Sivilceler ve Cilt Lekeleri İçin Doğal Sabunların Faydaları

Hangi doğal sabunun hangi faydalara sahip olduğunu ve nelere iyi geldiğini hemen öğrenin:

Aromatik Doğal Sabunların Faydaları

Saç için doğal sabunlar, cilt beyazlatıcı doğal sabunlar hangileri veya kepek önleyici doğal sabunlar, sivilceye iyi gelen doğal sabunlar farklı doğal sabunlar ve faydaları olarak geleneksel anadolu şifacıları veya aktarlar tarafından çoklukla halkın kullanımına sunulmuştur. İlk etapta aklımıza gelen doğal sabunlar arasında Akdeniz coğrafyasında popüler olan doğal sabun defne sabunu, zeytinyağlı prina sabunu, Mardin’in meşhur bıttım sabunu, iç anadolu bölgesinde kükürt sabunu, Hatay’ın bilinen ardıç sabunu, farklı hayvanların sütleri ile güzellik amaçlı Kleopatra’nın sürekli cildi için kullandığı rivayeti ile popüler olan eşek sütü sabunu, lavanta sabunu, amber sabunu, gülsuyu sabunu gibi onlarca farklı doğal sabun faydaları nedeni ile farklı bölgelerimizde üretilmekte ve ülkenin her yerine veya yurtdışında satılmaktadır.

Anadolu’da bilinen Doğal sabunların faydaları:

  • sıklıkla sanayi tipi bir kimyasal içermemeleri,
  • atadan kalma üretimhanelerde doğal ve geleneksel yöntemler ile üretilmeleri,
  • boya, katkı veya koruyucu katılmaması,
  • bitkisel olarak aromatik yağların kullanılarak veya,
  • doğal zeytinyağı veya hayvansal süt veya yan ürünlerin kullanılarak hazırlanması,
  • geleneksel nesilden nesile faydasına inanarak kullanan bir kitlenin varlığı ile açıklanabilir.

Doğal Defne Sabunu Faydaları

Defne ağacı Anadolu ormanlarında çok rastlanan ve doğal kokulu yaprakları ile hem baharat amaçlı yemeklerde kullanıldığı gibi soğuk sıkım elde edilen defne aromatik yağı ile hazırlanan harika kokulu defne sabunu anti inflamatuvar etkisi ile seboreik dermatid, saç dibi kepeklenmesi, saç follikülü iltihabı ve kepeklenme gibi saç ve cilde ait bazı egzema, allerjik dermatid gibi rahatsızlıklarda koruyucu ve destek amaçlı kullanılmaktadır.

Doğal Bıttım Sabunu Faydaları

Menengiç, yabani fıstık meyvelerinden elde edilen aromatik yağ kullanılarak hazırlanan bıttım doğal sabunu saç köklerini kuvvetlendirmesi yanında cildi beyazlatıcı ve saçları kuvvetlendirici özelliği ön planda olup egzema benzeri kaşıntılı ve iltihaplı deri problemlerinde anti mikrobik etkisi ile çokca kullanılan ve faydaları kanıtlanmış bir doğal sabundur.

Doğal Ardıç Sabunu Faydaları

Ardıç ağacının katranı ile yapılan bu koyu renkli doğal sabunun faydaları temel olarak saçlara ve cilde olmak üzere ikiye ayrılır. Doğal yöntemlerle elde edilen ardıç katranı kullanılarak yapılan ardıç sabunu başta sivilce olmak üzere, inflamasyonlu saç dibi iltihabı, egzema, ayak mantarı gibi pek çok sık görülen problemin tedavisinde ampirik bir yöntem olarak fayda sağlayacaktır.

Doğal Pirina Sabunu Faydaları

Doğal zeytinyağı kullanılarak hazırlanan geleneksel pirina sabunu cildi güzelleştirmek, parlaklaştırmak ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmak isteyen akdeniz kadınının yüzyıllardır kullandığı bir sabundur. Anadolu geleneğinde, antik roma veya yunan medeniyeti etkisiyle yerleşik hale gelen pirina sabunu egzema ve döküntülü cilt hastalıkları için düzenli kullanımının yarar sağladığı bir klasik doğal sabundur.

Doğal Kükürt Sabunu Faydaları

Kükürt sabunu, kepek problemi yaşayan pek çok kişinin kullandığı ve sıklıkla fayda gördüğü bir başka doğal sabundur.

Doğal Lavanta Sabunu Faydaları

Lavanta bitkisinden elde edilen aromatik uçucu yağlar kullanılarak hazırlanan bu güzel kokulu doğal sabun cildi rahatlatan, ruhi stresi alan ve cildinizi bebek cildi gibi yumuşak ve hoş kokulu yapan seboreik cilt bölgelerinde siyah noktaları temizleyen, sivilce ve komedon tipi yağlı ciltlerin müzmin sorunlarını giderir. Anti mikrobik ve anti septik özelliği ile cildinizi temizler ve pek çok zararlı mikrop ve mantardan arındıran özelliği de vardır.

 

Sivilceler ve Cilt Lekeleri için doğal sabunlar. Hangi sabunların hangi rahatsızlıklara iyi geldiğini hemen öğrenin.
error: Kopyalamak mümkün değil !