Doğum Çatlaklarına Doğal Kremler

Hamilelik sırasında hormonal değişikliklere bağlı olarak kilo artışı gözlemlenmekte ve karın bölgesi aydan aya büyümektedir. Cildin gerilmesi bazı sorunları da ortaya çıkarmakla birlikte kadınları en tedirgin eden problem ise doğum çatlaklarıdır. Hamilelik süresince aşırı kilo alımı, deri elastikiyetinin az olması, genetik faktörler çatlakların oluşum şeklini etkileyen unsurlardan bazıları. Eğer olması gerektiğinden fazla kilo almışsanız, karın, bacak ve kol bölgelerinde kırmızı çizgilerle kendisini gösteren çatlaklar zamanla sedef gibi parlak bir beyaz renk almaktadır. Hamilelik çatlakları oluştuktan sonra tekrar yok olması genellikle mümkün olmamakla birlikte bazı bitkisel kürlerle görünümleri azaltılabilir. Bu sebeple daha oluşmadan gerekli önlemlerin alınması, cildin sürekli nemlendirilmesi ve vitaminlerle desteklenerek elastikiyetinin artırılması gerekir.

Hamilelik Çatlaklarının Oluşmasını Engelleyen Doğal Yöntemler

Bitkisel Yağ Karışımı

Badem yağı, kayısı yağı, kakao yağı, zeytin yağı, kantaron yağı ve çörekotu yağı eşit miktarda bir kaba konulur ve iyice karıştırılır. Daha sonra bu karışım özellikle karın ve kalça bölgesine ve çatlama ihtimali olan kol ve bacaklara sürülür ve ardından jelatinle bu bölümler sıkıca sarılır. Bu kürü her gün kullanmanız önerilmektedir. Sadece badem yağı bile çatlak oluşumunun önüne geçebilir. Bu kürün özelliği derinin elastikiyetini artırması ve onu nemlendirmesidir.

 

 

Kakao yağı kürü

Çatlak oluşumunu önlemek için en çok kullanılan bitkisel ürün kakao yağıdır. Bir cam kaba kakao yağı, keten yağı, badem yağı, gliserin, hakiki zeytinyağı, kantaron yağı, çörek otu yağı ve melisa yağı konulur ve iyice karıştırılır. Bu karışımı karın, bacak ve tüm vücut bölgelerinize uygulayabilirsiniz. Bu yağların içinde bulunan mineral ve vitaminler sayesinde cilt nemlenmekte ve daha esnek bir hal alarak kilo alınsa bile çatlak oluşmamaktadır.

 

 

Badem yağı ile çatlak tedavisi

Badem yağı eski dönemlerden beri kullanılan ve cilt sorunlarını iyileştirip, ona nem ve yumuşaklık kazandıran önemli bir malzemedir. Özellikle hamilelik döneminde çatlak oluşumunu engellemek için sıklıkla kullanılan badem yağını farklı ürünlerle karıştırarak etkisini artırabilirsiniz. Bunun için 2 kahve fincanı badem yağı bir tane limonun suyu ile karıştırılıp içine 30 gram kadar da aloe vera eklenir. Bu kremi sabah akşam olmak üzere günde iki kez kullanabilirsiniz.

 

Doğum çatlaklarını önleme üzerine detaylı yazımız:

Hamilelikteki Karın ve Kalça Çatlakları Nasıl Önlenir

Hamilelikte oluşan cilt çatlakları için kakao yağı kullanabilirsiniz.
Hamilelikte oluşan cilt çatlakları için kakao yağı kullanabilirsiniz.
error: Kopyalamak mümkün değil !