Doğal Yöntemlerle Siyah Nokta ve Sivilce Lekelerinden Kurtulun – 2

Gözeneklerinizi temizleyin

 

1- Limon ve tuz

Limonun ihtiva ettiği temizleyici asitler ve tuzun peeling etkisi ile gözeneklerinizdeki kiri temizleyin. Bir çay kaşığı limon, bir yemek kaşığı yoğurt, bir yemek kaşığı tuz ve biraz balı karıştırın. Cildinizde siyah noktaların bulunduğu bölgelere (göz ve göz çevresi hariç) nazikçe ovarak 2-3 dakika boyunca sürün ve ılık su ile yıkayın.

 

2- Yeşil çay

Yeşil çay cildiniz için harika bir içecektir. Aynı zamanda cildinizi temizlemek için de kullanabilirsiniz. İçerdiği besleyici bileşenlerle hem cildinizdeki kiri temizler hem de cildinizin ihtiyaç duyduğu antioksidanları sağlar. Yeşil çay poşetini bir fincan sıcak suya daldırın. Çay demlendikten sonra fincanın içerisinden poşeti çıkarıp sıkmadan bir tabağa koyun. Çayı için ve bu sırada poşetin soğumasını bekleyin. Soğuyan yeşil çay poşetini yüzünüze (göz ve göz çevresi hariç) 2-3 dakika boyunca nazik biçimde ovarak sürün. Daha sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

 

3- Soda

Kabartma sodasını kullanarak gözeneklerinizi temizleyebilirsiniz. Kabartma sodası sayısız faydası olan mucizevi bir maddedir. Doğal temizleyici olmasının yanı sıra ince taneli tozu sayesinde ölü cilt hücrelerinizi de temizleyebilirsiniz. Kabartma sodasına biraz su katarak krem kıvamına getirin. Nazikçe ve dairesel hareketlerle tüm yüzünüzü (göz ve göz çevresi hariç) ovun. Daha sonra yüzünüze kalın bir katman olarak -özellikle siyah noktaların bulunduğu bölgelere- sürün. 5-10 dakika bekleyin ve kuruyunca ılık su ile yüzünüzü temizleyin.

 

Uyarı:

Yukarıdaki maddelerden herhangi birisine alerjiniz varsa ve cildiniz hassas ise bu yöntemleri uygulamayın.

 

Cildinizi tahriş etmeyin

1- Asla siyah noktalarınızı elinizle çıkarmaya çalışmayın. Parmaklarınızla siyah noktaları çıkarmaya çalışırken aslında daha fazla kir ve bakteriyi gözeneklerinize doldurursunuz. Bu da durumu daha kötü yapar. Cildinize dokunmaktan kaçınarak daha az siyah nokta sahibi olabilirsiniz.

 

2- Asla siyah nokta temizleme aleti kullanmayın. Cildinizin yaralanmasını istemiyorsanız bu aletlerden uzak durun.

 

3- Aşırı aşındırıcı-soyucu krem kullanmaktan kaçının. Cildiniz hassas ise bu tür kremler cildinizi tahriş edebilir ve siyah noktalarınızın daha fazla çıkmasına sebep olabilir.

 

4- Yüzünüzü günde iki defa yıkayın. Siyah noktalar kirli ciltlerde daha fazla çıkar. Yüzünüzü sabah ve akşam yıkayarak siyah nokta sayınızı azaltabilirsiniz.

 

5- Yastık kılıfınızı ve nevresimlerinizi sık değiştirin. Gece uyuduğunuzda cildinizdeki ölü deri hücreleri ve aşırı yağ yastığınıza geçer. Her hafta yastık kılıfınızı ve nevresimlerinizi yıkayarak yüzünüzün daha az siyah nokta üretmesini sağlayabilirsiniz.

Siyah noktalarınızı azaltmak için bu yazıdaki tavsiyeleri uygulayabilirsiniz.
Siyah noktalarınızı azaltmak için bu yazıdaki tavsiyeleri uygulayabilirsiniz.
error: Kopyalamak mümkün değil !