Doğal Yollardan Kilo Verme Yöntemleri (Evde Yapılabilecek 22 Doğal Yöntem)

Kilonuzu kontrol altında tutmanın yalnızca iki yolu vardır. Bunlardan biri spor diğeri ise sağlıklı beslenmedir. Kilo vermenin sihirli bir yolu maalesef yoktur. Bunu çoğu insan anlamakta güçlük çekmektedir. Eğer yalnızca spor ve sağlıklı beslenme ile kilo veriliyorsa bu listenin ne için olduğunu merak edenler olabilir. Düzenli spor ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra bu listedeki diğer yöntemleri de uygularsanız hedefinize ulaşma süreniz kısalacaktır. Kilo alma ve verme hızınızı etkileyecek birçok farklı faktör vardır. Aşağıda bahsedeceğimiz yöntemler bunların çoğunu kapsamaktadır.

Kilo verme işlemine başlamadan önce, kilo verirken vücudunuzun ne işler yaptığını anlamanızda fayda var. Basit bir şekilde anlatılacak olursa vücudunuzdaki enerji yağlarda (yağların yanı sıra protein ve karbonhidratlar) depolanır. Kalori vücutta yağ, protein ve karbonhidrat formunda depolanan enerjinin birimidir. Vücudunuz eğer enerji açığı olursa, çeşitli kimyasallar işlemler sonucunda depolanmış yağı enerjiye dönüştürür. Eğer enerji ihtiyacınız olmazsa yedikleriniz yağ formuna dönüştürülüp vücudunuzda depolanır. Kilo kaybetmek yani yağ yakmak için vücudunuzun harcadığı enerjinin (yani kalorinin) aldığınız enerjiden (yani kaloriden) daha fazla olması gerekmektedir. Harcadığınız enerji, aldığınız enerjiden daha fazla olduğu durumda vücudunuz enerji açığını karşılamak için vücutta birikmiş olan yağ hücrelerini kullanacaktır ve bunun sonucunda yağ hücreleri küçülecektir. Yağ direk olarak kaybolmaz, suyun buhara dönüşmesi gibi sadece form değiştirir. Bu basit aşamaların yanı sıra kilo vermeyi genetik ve çevresel faktörlerde etkilemektedir. Yukarıda ki işlemlerin işlemesi insandan insana değişiklik göstermektedir.

 

 

1. Tarçın Çayı

Kan şekeriniz, açlığınızı ve enerjinizi belirlediğinden dolayı kilonuz üzerinde temel bir rol oynar. (Eğer enerjiniz varsa daha kolay spor yaparsınız.)

Eğer kan şekeriniz düzenliyse aşırı iştahlı olmazsınız ve zamanında, doğru oranlarda yemek yersiniz. Vücudunuz yağları depolamaktan çok yakmaya eğilimli olur.

Kilo vermedeki etkisi ne kadar şu anda tartışılıyor olsa da, yapılan çalışmalar kan şekeri düzeyini düzenlediğini kanıtlamaya devam etmektedir. Bu nedenle içmenizde hiçbir zarar bulunmamaktadır.

 

İhtiyacınız olan malzemeler…

* 1 çay kaşığı toz tarçın

* 1 tarçın çubuğu

* 250 ml içme suyu

 

Tarif

Tarçınları bir bardağa koyun ve üzerine 250 ml kaynar su dökün. Süzmeden evvel 15 dakika boyunca su içerisinde demlenmesini bekleyin. Günde 1-2 defa için.

 

 

2. Yeşil Çay & Zencefil

Yeşil çayın kilo vermeye sağladığı zarar uzun zamanlardır tartışma konusu olmuştur ve bunun doğruluğunun kanıtlanması için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Bazı çalışmalar sonucunda hiçbir etkisi olmadığı gözükmüş olsa da, diğer çalışmalar, içeriğinde ki kafein, kateşin ve theanine sayesinde kilo vermeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Kafein sisteminize genel bir katkı sağlar ve vücudunuzda gerçekleşen işlemleri hızlandırır, metabolizmanızı hızlandırır ve bu sayede kilo vermenize yardımcı olur. Metabolizma teknik olarak canlı bir organizmanın içerisinde gerçekleşen bütün işlemleri gerçekleştiren sistemdir.

Kateşinler, işlenme yöntemlerinin farklılığından dolayı siyah çaydan daha çok yeşil çayda bulunmaktadır ve antioksidan görevi görmektedirler. Canlı organizmalar ve laboratuvarda yapılan deneyler sonucunda çalışma mekanizması henüz tam belirlenememiş olsa da, kateşinlerin yağların vücutta birikmesini azalttığı belirlenmiştir.

