Doğal Yüz Maskeleri

Evde doğal malzemelerle yüz maskesi yapmak hem daha ekonomik hem de daha etkilidir. Doğal ve taze bileşenler içerdiklerinden cildinize daha faydalıdır.

 

Domates:

Çekirdeklerini temizleyin ve püre haline getirin. Yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekletin. Cildiniz domatesin içerisindeki antioksidan, vitamin ve diğer gıdaları emecektir. Kuru ciltler için harika bir nemlendiricidir ve akne ile savaşır. Limon ve şeker ekleyerek siyah noktalardan ve cilt lekelerinden kurtulmanıza yardımcı olacak bir maske elde edebilirsiniz.

 

Avokado:

Tek başına veya bal ve limon ile karıştırılarak kullanılabilir. Avokado A ve E vitaminleri ile cildin elastikiyetini ve pürüzsüzlüğünü sağlayan antioksidanlar bakımından zengindir.

 

Papaya:

Avokado ile aynı içeriğe sahiptir. Yoğurt ile karıştırarak deneyebilirsiniz.

 

Kabak:

Papaya gibi çok kuvvetli bir nemlendiricidir. Bal ile karıştırarak deneyebilirsiniz.

 

Ananas:

Ananası bal ile karıştırarak cildinizin rengini açabilir ve cildinizi yumuşatabilirsiniz.

 

Çilek:

Çilek püresini bal veya yoğurt ile karıştırabilirsiniz. Çilek sadece cildinizi nemlendirmez aynı zamanda güneş yanıklarını da önler.

 

Muz:

Cildi yumuşatır ve pürüzsüzleştirir. Siyah daireler ile savaşan potasyum içermektedir. En iyi bal ve limon ile karıştırarak kullanılabilir. Olgun muzları püre haline getirmek daha kolay olduğu için bu muzları tercih etmenizi tavsiye ederim.

 

Limon:

Limon en çok cildi temizlemek için kullanılır. Aynı zamanda doğal ağartıcı olduğundan cildin rengini açmak ve cilt lekelerini silmek için de kullanılmaktadır.

 

Çikolata:

Kakao tozu yoğurt, bal, süt veya kil ile karıştırılarak kullanılabilir. İçerdiği doğal gıdalar ve antioksidanlar yaşlanmayı geciktirici etkilere sahiptir.

 

Yumurta akı:

Yumurta akı, bal ve süt ile karıştırılırsa akneye karşı etkili bir maske elde edilir. Uygularken göz çevresi ve ağız çevresini boş bırakmanız tavsiye edilir. Çünkü kuruduğunda maske gerginleşmektedir.

 

Süt:

Süt maske yapımında diğer doğal malzemelerle birleştirilerek kullanılmaktadır. Ancak tek başına da cildi temizlemek için kullanılabilir. Pamuğu süte batırdıktan sonra yüzünüze yumuşakca masaj yaparak uygulayın. Cildinizi nemlendirmenin yanı sıra besleyip temizleyecektir. Sahip olmak istediğiniz porselen pürüzsüzlüğünde bir cilt için süt size yardımcı olacaktır. İngiltere Kraliçesi Elizabeth ve Kleopatra’nın beyaz ve parlak bir cilde sahip olmak için süt banyosu yaptığı bilinmektedir. Süt, cildi yumuşatan A ve D vitaminlerini ihtiva eder.

 

Bal:

Bal, yoğurt ve yulaf ezmesi yaygın olarak peeling amaçlı maskelerde kullanılmaktadır.

Evinizde bulunan malzemeleri hangi amaçla kullanabileceğinizi bu yazıdan öğrenebilirsiniz.
Evinizde bulunan malzemeleri hangi amaçla kullanabileceğinizi bu yazıdan öğrenebilirsiniz.
error: Kopyalamak mümkün değil !