Doğal Kılcal Damar Tedavisi ve Önlemler

Üzüm çekirdeği yağı kılcal damar etkisi

Kırık/çatlak kılcal damar sorununu doğal yöntemlerle tedavi edebilir ve daha iyi görünebilirsiniz.

Kılcal Damarların Çatlamasına (T. Rosacea) Neden Olur?

Kılcal damarlar, damar ve arterleri birbirine bağlarlar ve dolaşım sisteminin bir parçasıdırlar. Kılcal damarların görevi su, oksijen, gıda ve atıkların hücre dokusu ve dolaşım sistemi arasında değiş tokuşunu sağlamaktır (Arterler kanı hücrelere ve geri kalbe taşırlar). Kılcal damarlar narindir ve zarar gördüklerinde çatlarlar ve geriye yüzde ve bacaklarda hiç kimsenin hoşuna gitmeyen kırmızı lekeler bırakırlar. Nadiren çatlayan kılcal damarlar kendilerini iyileştirirler. Doku arasına meydana gelen mikro kanamalar ve mikro trombüsler deride kızarıklık ve pigmente lekeler bırakabilir. Bu tip deri renk değişiklikleri için evde hazırlanabilecek bazı basit reçeteler ile düzeltmek mümkün.

 

 

Önlem En İyi Tedavidir

  1. Yüzünüzü çok sert yıkamayın. Aşırı sıcak su zarar verir.
  2. Cildinizin güneş ışığına aşırı maruz kalmasını önleyin veya güneş kremi kullanın.
  3. Alkol tüketmeyin. Kandaki basıncı arttırarak yüzdeki kılcal damarların çatlamasına ve genişlemesine neden olabilir.
  4. Yüzünüzü mümkün olduğunca koruyun. Yaralanmalar kılcal damar çatlaması ve kızarıklığa neden olabilir.

 

 

Doğal Tedaviler

  • C Vitamini ve Lizin: C vitamini ve lizin içeren gıdaların tüketin. Lizin işlenmiş gıdalarda bulunmayan bir amino asittir. Fasulye, esmer pirinç kepeği, peynir, süt ürünleri, yumurta, balık, baklagiller, et, kabuklu kuru yemişler, patates, deniz ürünleri, soya, tam buğday içerisinde lizin bulunur.
  • Doğal E Vitamini Yağı: Doğal E vitamini yağı koruma ve çatlayan kılcal damarların tamirine yardımcı olacaktır. E vitamini de kullanabilirsiniz. Doğal E vitamini (d-alfa tokoferol) almaya dikkat edin (sentetik olan E vitamini dl-alfa’dır)
  • Üzüm Çekirdeği Yağı veya Ekstresi: Üzüm çekirdeği ekstresinin tüketmek kızarık damarların iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Üzüm çekirdeği yağı temel olarak anti aging ve anti oksidan etkisi kanıtlanmış Resveratrol aktif maddesini içerir böylelikle üzüm çekirdeği yağı kılcal damar üzerinde olumlu etkisini temel olarak Resveratrol molekülü yapar.
    Üzüm çekirdeği yağı kılcal damar kanamalarının ve sertliğinin kaybolmasına ve düzenli kullanım ile damar tıkanıklığının azalmasına, zaman içinde damarların eski esneklik ve elastikiyetini kazanmasını sağlayabilir. Bu şekilde düzenli kullanım biyolojik yaşınızdan bağımsız olarak damar yaşınızı gençleştirebilir. Doğal tedavi yöntemleri kılcal damar çatlamasından muzdarip bir çok kişinin derdine derman olmaktadır. Bu doğal tedavi yöntemleri ucuz ve uygulanması kolaydır.

 

Lazer Tedavisi

Lazer tedavisi ile de kılcal damar çatlamaları ve genişlemiş kılcal damarlar iyileştirilebilmektedir. lazer damar içinde ki hemoglobin molekülünü hedefleyerek bu mikro damarların içinde dolaşan kan hücrelerini tromboze eder tıkanan kılcal damar sonrasında vücuttan temizlenir ve oluşan iyileşme süreci ile birlikte belirginleşen kılcal damar kaybolur. Lazer tedavisinin de çeşitleri mevcut olup fiyatları uygulama türüne göre değişmektedir.

İnjeksiyon Tedavisi veya Sklerozan ajan terapisi

Sklerozan ajanlar damar içine girdiklerinde damarı tıkar ve damarın körleşip tahrip olmasını sonuçlandırı. Alkol türevleri veya etoksisklerol gibi kimyasallar mikro injeksiyon tekniği ile damarın içine verilerek damarın tıkanması sağlanır. Damar zaman içinde yüzde veya bacakta bulunduğu bölgede kaybolacaktır. Sıklıkla ağrısı az olan ve ucuz bir yöntemdir lazer göre daha yaygın kullanımı vardır.

Kılcal Damar Tedavisi ve Önlemler
Kılcal Damar Tedavisi ve Önlemler
error: Kopyalamak mümkün değil !