Theanine ise sizin mutlu ve rahat hissetmenizi sağlayan dopamin hormonunun salgılanmasına yardımcı olan bir aminoasittir. Eğer stres nedeniyle daha fazla yemeye eğilimliyseniz yeşil çay, bulundurduğu theanine sayesinde yardımcı olabilir. Theanine ayrıca kafeinin asabileştirici etkisini azaltmaya da yardımcı olur. Yeşil çaya biraz zencefil eklemek hem sindirimi kolaylaştıracaktır hem de biraz tat ekleyecektir. Bu karışımdan yapılmış çaya şeker ve süt koymamanız kilo vermeniz için önemlidir.

 

İhtiyacınız olan malzemeler…

* 1 cm kadar soyulmuş ve iyi doğranmış zencefil kökü veya yarım çay kaşığı toz zencefil

* 1 çay kaşığı yeşil çay

* 250 ml içme suyu

* İsteğe bağlı olarak tatlandırmak için organik, ham bal

 

Tarif

Yeşil çay ve tarçını bir süzgeç veya elek tarzı bir şeye koyun ve bu süzgeci 250 ml kaynar suyun içine koyun. Yeşil çayı uzun süre demlemek acı bir tat verebilir, bu yüzden 3-4 dakikadan fazla demlemeyin. Eğer gerçekten tatlandırmanız gerekiyorsa biraz doğal organik bal katıp karıştırabilirsiniz. Fakat ne olursa olsun süt ve şeker koymaktan kaçının. Aç karnınıza 1-2 defa bu çaydan içebilirsiniz.

 

 

3. Gül Yaprağı Suyu

Gül yaprağı suyunun faydaları çok eskilerden beri bilinmektedir. Gül yaprağı suyu çok iyi bir idrar söktürücü görevi görür. İdrar söktürücüler böbreklerinizin, vücudunuzdaki tuzu idrarınızla birlikte daha fazla atmasını sağlarlar. Bu şekilde kanınızdan su daha fazla çekilir ve dolaşım sisteminizde bulunan suyun azalması sağlanmış olur. Bu kalıcı bir kilo verme yöntemi değildir fakat vücudunuzdaki suyun daha fazla yenilenmesini sağlar. Sürekli su değişimi olacağından vücudunuzda toksin birikimi azalacaktır ve sisteminiz temizlenecektir. Bu ise kilo kaybetmeniz de oldukça yararlı olacaktır.

 

İhtiyacınız olan malzemeler…

* Bir avuç dolusu taze veya kurutulmuş gül yaprağı

* İçme suyu (1-2 bardak kadar)

* Kapağı tamamen kapatılabilen bir kap

Not: Özellikle taze gül yaprağı kullanıyorsanız hiçbir kimyasala maruz kalmadıklarından emin olun.

 

Tarif

Ocağa bir kap koyun. Kabın içerisine gül yapraklarını yerleştirin ve sadece gül yapraklarını kaplayacak kadar saf su ekleyin. Suyun yüzeyine çıkan gül yaprakları sorun olmaz. 15-20 dakika kadar, gül yaprakları renklerini kaybedinceye kadar kabın üstünü sıkıca kapatın ve kaynamaya bırakın. Daha sonra karışımı cam bir kavanoza dökün. Bu karışımı 6 güne kadar buzdolabında saklayabilirsiniz. Her sabah aç karnına yarım veya tam bardak için.

 

 

4. Ginseng

Ginseng, kökleri genus panaxa ait olan 11 uzun ömürlü bitkiden herhangi biridir. Birçok farklı ginseng çeşidi vardır fakat üzerinde en çok test yapılan 2 çeşit ginseng vardır. Birisi Amerikan ginsengi (Panax quinquefolius) diğeri ise Asya veya Kore ginsengi (Panax ginseng)’dir. Tembel uyuşuk metabolizmayı hızlandıran özelliğiyle oldukça iyi tanınan bir bitkidir. Fakat yalnızca metabolizmayı hızlandırdığını söylemek yeterli olmaz. 2010 yılında Mayo kliniğinde 290 kanser hastası üzerinde yapılan çalışmaya göre, kemoterapi gören hastalara her gün ginseng verilmiş ve bunun sonucunda hastalarda kemoterapinin verdiği halsizliği ciddi oranda azalttığı görülmüştür. Spor için enerji gerekeceği için, kilo kaybetmek isteyenler için ginsengin bu özelliği oldukça yararlıdır. Spor yapmadan sağlıklı yollardan kilo vermek neredeyse imkânsızdır. Ginsengin, enerji vermesinin yanı sıra, iştahı ve enerji seviyesini etkileyen kan şekerini de düzenlediği kanıtları da bulunmaktadır.

