Doğal Tonik Hazırlama Yöntemleri (Elma Sirkesi ve Gül Suyu)

Gülün içinde barındırdığı mükemmel yağlar temizleyici, ferahlatıcı ve canlandırıcı bir etkiye sahiptir. Özellikle de yorgun ciltlerde. Aynı zamanda makyaj veya cilt temizlemek amacıyla da kullanılabilir.

 

 

Malzemeler:

  • 20 ml Üzüm sirkesi
  • 1 gr kuru gül yaprakları
  • 10 ml gül suyu

Not; Ölçüler oran olarak verilmiştir. Kişisel ihtiyaca göre artırılabilir!

 

 

Hazırlanışı:

Sirke yapanlar bilir. Gül yaprakları üzerin üzüm sirkesi döküp cam bir kavanozda bir süre bekleyin ( yaklaşık 15 gün) ve çıkarıp ince bir tülbent ile süzün. Elde etiğini suyun üzerine de gül suyunu ilave edip tonik olarak kullanın.

Cildiniz gün boyu takındığı mimikler ve kullandığınız bakım ürünlerin cilt kasları üzerindeki istemsiz kasılmaları yüzünden yorulmaktadır. Bu yorgunluk ilerleyen dönemlerde kırışıklık, sarkma, kaz ayakları, sivilceler ve lekeler olmak üzere birçok cilt sorunu miras bırakabilmektedir. Bununla birlikte genel bakım olarak addedebileceğimiz uygun kilo oranınızın daima stabil kalması ve egzersiz alışkanlıklarının ihmali ile cilt sarkmaları ve kasların kendini salmasından kaynaklı bakımsızlık ve sorunlar da görülebilir.

Bu nedenle hem güzelliğinizin korunması hem de genel sağlığınızın korunması adına kişisel bakım önemlidir. Cildiniz karşılaştığı tüm olumsuz etkenlere karşı tek başı ile mukabele etmesi mümkün olmamaktadır. Bu noktada cildinizin gün sonunda temizlenmesi, gözeneklerin rahatlatılması ve uyarılması gerekmektedir. Hatta mümkün ise doğal besleyiciler ile beslenmesi gerekmektedir. Bu bağlamda doğal maddeler ile hazırlanacak tonikler ihtiyacınıza yönelik en mükemmel cevabı sunmaktadır.

Hem cildi temizleyecek hem de içeriğindeki salisilik asit ve diğer asit türevleri ile cildinizi tahrip etmeden gözenekleri açacak hem de cildinizin gerginleşmesini ve üst tabakadaki zayıflayan hücreleri besleyecektir.

Kuru cilt: Deri altı bezlerinin salgısının yetersiz olduğu için bu tür ciltler alkolsüz tonikler ile temizlenmelidir.

Yağlı cilt: Bu tür ciltlerde de deri altı bezleri normalden fazla salgı yapar ve gözenekler oldukça geniştir. Gözeneklerin geniş olması ve yağlanmanın yoğunluğu hem bakteriyel olayların hem de sivilcelerin yoğun çıkmasına neden olur. Bu yüzden yağlı ciltlerde iki kademeli temizleme işlemi gereklidir.

Karma cilt: Bu cilt tip de hem kuru hem de yağlı ciltlere ait özellik gösterir. Genellikle T bölgesi olarak adlandırılan alın ve burundan çeneye kadar uzanan çizgi yağlı iken yanaklar kuru cilt özelliğine sahiptir. Bakımı oldukça zor olan bu cilt tipinde kullanılacak bakım ürünlerinin de kimi zaman ayrı olması ve farklı lokasyona kaydırılmaması gerekmektedir. Eğer özellikte tonikler ile cilt temizliği mümkün değil se alkol içeriği düşük hatta alkolsüz ürünler kullanılmalıdır.

doğal tonik konulu bilgilendirme yazısı
doğal tonik konulu bilgilendirme yazısı
error: Kopyalamak mümkün değil !