına rağmen geleneksel ve doğal alternatifleri ile zamanın alıp götürdüklerine karşı meydan okuyabilmek, kırışıklıkları eski haline döndürmek, akneleri engellemek oldukça zor bir durumdur. Bu zorluğun en öncelikli sebebi tedavi diye nitelendirebileceğimiz bakım sürecinin uzun ve sabır gerektiren bir durum olması ve hazırlamak için evde sarf etmeniz gereken bir uğraşı gayretinin zaruretidir.

Bu konuda tecrübe edilmiş bazı yöntemler ve faydalı olup doğal yöntemlerin kullanımını yaygınlaştırmak için bazı cilt bakım reçeteleri yazımızın devamında açıklanacaktır.

Micro fiber kumaş ile harika ve doğal yüz temizliği

Antibakteriyel özellikte olduğu için bebeklerinizin cilt temizliği için dahi kullanabileceğiniz micro fiber kumaşlar yüzünüzdeki makyajı etkili ve güvenli bir şekilde temizleyebilmektedir. İlave hiç bir temizleyiciye ihtiyaç bırakmadan kullanabileceğiniz micro fiber kumaşlar ile cildiniz üzerinde olması gereken doğal parafin niteliğindeki yağların tamamını cildinizden uzaklaşmayacak ve cilt ne kuru olacak ne de çok yağlı kalacaktır. Ayrıca yoğun alerjik risk barındıran bebeklerinizi beslerken yüzüne gözüne kaçınılmaz olarak bulaştırdıkları yemek kalıntılarını dahi herhangi bir kimyevi temizleyiciye ihtiyaç olmadan temizleyebilirsiniz. Ayrıca bebekler ve çocuklarda yaygın görülen ekzema sorunu yaşayan bebeklerin ciltleri çok duyarlı olduğu için de bu tür kumaşlar kullanımı annelere çok etkili çözüm sağlamaktadır.

Bayanlar günlük bakım olarak kullandıkları makyaj ürünlerini gün içerisinde olabildiği kadar erken ciltlerinden temizlemeleri gerekmektedir. Aksi halde ciltleri zarar görebilir. Ayrıca cilt üzerinde mikroskobik kirler olarak nitelendirilebilecek kalıntılar da olabilmektedir. Mikro fiber kumaşlar makyaj ve cilt üzerinde bulunan farklı herhangi kaynaklı kirlerin temizlenmesi için hiç bir sabun vb temizlik maddesine ihtiyaç kalmadan kullanılabilmekte ve etkili çözüm sunabilmektedir.

Bununla birlikte yüzünüzü daha temiz hale getirmek için ihtiyaç veya daha fazla verimlilik alabilmek adına mikro fiber kumaşlarla beraber saf, doğal sıvı temizleyici sabunları kullanabilirsiniz.

Doğal makyaj sökücü

Micro fiber kumaşlar maskaraları dahi herhangi bir sabun yada tonik benzeri yağlar olmadan harika bir performans sergileyerek temizler.

Ayrıca zeytin yağı ve hindistan cevizi yağı maskaraların alt katmanlara su geçirmez özellikte dahi olsalar onları temizleyebilmektedir. Diğer makyaj ürünlerini de aynı şekilde temizleyebilmekte fakat micro fiber ile makyaj temizlemek yağlı ciltler için uygun değildir.

Mikro fiber kumaşlar ile cildinizi herhangi bir yağ ya da farklı malzemeye ihtiyaç duymadan istediğiniz verimlilikte bir temizlik elde edebilirsiniz.

Losyon ve nemlendirici

Doğal ürünlerden hindistan cevizi yağı yaygın olarak cildin nemlendirilmesi için kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağı bu niteliğini içeriğinde olan lorik asit ile desteklenen yoğun jelatin ile sergilemektedir ve bu yağ cilt tarafından kolayca emilebilmekte ve uzun bir nemlendirme etkisi sunmaktadır
Nemlendirme etkisinin yanı sıra akneli ve sivilceli ciltlerde dahi hindistan cevizinin antibakteriyel içerikleri sayesinde harika çözümler sunabilmektedir.