 

İhtiyacınız olan malzemeler…

* 1 çay kaşığı iyice doğranmış Amerika veya Kore ginsengi

* 250 ml kadar içme suyu

* İsteğe bağlı olarak işlenmemiş yağ veya limon

 

Tarif

Elinizdeki kökü iyice doğrayın ve 1 su bardağı su için 1 çay kaşığı kadar doğrayın. Suyu kaynatın ve üzerine doğradığınız ginsengi dökün. Bundan sonra 5-9 dakika kadar daha kaynatın. Süzün ve eğer tatlandırmak istiyorsanız içerisine limon veya bal ekleyin. Günde 1-2 bardak içebilirsiniz.

 

 

5. Karahindiba ve Nane

Karahindiba ve nane karışımından yapılmış çay karaciğerinizi sağlıklı tutmak için muhteşem bir içecektir. Karaciğeriniz inanılmaz bir organdır. Karaciğer, yalnızca vücudunuzu toksinlerden arındırmakla kalmaz aynı zamanda kilo alıp vermenizi etkileyecek olan metabolizma hızınızı da ayarlar. Karaciğer organı yağ hücrelerini parçalayıp enerjiye dönüştürecek olan hücrelerden oluşmaktadır. Bu hücreler ayrıca safra sıvısının dolaşımından da sorumludur ki bu da yağ yıkımından sorumludur. Karbonhidratların metabolizmasıyla karaciğer kan şekerinizin dengesini sağlar ve bu şekilde enerji seviyenizi her zaman yüksek tutarak iştahınızı düzenler. Yağların denetiminde ve yıkımında çok büyük bir rol oynadığından dolayı karaciğerinizin sağlığı kilonuzu kontrol etmeniz açısından çok önemlidir. Karahindiba ve nane birleşimi karaciğerinize büyük fayda sağlar. Karaciğere gelebilecek zararlara karşı koruma özelliği içeren karahindiba bitkisi karaciğerinizin sağlam kalmasını sağlar. Nane ve hindiba ikilisi vücuda alınan besinlerin sindirimini kolaylaştıran safra sıvısının oluşumunda büyük rol oynar. Bu ikisini karıştırınca mükemmel bir karaciğer koruyucu çay yapmış olursunuz.

 

İhtiyacınız olan malzemeler…

* 1 çay kaşığı kurutulmuş karahindiba yaprağı

* 1 çay kaşığı kurutulmuş nane yaprağı

* 250 ml kaynar su

* İsteğe bağlı olarak çayı tatlandırmak için limon

 

Tarif

Süzgeç içerisine koyulmuş karahindiba ve nane üzerine 1 bardak kadar kaynar suyu dökün ve 5-10 dakika bekletin. Süzün ve eğer isterseniz tat vermesi için biraz limon katın. Günde 2 bardak için. Ayrıca bir avuç kadar taze nane ve taze karahindiba yaprakları ve kökleriyle de bu çayı hazırlayabilirsiniz. Özellikle karahindiba olmak üzere kullandığınız hiçbir bitkide kimyasal ürün kullanılmadığından kesinlikle emin olun. Eğer karahindibayı düzenli olarak kullanmayı düşünüyorsanız, kendiniz de kolaylıkla yetiştirebilirsiniz.

 

 

6. Adaçayı

Telaş içinde bir dünyada yaşıyoruz ve çoğumuzu sürekli strese sokacak bir konu karşımıza çıkıyor. Sorun şu ki, vücutlarımız sürekli stresi kaldırabilecek yapıya sahip değildir. Bu sürekli stres vücudumuzda kilo alım/verimi de dâhil olmak üzere birçok soruna neden olabilir. Çok stres altındayken vücudunuz bir steroid hormonu olan kortizol hormonunu salgılar. Kortizol hormonu iştahınızı doğrudan etkileyecek olan kan şekeri seviyenizi etkiler ve enerjinin yağ olarak depolanma sürecini hızlandırır. Nöropeptid ise stres sonucu ortaya çıkan bir nörokimyasaldır. Bu salgılandığında özellikle bel çevresinde olmak üzere yağ tabakasının büyümesine neden olur ve iştahınızın artmasına yol açar. Bu stresten kurtulmanın yollarından biri ise, hem vücudunuzu hem de zihninizi rahatlatacak olan adaçayını içmektir. Sakinleştirici bir adaçayı yapmak veya hatta pişirdiğiniz yemeklere biraz adaçayı eklemek stres seviyenizi düşürmenizde oldukça yardımcı olacaktır.

 

İhtiyacınız olan malzemeler…

* Bir avuç dolusu taze adaçayı veya 2 çay kaşığı kurutulmuş adaçayı

* 250 ml kaynar su

* İsteğe bağlı olarak tatlandırma amaçlı limon

 

Tarif

Adaçayının üzerine kaynar suyu dökün ve 4-5 dakika demlenmeye bırakın. Süzün ve isterseniz tatlandırma amacıyla biraz limon ekleyin. Günde 1-2 bardak içebilirsiniz.

