Doğal Yollarla Yüz veya Cilt Beyazlatma

Cildimizin bazı etkenlerden dolayı doğuştan sahip olduğu rengi zamanla değişebilmektedir. Bu etkenlerin başlıcaları çevresel nedenler, aşırı güneş ışınlarına maruz kalma, kimyevi etkenler, cilt kuruluğu, stres, yetersiz beslenme ve aşırı kozmetik ürün kullanımı olarak sayılabilir.

Çoğu insan daha açık tenli ve özellikle yüzünde bulunan tüm leke ve izlerden azade kusursuz bir cilt sahibi olabilmek için büyük gayretler sarf etmektedir. İnsanların bu ilgisi sayesinde cilt beyazlatma alanında büyük bir pazar oluşmuş ve bu konuda krem ya da losyonlar yaygınlaşmıştır. Ama bu tarz ürünler içeriğindeki kimyevi maddeler kullanım sonunda cildi tahriş edebilecek düzeyde tehlikeli olabilmektedir. Ayrıca bu ürünleri satın almak da her bütçeye uygun olamayacak kadar da pahalı olabilmektedir.

Fabrikasyon olarak üretilip ticari maksatlarla servis edilen hazır ürünler yerine hem ekonomik olup hem de güvenli ve cilt beyazlatma konusunda etkili sonuç alabileceğiniz doğal yöntemler mevcuttur. Bu yöntemler ile ilgili 10 öneri ve daha faydalı olması için kendi aralarında birkaç tane kombinasyon içeren uygulama reçeteleri aşağıdaki gibidir.

 

 

Cilt beyazlatma ile ilgili birkaç doğal öneri

1. Yoğurt ile cilt beyazlatma

Bir süt ürünü olan yoğurtun içeriğinde cilt için çok besleyici polimer bulunmaktadır. İçeriğinde bulunan laktik asitin cildi beyazlatıcı özelliği bulunmaktadır. Yoğurtla ilgili aşağıda belirtilen öneriler her cilt tipi için uygun olabilmektedir.

  • Sade yoğurdu cildinize ince bir tabaka halinde sürün. Bir kaç dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Cilt tonunuzdaki değişimi görebilmek için birkaç hafta boyunca her gün bu işlemi tekrarlayın.
  • Maskeyi zenginleştirmek için bir yemek kaşığı taze yoğurt ile bir yemek kaşığı balı karıştırıp yüzünüze sürebilirsiniz. Karışımı yüzünüze sürdükten sonra 10 ya da 15 dakika bekleyin ve su ile durulayın. Sonuç alabilmek için günlük olarak tekrarlamanız gerekmektedir.
  • Ayrıca maske muhteviyatına bir miktar limon suyu ve kıvamını ayarlayabilmek için de bir miktar yulaf unu ekleyebilirsiniz. Bu karışım ekstra olarak cildinizi besleyecek ve nemlendirecektir.

 

 

2. Portakal ile cilt beyazlatma

Cilt bakımında ihtiyaç duyulan en önemli madde portakaldan kolay bir şekilde temin edebileceğiniz C vitaminidir. Ayrıca portakal yüzünüzü beyazlatmak için oldukça zengin içeriklere sahiptir.
Düzenli olarak tüketilen taze portakal suyunun cildin yumuşak bir doku halinde olması için büyük fayda sağladığı keşfedilmiştir. Portakal ile cilt beyazlatma (yüz beyazlatma) iki farklı yöntemle uygulanabilir.

İki yemek kaşığı portakal suyu ile bir miktar toz haline getirilmiş zerdeçal ile kıvamlı bir karışım hazırlayın. Kol ve bacaklarınıza da kullanabileceğiniz bu karışımı gece yüzünüze sürün. Gece boyu yüzünüzde kalan maskeyi ertesi sabah yıkayın ve bu işlemi günlük olarak tekrarlayın.

Portakal kabuğunu toz haline gelecek şekilde rendeleyin. Rendelenmiş kabuk ve taze yoğurdu karıştırarak macun formu alacak şekilde karıştırın. Karışımı cildinize sürün ve 15-20 dakika bekleyip durulayın. Cildinizdeki noktalar ve diğer izlerden kurtulabileceğiniz bu yöntem haftada en fazla bir ya da iki defadan fazla tekrarlamayın.

 

 

3. Nohut Unu ile cilt beyazlatma

Cilt tonunu açmak isteyen insanların kullandıkları en harika içeriklerden birisi nohut unudur. Bu madde ile hazırlanan maske cilde daha sağlıklı bir form kazandırmaktadır. Aşağıda belirtilen yöntem cildinizi doğal olarak nemlendirirken cildiniz üzerinde biriken fazla yağı uzaklaştırmaktadır.

Uygulanışı ve hazırlanışı;

Bir miktar nohut ununu macun formu oluşacak şekilde biraz su veya gül suyu ile karıştırın. Karışımı yüzünüze, kolunuza ve bacağınıza sürün. Macun kuruyana kadar bekleyin ve sui le durulayın.

