Doğal Saç Jölesi Hazırlama Yöntemleri

Saçlarımız; bizim günlük ruh halimizi yansıtan bir organımızdır. Ya da tersi mantıkla saçlarımız istediğimiz formda olmadığı zaman ruh halimiz kasvetli, kendimize güven hissinin taban yaptığı, hiç bir şey yapmak istemeyen depresif bir kişiliğe bürünüveririz. Gün boyu yapılan tüm uğraşılar boşuna gitmiş olur. Ne giydiğimiz kıyafet bize keyif verir nede yaptığımız bakım ve makyaj bizim keyifli olmamız için yetmez. Bu yüzden saçlarımızın bizim istediğimiz bir şekle girmesi bizi maksadımıza taşıyan son adım olmaktadır. Bir temsil ile ifade etmek gerekirse bir zamanlar ülkemizde yapılan Devrim arabalarını herkes duymuştur. Araç harika olarak yapıldı ve motor ve diğer aksamları tamdı ama benzin koymayı unuttukları için açılışta bütün protokolün önünde çalışmadı ve proje kaldırıldı ve iptal edildi. Saçlarımızda arabaya konan benzin gibidir. Ne giyerseniz giyin nasıl bir parfüm ya da makyaj yaparsanız yapın eğer saçlarınız size tatminlik hissi vermiyorsa kesinlikle sokağa dahi çıkmak istemeyeceksiniz ya da devrim arabası gibi çıkamayacaksınız. Saçlarımızın bakımı; cildimiz, ellerimiz, ya da makyajdan farklı olarak çok daha dikkatli olunması gereken bir mevzudur. çünkü geri dönüşü çok zordur. Cildimizde oluşan herhangi bir iz ya da lekenin düzeltilmesi için türlü medikal, kozmetik ya da bitkisel ürünler mevcuttur ve peeling gibi uygulamalar ile kesin sonuç alınabilmektedir. Ama saçların kaybı söz konusu olduğunda ektirmeyi saymaz isek ilaç ya da doğal yöntemler ile dökülen saçların tekrar çıkması mümkün olmamaktadır. Bu nedenle tek şansınızın olduğunu bilmeniz gereklidir ve bu yüzden de saç şekillendirirken ya da boyarken, bakım yaparken dikkatli olmanız gerekir ve mümkün mertebe saçlarınıza zararı olmayan doğal ürünler kullanmanız daha nafi olacaktır.

Gençlik döneminde bilinçsizce kullanılan saç şekillendiricilere dikkat

Saç bakımı denince akla ilk gelen sabah hazırladığınız saçlarınızın gün boyu şeklinin dağılmadan kalabileceği bir saç şekillendirme işlemi akla gelir ve çok da önemlidir. Özelikle ergenlik dönemi gençliği diye tabir edilen grup kullandıkları jöleler ve saç şekillendiriciler ile saçlarına çok ciddi zarar vermekteler. Çoğu genç 25 li yaşlara geldiğinde ise saçlarının büyük bir kısmını kaybetmektedirler. Bu tür içeriğinde ne olduğunu bilinmeyen ürünleri kullanan gençler kaybedilen saçların tekrar kazanılması ve saç dökülmesinin önlenmesi için arayış içerisine girmeye başlarlar. Bu yolda denk geldikleri herkesten ve her şeyden meded uman gençlerimiz maalesef daha kötü durumlara sürünmekte ya da en selametli olarak kurtulabildikleri sadece maddi zararla geri dönmektedirler.

Bu tür ürünler saçlara nasıl zarar verir;

Saçlarımız protein esaslı canlı organizmadır. Bu nedenle Amino asit karakterlidir. Yani asidik bir form taşır. Aynı şekilde derimiz de bu yapıdadır. Sizin kullanacağınız saç şekillendirici saçlarınızda meydana getireceği yıkımı iki farklı şekilde gerçekleştirir. Birincisi; saçlarınızın etrafında bir tabak oluşturup dış dünya ile irtibatını keserek hava almasını önleyip saç hücrelerinin teker teker ölmesini sağlayacaktır. Parmaklarınızın şeklinin dahi çok hikmetli ( fonksiyonel) olduğunu ve kedilerin ve basit böceklerin dahi vücutlarından çıkıntı yapan kıl benzeri uzuvlarının hayati fonksiyonlara haiz olduğunu düşündüğünüzde saçlarınızın sadece kafanız üzerinde bir örtü olmadığını birden fazla vazifesi olduğunu anlayabilirsiniz. Bir kedinin bıyıkları bir tabaka ile kaplansa nasıl davranır yönünü dahi kestiremez değil mi?. O nedenle saçların tüm yüzeyinin ve derinin jöle yada benzeri krem türevi ürünler ile kaplanması çok tehlikelidir. İkincisi ise; kullanılan ürünün içeriği bazik ya da tuz yapısında ya da saç ve deri Ph sından farklı ise gün boyu kalan kimyevi madde saçlarınızın ve derinizin Ph sını düşürecek ya da değiştirecek ya da en kötüsü saçlarınızı çözecektir. Bu durum saçlarınızda geriye dönülmeyen bir yola girmeniz anlamına gelir.