 

 

7. Sakız Çiğnemek

Sakız çiğnemek beyninizi ve midenizi yemek yiyormuş gibi kandırmak için mükemmel bir yoldur. Sakızın verdiği tat duyusu, sağlıksız bir şey atıştırma isteğini bastırır ve iştahı azaltır. Ayrıca enzimlerinin, nişastalı yiyecekleri ve yağları yakacak olan salyanın oluşumunu sağlar.

 

İhtiyacınız olan malzemeler…

* 1 parça doğal şekersiz sakız

 

Tarif

Bir şeyler atıştırma ihtiyacı hissettiğinizde bir parça sakızı ağzınıza atın ve çiğnemeye başlayın.

 

 

8. Bir Rutin Oluşturun ve Bu Rutine Sadık Kalın

Bir rutine sahip olmak kilo vermek için spor ve diyet ile birlikte en önemli şeylerden biridir. Eğer bir rutin oluşturmazsanız kilo veremezsiniz ve hevesiniz kırılır. Birkaç yıl önce bir spor hocasıyla çalışıyordum ve oldukça fazla para ödedikten sonra onu görme alışkanlığımın kilo vermeme yardımcı olduğunu fark ettim. Bu düzeni oluşturmak çok zorlayıcı olabilir fakat düzen oluştuktan sonra beyninize bu alışkanlık oturacak ve daha sonra her şey daha kolay hale gelecektir.

 

 

9. Bol Su İçin

Bol su içmek kilo vermek için çok önemlidir fakat çoğu insan şişmiş hissetmemek için su içmemek gibi bir hataya düşmektedir. Ya da daha fazla kalori yakımı için buz gibi soğuk su içmek gibi bir hataya düşebilirsiniz. Bunlar sıkça yapılan yanlışlardandır. Buz gibi soğuk su içince, içilen suyun soğutulması için vücudun enerji yaktığını düşünen insanlar maalesef yanılıyorlar. Vücut bu suyu ısıtmak için enerji harcıyor fakat bu harcanan enerji 8 kalori kadar önemsenmeyecek küçüklükte bir enerjidir. Bunun yerine düzenli olarak, oda sıcaklığında su içmek vücudunuzun sorunsuz bir şekilde çalışması için oldukça önemlidir. Düzenli su alımı, vücudunuzdaki zararlı maddelerin sisteminizden kolaylıkla atılmasını sağlar ve iştahınızı azaltılmasında yardımcı olur. Çok su içmenin kilo almanıza sebep olduğu da yanlıştır. Su içtikçe vücudunuz daha hızlı su atacaktır ve sistem bu şekilde dengelenecektir. Özel hazırlanmış vitaminli su satın almamanız çok önemlidir. Vitaminlerinizi, yediğiniz yiyecekler ve gıda takviyeleriniz vasıtasıyla almanız önerilmektedir. Satın alacağınız vitaminli sular size fayda değil zarar sağlayacaklardır. Bunun nedeni içerisindeki tatlandırıcı gibi birçok kimyasaldır.

 

Tarif

Günde en az 8 bardak su için.

 

 

10. Hindistan Cevizi Yağı (Yağ Yerine)

1970 ve 1980 yıllarında doymuş yağların obezitenin temel nedenlerinden biri olduğu öne sürülmüştür. Hindistan cevizi yağıda doymuş yağ olduğu için onların arasında yer almıştır. Ama bu yağlar trans yağlara alternatif olarak düşünülebilir. Fakat hindistan cevizi yağı diğer doymuş yağlar gibi değildir. İçeriğinde, orta zincirli trigliseridler adı verilen eşsiz yağları bulundurur ve bu yağlar ise enerjinin daha verimli bir şekilde kullanılmasını sağlar. Orta zincirli trigliseridler doymuş yağ olarak adlandırılırlar fakat diğer uzun zincirli trigliseridler gibi zararlı değillerdir. Önemli olan boyları değildir. Önemli olan şey içerilerinde bulunan kimyasal içerikleri ve bu içeriklerin işlenmesi ve yıkımıdır. Orta zincirli trigliseridler bağırsaklarda yıkılmazlar ve bu yüzden vücutta direk yağ olarak depolanmazlar. Bunun yerine direk olarak emilir ve karaciğere gider. Karaciğerde ise doğrudan enerjiye dönüştürülürler. Oturup Hindistan cevizi yağı yemek kilo vermenizi sağlamaz ama normal yağ yerine Hindistan cevizi yağı kullanmak kilo vermenize fayda sağlayabilir. Ayrıca Hindistan cevizi yağı mükemmel bir iştah bastırıcıdır. Bunların yanı sıra Hindistan cevizi yağı enerji seviyelerinizi arttırır ve bu sayede dolaşıp, spor yapma isteğiniz de artar. 2002 Beslenme Dergisinde Hindistan cevizi yağının uzun zincirli trigliseridler yerine kullanıldığında kilo verme ve kalori yıkımına sağladığı faydalar belirtilmiştir. 2003 Obezite Araştırmaları dergisinde, Hindistan cevizi yağının enerji seviyelerini arttırdığından ve buna bağlı olarak hareket düzeyinin artmasından dolayı kilo vermenin hızlandığından bahsedilmiştir. Uluslararası Gıda Bilimleri dergisinde 2010 yılında yayınlanan bir çalışmada ise metabolizmayı hızlandırdığına ve iştahı azalttığına değinilmiştir.