 

 

4. Bal ile cilt beyazlatma

Bal cilt tonunuzu açarken cildinizi nemlendirici etki göstermektedir. Cilt kuruluğu stabil olmayan cilt tonu için en belirgin faktördür. Sivilce, yaş ve akne lekeleri için bal anti bakteriyel bir etki göstermektedir.

Balı yüzünüze ince bir tabaka halinde sürün ve birkaç dakika sonar ılık su yardımı ile cildinizi durulayın. Bu basit yöntem cildinizde bulunan ölü derilerin uzaklaştırılması, eskiye nazaran daha canlı ve parlak bir görünüm kazanmasını sağlayacaktır.

Bal ile yüz ya da cilt beyazlatmak için hazırlayabileceğiniz bir maske tarifi de vardır. Bir çay kaşığı saf bal içerisine, bir çay kaşığı limon suyu, bir yemek kaşığı süt tozu ve bir ya da yarım yemek kaşığı badem yağı ilave edin. Ve homojen bir form kazandırdıktan sonra ince bir tabaka halinde yüzünüze sürün, 10 ya da 15 dakika bekledikten sonra soğuk su ile yıkayın. Bu maskeyi her gün uygulayarak daha açık bir tonda cilde sahip olabilirsiniz.

 

 

5. Limon

Limonun asidik içeriği cildi beyazlatmanın yanı sıra içeriğinde bulunan zengin C vitamin yeni hücrelerin oluşumunu desteklemektedir. Ayrıca limonun antioksidan özelliği ile cildin görünümü için çok faydalı olabilmektedir.

Bir parça pamuğu taze sıkılmış limon suyu içerisine batırın ve cildinize doğrudan uygulayın. yada suyu yerine isteğiniz doğrultusunda bir limon dilimini müdahale yapmak istediğiniz lokasyona koyun ve cildinizin limon suyunu emmesini bekleyin. En az bir saat bekledikten sonra cildinizi yıkayabilirsiniz.. bu işlemi günlük olarak tekrarlamalısınız. Bu basit ama etkili yöntem size cilt tonu için istenilen sonucu verecek ve cildinizi beyazlatacaktır. Ve kesinlikle yüzünüzdeki lekelerin çoğalmasını önleyecektir.

Üç çay kaşığı limon suyunu bir çay kaşığı badem tozu veya domates suyu ile karıştırın. Oluşan macunu yüzünüze sürün ve yarım sat bekledikten sonra su ile yıkayın. Bu işlemi günde bir defa tekrarlayın.

Yukarıda sayılan iki yönteme ek olarak daha etkili sonuç alabileceğiniz alternatif bir yöntem de şudur; bir çay kaşığı limon suyu ve bir çay kaşığı süt tozunu bal ile karıştırın. Yüzünüze sürdükten sonra 15 ile 20 dakika kadar bekleyin ve durulayın. bu işlemi günde bir yada iki günde bir olarak tekrarlayın.

Not: Bütün bu yöntemlerden herhangi birini uygularken dikkat etmeniz gereken bir husus vardır. Hangi metodun size daha uygun olduğunu düşünürseniz düşünün yüzünüz ya da cildinizin herhangi bir noktasında açık yara olmamasına dikkat edin. Limonun asidik içeriği yaralarınıza acı verici bir etki sergileyebilir. Ayrıca limon suyu hassas ve alerjik ciltler içinde elverişli bir metot değildir.

 

 

6. Aloe Vera Jel

Aloe Vera cildinizde bulunan koyu pigmentlerin işlevini azaltıcı bir etki göstererek cildinizin orijinal rengini tekrar kazanmasını sağlayabilir. Hiper pigment olarak da nitelendirilen cilt içerisinde bulunan pigment yoğunluğunun yüksek olması ve akabinde de cilt tonunun olduğundan daha koyu görünmesi Aloe Vera’ nın tersi etki göstermesi ile çözüme kavuşabilmektedir.

Ayrıca aloe veranın rahatlatıcı etkisi cilt üzerinde yeni hücrelerin oluşmasına ve sağlıklı bir cilde kavuşabilmek için zarar görenlerinin ise tedavisini sağlamaktadır. Cilt dokusunun genel hatları ile bakımını sağlayan aloe vera jeli koyu lekelerin beyazlaştırılmasını sağlamaktadır.

Uygulanış yöntemleri;

Aloe vera bitkisinin dış yapraklarından birisini kopartıp sıkın ve çıkan suyu cildinize sürün ve yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra su ile cildinizi temizleyip durulayın. bu işlemi en az iki hafta boyunca günde iki defa tekrarlayın. Eğer aloe vera bitkisine ulaşabilme imkanınız yoksa hazır olarak satılan aloe vera jelini alıp kullanabilirsiniz.

Cilt beyazlatma ile ilgili bilgilendirme yazısı ve doğal yöntemler konulu yazı
Cilt beyazlatma ile ilgili bilgilendirme yazısı ve doğal yöntemler konulu yazı
error: Kopyalamak mümkün değil !