Tüm vücut bakım ürünleri gibi saçlarınızda da boyama ya da bugünü konumuz olan şekillendirme ile ilgili yöntemler vardır. Bu yöntemlerden ilki ise;

Limon ile saç şekillendirici hazırlama;

Yukarıda da izah edildiği sebepler üzere insanlar saçlarının şekillendirilmesi için çok uçuk rakamlar ödemeyi göze alabilmektedir. Oysaki evlerden eksik edilmeyen bir adet limon ile çok güvenli ve çok düşük bir maliyetle bir o kadar da basit bir yöntemle doğal saç jölesi hazırlayabilirsiniz. Yapmanız gereken ise şu şekildedir. Bir adet limonu on dakika boyunca bir cezve yada benzeri ufak kapta parçalamadan kaynatın ve akabinde püre veya kremsi bir form alana kadar rondoda parçalayın. Karışımı hazırlamak bu kadar basit tir. Uygulanışı ise saç diplerinize gelmeyecek şekilde saçlarınıza sürün.

Limon ile saç şekillendirmede dikkat etmeniz gereken durumlarda yok değildir. Öncelikli olarak limonun mandalina ağacından aşılayarak elde edilmemiş olamasına dikkat etmeniz gereklidir. Bir diğer husus da limonu kaynatmadan önce çok dikkatli temizlemeniz gerekeceğidir. Üzerinde olabilecek mikro organizma türevli kirlerden arındırılması önem arz etmektedir. Kaynatırken ise iki bardak içme suyu ile kaynatmanız gerekir. Bunu yaparken yaklaşık 7,5 dakika kadar kısık ateşte kaynatın ve rondodan geçirdikten sonra iyice krem şekli aldığından emin olun gerekirse tekrar ısıtın.

Keten tohumu ile doğal saç jölesi;

Doğal saç jölesi hazırlamanın bir diğer yöntemi ise keten tohumu ve güzel bir koku elde etmek için içerisine ilave edebileceğiniz uçucu bir yağ ile hazırlanır.
Gerekli malzemeler ise şu şekildedir;
2 bardak su( su bardağı ile)
Bir fincanın 1/4 ü kadar keten tohumu
Herhangi bir uçucu yağ

Hazırlanışı;

Orta ısıda keten tohumu ve suyu herhangi bir müsait gördüğünüz kapta normal şiddetteki ateşte ısıtmaya başlayın. Zamanla kıvamlaşacak olan karışımı tahta bir kaşık ile karıştırın ve bir kere kabarana kadar kaynatın. Elde ettiğiniz karışımı soğutun ve tülbent türevi bir kumaş ile süzün. Soğuduktan sonra daha da kıvamlı hale gelecek olan karışıma istediğiniz uçucu yağı ilave ederek güzel bir koku kazandırabilir ve doğal jölenizi hazır hale getirmiş olursunuz. Elde ettiğiniz tamamen doğal saç jölesini ister ıslak isterse kuru saçlara sürebilirsiniz. Elde ettiğiniz karışımın muhafazasını ise buz dolabında ağzı kapalı cam bir kavanozda yapabilirsiniz.

Neredeyse tüm öğrencilerin ve iş hayatındaki özellikle bayanların şikayet edip dert yandıkları saçlarının bakımında çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Bu kadar yaygın bir sorun olan ve bu sorunun yansıması olarak ortaya çıkmış çok geniş bir ticari pazar vardır. Eğer maksat karlılık ise dikkat etmeniz gereken konu bir değil on olmaktadır. Size bu konuda bir örnek vermek isterim. Bir kimyagerin anlattığı ne derece doğru bilmiyorum ama konuyu özetleyen bir durum olduğu için içeriği bizi ilgilendirmiyor.

Bu gün marketlerde bulunan aromalı içeceklerin çoğunda alkol olduğunu iddia etti ve gerekçesi ise alkolün en ucuz ve en etkili çözücü olduğu için tercih edildiğini alkol çerisinde çözüle aromaların içeceklerin içerisine alkol ile birlikte ilave edildiği iddiasında bulundu.

Sevgili anne ve babalar evlatlarınızın ve sizin kullandığınız ürünlerin içeriğine dikkat edin ve eğer mümkünse evde yapmayı ve doğallığı alışkanlık olarak hem onlara hemde kendinize kazandırın. Özellikle her ürünü kullanmadan önce mutlaka bir hekim onayı alın.

Doğal saç jölesi hazırlama yöntemleri konulu yazı
Doğal saç jölesi hazırlama yöntemleri konulu yazı
error: Kopyalamak mümkün değil !