 

İhtiyacınız olan malzemeler…

* 2 Yemek kaşığı soğuk sıkımlı saf Hindistan cevizi yağı

 

Tarif

Günde 2 defa 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı için. Yemekten önce, sonra veya yemek yerken Hindistan cevizi yağını içebilirsiniz. Eğer illa yemekten sonra tatlı yemek istiyorsanız, tatlı niyetine akşam yemeği sonrasında almanızı tavsiye edebilirim. Ayrıca zeytinyağının yerine yemek yapımında da kullanabilirsiniz.

 

 

11. Yoğurt ve Bal

Yoğurt ve bal karışımı muhteşem bir kahvaltı ve atıştırmalıktır. Bu sağlığınız için faydalı olan fakat kötü tadı olan yiyeceklerden değildir. Yoğurdun içindeki probiyotikler sindiriminize çok büyük katkılar sağlar ve bağırsak sıvısının dengesini bazı maddelerin (yağ gibi) daha iyi yıkımı için mükemmel seviyeye getirir. Sindiriminizin mükemmel çalışması demek, yediklerinizin hemen yakılması anlamına gelmektedir ve bu da kilo alımınızı imkânsız hale getirir. Eğer tatlı ihtiyacınız var ise bunu bastırmak için yoğurda eklenecek az miktardaki bal bu ihtiyacınızı karşılayacaktır. En iyi şey ise çok tatlı bir şey yiyormuş gibi hissetmenize rağmen çok abartmadığınız sürece kilo almamanızdır. Kilo kaybını arttırmak için yoğurdu az yağlı yemeyi deneyebilirsiniz.

Not: Bazı büyük yoğurt firmaları yoğurtlarına çok fazla oranda şeker eklemeye başladılar. Bu nedenle yoğurt satın alırken içerik kısmına bakıp az şekerli olan yoğurtları tercih etmelisiniz.

 

İhtiyacınız olan malzemeler…

* Yarım veya tam kâse sade yoğurt

* 1 yemek kaşığı veya biraz daha fazla ham bal

 

Tarif

Yoğurt ve balı karıştırarak atıştırmalık ya da direk kahvaltı olarak yiyebilirsiniz. İsterseniz içerisine ek olarak tahıl veya meyve parçacıkları da ekleyebilirsiniz.

 

 

12. Yeterince Uyuyun

Vücudumuz birleşik bir yapıdır. Farklı parçalardan oluşan karmaşık bir sistemdir. Vücudunuzdaki her şey bir uyum içinde çalışmalı ve dengeli olmalıdır. 4 gecelik kısa bir süreliğine bile olsa uyku eksikliği, insülin direncini yükseltir ve metabolizmayı 10-20 sene kadar yaşlandırır ve yavaşlatır. Yağ hücrelerinin insüline hassaslığı bu süre içerisinde obez ve şeker hastalarında %30 oranında artar. Yeterince süre uyuyarak, sadece vücudunuzu dinlendirmekle kalmıyorsunuz ayrıca kilo verme başarı şansınızı çok büyük oranda arttırıyorsunuz.

 

 

13. Karabiber ve Limon Suyu

Karabiber ve limon suyundan oluşturulan bu baharatlı karışım kilo verme savaşınızda başarılı olma şansınızı büyük oranda arttırmaya yardımcı olacaktır. Karabiber içeriğinde piperin adı verilen kimyasal bileşim bulundurur ve karabiberin acı tadını bu bileşen verir. Yeni yapılan birkaç farklı çalışma sonucunda piperinin yağ hücrelerinin oluşumundan sorumlu genlerin oluşumunu azalttığı bulunmuştur. Aynı zamanda piperinin kan içerisinde bulunan yağ oranını azalttığı ve besinlerden alınan faydaların üst düzeyde olduğu bu çalışmalar sonucunda bulunmuştur. Limon suyu ise sindiriminizi kolaylaştırır ve yemeklerin yıkımını kolaylaştırır.