Kuru ciltler için yaşlanmayı doğal olarak engelleyici bir çözüm olan bu ev yapımı krem çok harika sonuçlar sergileyen kimyevi ürünlere karşı daha üstün özellikleri olan bir alternatiftir. Ayrıca hindistan cevizi yağına ekleyeceğiniz çinko oksit ile de güneş altında ekstra koruma ihtiyacınıza karşı çözüm bulabilirsiniz ya da doğal deodorant alternatifi olarak kullanabilirsiniz.

Yüzünüzdeki sivilce izlerine karşı doğal peeling

Kişisel Bakımın ve pürüzsüz bir cilt sahibi olmanın ok önemsendiği ve bu konuda çok gayret sarfedildiği durumlarda yüzünüzde kalan bir sivilce yada daha farklı kaynaklı iz bütün çabaların gölgelenmesi anlamı taşır bu nedenle bu tür izlerden kurtulmak için yapılan işleme peeling denir. Peeling için kullanilabilen bir çok ürün olsada cildin üst katmanının soyulup yerine çıkacak cilt tabakasınının eskisinden daha güzel olması için beslenmesi gerekliliği doğal yöntemleri zaruri hale getirir. Bu süreçte dikkat edilecek bir hususta cilt tipidir çünkü her çilt tipi için aynı ürün kullanılamamaktadır.

Doğal peeling olarak birçok cilt tipi için kullanılabilmesinde mahsur olmayan ve ev ortamında kolayca hazırlayabileceğiniz yöntem şeker ve yağ karışımıdır. Yapmanız gereken ise sadece bu karışım ile kurtulmak istediğiniz lekenin bulunduğu bölgeyi ovmaktır. Bedeninizin herhangi bir bölgesinde de kullanabileceğiniz bu karışımı hazırlamak için şeker ve yağdan eşit oranlarda kullanmanız gerekmektedir.

Yağlı ciltlerin diğer cilt tiplerine nazaran mukavemetinin daha fazla olması ve kullanılan bakım ürünlerine karşı diğerlerine göre daha fazla direnç göstermesi yüzünden yağlı ciltlerde daha etkili bir çözüm alınabilmesi adına karışıma saf yemek sodası ilave edilebilir.

Yaşlanmaya karşı doğal çözüm

Bugün piyasada cildinizin yaşlanmasını engelleyici tonlarca ilaç diyebileceğimiz kozmetik ya da medical ürünler vardır. Fakat en etkili çözüm cildin yaratılıştan sahip olduğu mekanizmaının desteklenmesi ve cildin kendi kendini yenilemesinin sağlanmasıdır. Cildin yaşlanmasının önlenmesi dendiğinde ilk akla gelen jelatindir. Uzmanlar tüm jelatin içerikli ürünlerin cildi desteklediğini öngörmektedirler. Cildin içerisinde üretilmesi gereken bu ürünler cilt üzerinden yeterl oranda absorbe edilememektedir. Bu durumun nedeni ise bu ürünlerin emilemeyecek kadar büyük olmasıdır.

Cildin doğal jelatin üretimini artırmak ve nemlendirmek için hindistan cevizi yağı önerilmektedir ayrıca balık yağı ve tere yağı karışımı ve C vitamin cildinizin jelatin üretimi için destekleyici olabilmektedir.

Doğal yöntemlerin en etkilisi cildin doğasının bozulmaması ve cildin sahip olduğu mükemmel fonksiyonların işlevselliğinin korunması olacaktır. Cildimiz senede iki defa kendini yenilemekte ve bu özelliği sayesinde var olan bütün problemlerinden kurtulabilmektedir. Eğer cildin maruz kaldığı olumsuz durumlar devam ederse bu izler kalıcı olabilmekte veya cildin içeriğine tesir eden kimyasallar cildin yapısını bozabilmektedirler. Bu nedenle cildimiz için kullanacağımız baımın olabildiğince doğal olması ve en tehlikeli olan makyajdan mümkün mertebe kaçınılması en doğal cilt bakımı olarak nitelendirilebilir. Cildimizin en güzel olduğu an en doğal oduğu andır.

yaşlanmaya ve cilt lekelerine karşı doğal öneriler
Yaşlanmaya ve cilt lekelerine karşı doğal öneriler
error: Kopyalamak mümkün değil !