 

İhtiyacınız olan malzemeler…

* Birkaç tutam yeni öğütülmüş karabiber

* Yarım limon suyu

* İçme suyu

 

Tarif

Karabiber öğütücüden 3-4 kere döndürme sonucunda elde edilecek kadar karabiber ile limon suyunu iyice karıştırın. Yemekten sonra günde bir kere için.

 

 

14. Sukabağı Suyu

Sukabakları eski dünyanın sert kabuklu meyvelerinden biridir ve eskiden gelen bilgilere göre kilo vermeye oldukça yardımcı olur. İnsanların deneyimine göre, su kabağı içeriğindeki yüksek lif içeriği sayesinde tokluk hissi verir ve iştahı kapatır. Ayrıca içeriğinde fazlaca su bulundurur ve çok özel besin öğeleri bulundurur. Eğer düzenli olarak su kabağı suyu içmeye karar verirseniz bunu kendinizi açlıktan öldürmeye neden olacak şekilde yapmayınız (aşağıda açıklanacak). Vücudunuz bütün yiyeceklerden alınan besinlere ihtiyacı vardır. Eğer bu besinlerden çok fazla keserseniz vücudunuzda sorunlar ortaya çıkacaktır. Ama sukabağı suyunu zararlı atıştırmalıklar yerine kullanıp iştahınızı kesebilirsiniz.

 

İhtiyacınız olan malzemeler…

* Soğutulmuş 1 bardak sukabağı suyu

* Az miktarda limon suyu

 

Tarif

Atıştırma isteği hissettiğinizde, bir bardak soğuk sukabağı suyunun içerisine biraz limon suyu ekleyip güzelce karıştırdıktan sonra için.

 

 

15. Daha Fazla Yiyin (ve yemeden önce neden yediğinize karar verin)

Kendinizi yemek yemekten yoksun bırakmak hiçbir zaman işe yaramaz. Bu acı verici bir uğraştır ve her zaman başarısızlıkla sonuçlanır. Vücudunuzun sağlıklı kalması için gereken besinlerden mahrum bırakacağınıza sağlıklı yiyeceklerden daha fazla yiyin. Öğünlerinizi 5 veya 6 ya çıkarın ve her öğünde yediğiniz miktarı azaltın. Bu şekilde yaparak gereksiz zararlı atıştırma yapmazsınız ve kilo alımınız yavaşlar. Eğer öğünlerinizin sayısını arttırırsanız yağ depolanmasına yol açan aşırı açlık sorununu çözmüş olursunuz. Ayrıca neden yediğinizi her zaman kendinize sorun. Bazen stres, sıkıntı ve sinir dolayısıyla acıkmadan yemek yeme isteği oluşabilir. Mideniz guruldayana kadar bekleyin yani midenizin size acıktığınızı haber vermesine izin verin.

 

 

16. Atıştırmalık Elma

Günde 1 elma yemek kilonuzu sabit tutar. Diğer meyve ve sebzeler gibi aşırı derecede besin değerleri içermese de kilo vermeniz için size yardımcı olabilecek birçok faydası vardır. İlk olarak içeriğinde fazla miktarda lif bulundurur ki bu da iştahınızı azaltır. Bu nedenle ne zaman aç hissederseniz, zararlı atıştırmalıklardan yemek yerine bir elma iştahınızı yatıştıracaktır. İkinci olarak kan şekeri değerlerinizi dengeler ve bu sayede iştahınızı ve enerji seviyelerinizi dengeler. Üçüncü olarak, elma içerisinde bulunan pektin, karbonhidrat emilimini azaltarak kan şekerinizi dengeler ve bu sayede kolesterolünüzü düşürür. Son olarak, elma meyvesinin içeriğinde bulunan sodyum seviyesi oldukça düşüktür ve bu nedenle vücudunuzda su tutulmasına neden olmaz ve su kilosu oluşturmaz.

 

İhtiyacınız olan malzemeler…

* 1-2 adet taze organik elma

 

Tarif

Elmayı güzelce yıkayıp, doğrayın. Günde 1 veya 2 adet yiyin. Kabuk, oldukça fazla lif içerdiğinden dolayı kabuğu soymadan yemeye çalışın.

 

 

17. Daha Fazla Kuşkonmaz Tüketin

Mevsimsel meyve ve sebzeleri yakından takip edin ve kuşkonmaz mevsimi geldiğinde bolca alın. Kuşkonmazın besin içeriği oldukça fazladır ve aynı elma gibi fazla miktarda lif içerir. Ayrıca kandaki glikoz seviyesini dengeleyip kan şekerini düzenlemeye yardımcı bol miktarda vitamin içerir. Eğer karnınızı şiş hissediyorsanız, kuşkonmaz hafif bir idrar söktürücüdür ve bu özelliği sayesinde şişkinliğinizi alıp sizi her zamankinden daha iyi hissettirir. Kuşkonmaz bitkisini buharda en sevdiğiniz yemeklerinizin yanında haşlayarak yiyebilirsiniz. Tadını güzelleştirmek için fazla uğraşmanız gerekmez.

 

İhtiyacınız olan malzemeler…

* 1 demet kuşkonmaz

* Biraz su

 

Tarif

Kuşkonmazı güzelce yıkayın ve eğer sapı çok kalın ise biraz saplarını soyun. 2 parmak kadar su doldurulmuş tencere içerisine bitkiyi yerleştirin ve sıkıca tencerenin kapağını kapatın. Ateşi orta derecede açın ve yaklaşık 3 dakika boyunca veya kuşkonmaz bitkisi çatalın kolayca batabileceği kadar yumuşayana kadar buharda pişirin.

 

 

18. Çatal veya Kaşığınızı Isırıklar Arasında Masaya Koyun

Mideniz ile beyniniz arasında yaklaşık 20 dakikalık bir fark vardır. Yani eğer doymuşsanız bu hissi 20 dakika kadar sonra hissedersiniz bu nedenle doyana kadar hızlı bir şekilde yemek yememelisiniz. Fazla yemekten kaçınmak ve fazla yediğinizden dolayı ihtiyacınız olmayan fazla kaloriyi almamak için yeme süresini çatal veya bıçağınızı ısırıklarınız arasında masaya bırakarak uzatabilirsiniz. İlk başlarda biraz ahmakça hissettirebilir fakat kilo vermenizde size çok yardımcı olacaktır.

 

 

19. Keten Tohumu Atıştırın

Keten tohumunun sindirim rahatsızlığına iyi geldiği yüzyıllardır bilinmektedir ve bu özelliği sayesinde kilo vermenize de yardımcı olacaktır. Keten tohumlarının lif içeriği çok fazladır. Lif içeriğinin yanı sıra müsilajda içerir ki bu da kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı olur. Fazlaca lif içerdiğinden dolayı, keten tohumları doğal olarak bağırsaklarınızın hareketlerini düzenler ve bağırsak bakterilerinin sağlıklı oluşumuna yardımcı olur. Bunlar ise kilo vermenizde size çok yardımcı olacaklardır. Keten tohumunu öğütülmüş toz halinde yemek önemlidir. Eğer öğütülmemiş olarak yerseniz sindirilmeden vücuttan atılacaktır ve faydalarından yararlanmanız olanaksızlaşacaktır.

 

İhtiyacınız olan malzemeler…

* 1 yemek kaşığı toz hale getirilmiş keten tohumu

 

Tarif

1 yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumunu kişisel seçiminize göre kahvaltılık gevreğinizin veya yulaf ezmenizin üzerine serpin. Günde 1 kere yiyin.

 

 

20. Boğa Dikeni

Boğa dikeni, simarilyn olarak da bilinen aktif flavonoid bileşenlerini toplu olarak bulundurur. Simalrilyn, kilo vermek veya kilonuzu korumak için çok önemli bir organ olan karaciğerin korunmasında büyük rol oynar. Karaciğeriniz miskin çalışmaya başladığı durumda kilo verme hızınız yaklaşık olarak %30 oranında yavaşlar. Boğa dikeni içerisinde bulunan simarilyn karaciğerinizi hızlandırır. Boğa dikenini almanın birkaç yolu vardır. Ancak ben güvenilir bir yerden aldığınız kapsül şeklindeki boğa dikenini tavsiye ederim. Boğa dikeni suda demlendiğinde faydalarını kaybettiğinden dolayı suda demlemeniz pek tavsiye edilmez.

 

İhtiyacınız olan malzemeler…

* Boğa dikeni kapsülleri

 

Tarif

Paketin üzerinde yer alan miktarı takip edin.

 

 

21. Çikolata Yiyebilirsiniz

Eğer tatlı yeme ihtiyacınız artarsa bitter çikolata yiyebilirsiniz. İnsülin direnci düşüren flavonoidleri sayesinde tatlı ihtiyacınızı giderecektir. Bitter çikolata, şeker emilimini yavaşlatarak insülin seviyesindeki ani artışları önleyecek sağlıklı yağlar içerir. Çalışmalar sonucunda elde edilen bilgilere göre az miktarda yenecek bitter çikolata, şeker, tuz ve yağ isteğini azaltmaya yardım etmektedir. Anca çikolatanın en az %70 oranında kakao içermesi gerekmektedir. Aksi halde çok fazla miktarda şeker ve süt içerir ve bu fazla kalori almanıza neden olur.

 

İhtiyacınız olan malzemeler…

* %70 oranında kakao içeren bitter çikolata

 

Tarif

Faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için, hemen yemekten sonra yaklaşık olarak başparmağınız büyüklüğünde bitter çikolatayı yiyin.

 

 

22. Etiyopya Fasulyesi

Etiyopya fasulyelerinin içerisinde bulundurduğu proteinlerin sindirilmesi uzun süre aldığından dolayı acıkma süreniz uzayacaktır ve bu şekilde kilo vermenize yardım edecektir. Ayrıca Etiyopya fasulyelerinin içinde bulunan lifler kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.

 

İhtiyacınız olan malzemeler…

* 1 bardak dolusu Etiyopya fasulyesi

* 3 su bardağı su

 

Tarif

Her bardak Etiyopya fasulyesi için 3 su bardağı içme suyunu bir tencereye koyun. Su seviyesi fasulyeleri yaklaşık 5 santimetre geçecek kadar olmalıdır. Su kaynayıncaya kadar açık ateşte tutun daha sonra ateşi kısıp tencerenin kapağını hafif kapatın. Çıkan köpükleri üstten sıyırın ve 1-1,5 saat kadar kaynatın. Dilediğiniz gibi salatanıza ekleyin ya da direk olarak yiyin.

Konu kilo vermek olunca, bütün herkes için işe yarayacak sihirli bir yöntem yoktur. Spor ve diyet herkes de işe yarayan şeylerdir fakat bunlarla da kilo verme hızı yaş, cinsiyet, sağlık koşulları, genetik gibi faktörler nedeniyle bütün vücutlarda değişik olarak gözlenmektedir. Bazı insanlar istediği her şeyi yiyerek zinde ve sağlıklı kalabilirler ve siz sağlıklı olmak için salata yemek zorunda kalabilirsiniz. Sakın bunu sizi etkilemesine izin vermeyin. Bu yol herkes için farklıdır fakat tamamlamak için herkes aynı şeyleri yaşamak zorundadır. Çelişkide kalsanız bile sağlıklı yemeyi ve spor yapmayı bırakmayın. Sanki kendimiz yememizi ve sporumuzu düzenli yapamazmışız gibi her şeyi karmaşık bir hale getirmeye meyilliyiz. Eğer ciddi bir probleminiz yok ise kendi kendinizin koçu olabilirsiniz. Bazen bu işlem zor olabilir, bu durumlarda size yardımcı olabilecek bu tür yardımcı yazılar size destek olacaktır.

 

 

Kilo Verme Tüyoları

* Kilo her şey değildir. Kaslar, yağlardan yapıları nedeniyle daha ağırdırlar. Zinde ve sağlıklı olmak, aşırı zayıf olmaktan her zaman daha iyidir. Sağlıklı sizin iyi gözüktüğünüz halinizdir, bunu sakın unutmayın.

* Stresin, ciddi kilo alma kaynağı olduğunu unutmayın. Stres altındayken vücudunuz hiçbir fonksiyonunu düzgün şekilde yerine getiremez özellikle yağı enerjiye dönüştürme işlemini.

* Süper-Yemek diye bir şey yoktur. Kilo vermek için sadece tek bir yemeğe bel bağlamayın, sürekli olarak dengeli bir diyet uygulamaya özen gösterin.

* Yatmadan önce kesinlikle yemek yemeyin. Metabolizmanız yatarken durma noktasına gelir. Bu nedenle gece yemek kilo verme yerine almanıza yol açacaktır.

* Bir arkadaş bulun ve kilo vermek için belli hedefler oluşturun. Motivasyonunuzu kaybettiğinizde arkadaşınız motivasyonunuzu geri kazanmanız için yardımcı olacaktır. Birbirinize destek olarak daha hızlı bir şekilde hedefinize ulaşabilirsiniz.

* Kilo vererek ve istediğiniz görünüme kavuşarak kendinizi daha iyi, mutlu ve sağlıklı hissedeceksiniz. Kendi istediğiniz gibi olun. İnsanların sizin nasıl olmanız gerektiğini söylediklerinde aldırmayın. Mükemmel resimlere aldırmayın. Sağlıklı ve mutlu olduğunuzda içinizde dışınız da parlayacaktır.

Bitki ve baharat çayları, sağlıklı gıdalar ve düzenli beslenme alışkanlıkları ile kilo verebilirsiniz.

Bitki ve baharat çayları, sağlıklı gıdalar ve düzenli beslenme alışkanlıkları ile kilo verebilirsiniz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

  • Bir Yorum Bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular