Doğum Kontrol Haplarının Doktorunuzun Size Söylememiş Olabileceği 10 Yan Etkisi

Doğum kontrol hapları, bu yazı boyunca hap olarak anılacaktır, istenmeyen hamileliklerin önüne geçmek için en güvenli yoldur. Doğru şekilde ve doğru zamanda alındığında doğum kontrolünde çok etkindir.

2012 Ulusal Sağlık İstatistik Raporları’na göre, 2006-2010 yılları arasında üreme çağındaki kadınların %62’si doğum kontrol yöntemleri kullanmış.

2 tür doğum kontrol hapı vardır ve her ikisi de vücutta doğal olarak üretilen hormonların yapay formlarını içerir.

Haplar, ya sadece progesteron içerir ya da progesteron ile östrojeni birlikte içerir. Bu hormonlar, kadınların regl döngülerini düzenler ve doğurganlık konusunda dalgalanmalarda önemli bir rol oynar.

Doğum kontrol haplarının gebelik önlemenin dışında, adet kramplarını önleme, düzenli adet döngüsü, sivilcesiz bir cilt, yumurtalık kisti oluşumu riskini düşürme, yumurtalık ve rahim kanserini önleme gibi yararları vardır.

Fakat, doğum kontrol haplarının doktorunuzun size söylememiş olabileceği birçok yan etkisi de vardır. Hapı kullanmadan önce, yararlarını ve zararlarını iyi anlamak çok önemlidir.

Doğum kontrol haplarının doktorunuzun size söylememiş olabileceği 10 yan etkisini sizler için derledik.

 

 

1. Baş ağrısı ve Migren

Doğum kontrol hapları kullanmanız sebebiyle oluşabilecek hormonal dalgalanmalar, baş ağrısına ve migrene yol açabilir.

Bazı doğum kontrol hapları vücuttaki östrojen seviyesinin düşmesine yol açabilir. Düşük östrojen seviyesi de, daha önce bu sorunlardan muzdarip kişilerde, baş ağrılarına ve şiddetli migren ağrılarına sebep olabilir.

Amerikan Doğum Hastalıkları ve Jinekoloji Dergisi’nin 2005 yılında yayınlamış olduğu araştırmaya göre, kadınların çoğu östrojen-progesteron kaynaklı doğum kontrol haplarını kullandıktan sonra ay içinde baş ağrısı sorunu çekiyorlar. Fakat, baş ağrısı, sürekli kullanımda artmakta veya kaybolmaktadır.

Current Opinion in Neurology dergisinin 2014 yılında yayınlamış olduğu bir başka araştırma da yüksek migren riskinin östrojen seviyesindeki önemli düşüşler ile alakalı olduğunu gösterdi.

Eğer siz de baş ağrısı sorunu çekiyorsanız, kullandığınız hapı değiştirip daha düşük dozda hormon içeren hap kullanmak yararlı olabilir. Sizin adınıza en doğru hapı seçmek için doktorunuza başvurabilirsiniz.

 

 

2. Bulantı

Bazı insanlar ilk doğum kontrol haplarını kullandıklarında bulantı sorunuyla karşılaşırlar. Bu hafif yan etki, genellikle birkaç gün içerisinde geçer.

Bulantı, ek olarak alınan ve karnı rahatsız eden östrojenin bir sonucudur. Haplar yüksek dozda östrojen içerir ve genellikle bulantıya sebep olurlar. Bu yüzden daha düşük dozda östrojen içeren bir hap edinin.

Hapı, herhangi bir yiyecek ile beraber almak ya da yatmadan önce yutmak yardımcı olabilir. Hapı yutmadan yarım saat önce antiasit kullanmak, karnınızın rahatlamasına katkıda bulunabilir. Bir diğer önemli şey ise, hapı düzenli olarak hergün aynı zaman diliminde almak.

Eğer bulantı devam ederse ve iştahınıza etki ederse, doktorunuzdan bir randevu alın.

 

 

3. Göğüs Hassasiyeti

Doğum kontrol hapları meme hassasiyetine veya büyümesine de neden olabilir. Hafif yan etkilerden olan bu etki, hapa başladıktan sonraki bir iki hafta içinde düzelecektir. Haptan kaynaklı ani hormonal değişiklikler yüzünden aynı sorunu tekrar yaşayabilirsiniz.

Bu yan etki sadece progesteron içeren hapları kullanan kadınlarda, progesteron ile östrojeni birlikte içeren hapları kullanan kadınlara göre daha sık karşılaşılmaktadır.

Bu sorunun üstesinden gelmek için, kahve ve tuz alımınızı azaltmalısınız. Ayrıca rahatsızlığı azaltmak için de destekli sütyen giymeyi deneyebilirsiniz.

Eğer göğsünüzden bir şişlik farkederseniz ya da kalıcı göğüs ağrısı veya hassasiyeti ile karşılaşırsanız doktorunuzla görüşün.

 

 

4. Kanamalı Atılım

Hap kullanan kadınlar, vajinal kanama ya da dönemler arası lekelenme gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirler. Bu genellikle kanamalı atılım olarak bilinir ve hapı almaya başladıktan sonraki ilk üç ayda görülür.

Bu yaygın yan etki genellikle düşük dozlu doğum kontrol haplarında görülür. Hormonal değişiklikler, endometriyal astarın incelmesine, daha narin olmasına, giysilere karşı hassaslığa, yıpranmaya ve düşüğe sebep olabilir.

Aile Hekimliği Dergisi’nin 2006 yılında yayınladığı rapora göre, aşağıdaki 4 maddenin kanamalı atılıma etkisi vardır.

* Doğum kontrol haplarının endometriyum üzerindeki psikolojik etkisi.

* İlgili özellikleri (dozu, formülü, türü gibi)

* Sabırlı Davranışlar (Uyum, birlikte kullanılan ilaçlar ve sigara)

* İyi ya da kötü huylu patoloji

Hapı kullandıktan sonra 5 veya daha fazla gün kanama sorunu çektiyseniz, tavsiyesi için doktorunuza başvurun.

 

 

5. Kilo Almak

Hapı kullandıktan sonraki hafta veya aylarda birkaç kilo almak çok sık görülen şikayetlerdendir. Bu durum genellikle gerçek kilo yerine su tutma sebebiyle ortaya çıkar ve geçicidir.

Genellikle doğum kontrol haplarındaki yüksek doz bu yan etkiye sebep olur. Yüksek östrojen de iştahı ve vücudun su tutma kapasitesini arttırabilir. Bu da kalça, bel ve göğüslerdeki yağ tutmayı etkileyebilir.

Kilo aldığınız için üzülüyorsanız, daha az östrojen içeren bir hap seçin. Ayrıca yeni bir diyete göz atabilir, günlük egzersizlerinizi yapmayı da unutmamalısınız.

 

 

6. Mantar Enfeksiyonları

Doğum kontrol haplarının bir diğer rahatsız edici yan etkisi ise, vulva ya da vajine gibi hassas bölgelerde, kaşıntı, yanma, ağrı veya tahriş gibi etkilerin sebep olduğu vajinal mantar enfeksiyonlarıdır.

Hap, başta östrojen ve progesteron olmak üzere, vücuttaki hormon seviyelerini değiştirir. Yüksek östrojen seviyesi de mantar enfeksiyonlarına sebep olabilir.

Michigan Üniversitesi Halk Sağlığı Bölümü’nün 2006’da yayınladığı bir araştırmaya göre, mantar enfeksiyonu riski, doğum kontrol hapı kullanımı ile iki katına, sperm öldürücü kullanımı ile de 3 katına çıkmaktadır.

Aslında, beslenme alışkanlığı bozuk, yüksek şeker, alkol içeren veya zayıf bağışıklık sistemine sahip kadınlar arasında da risk oldukça yüksektir.

Bazı kadınlar, hap kullandıktan sonra vajinal akıntılarında değişiklik görebilirler. Vücuttaki hormonal değişiklikler, vajinal yağlanmanın artmasına ya da azalmasına sebep olabilir.

 

 

7. Ruh Hali Değişiklikleri

Ruh hali değişiklikleri de bazı kadınların hap kullanırken karşılaştıkları yan etkilerden biridir.

Yapay hormonların vücut dengesini etkilemesi sonucu ruh hali dalgalanmaları ve duygusal durumda değişiklikler ortaya çıkabilir.

Ruh hali ile alakalı bozukluklar, kadınların çoğunda karşılaşılan yan etkilerdendir.

Amerikan Kadın Hastalıkları ve Jinekoloji Dergisi’nin 2003 yılında yayınladığı rapora göre, doğum kontrol hapı kullanan kadınlar genellikle adet dönemleri öncesinde ruh hali bozulması, erken adet görme sebebiyle duygusal durum değişmi ve depresyon riskinin artması gibi sorunlarla karşılaşıyor.

Bir diğer araştırma ise 2012 yılında Contraception yani Doğum Kontrolü adlı dergide yayınlandı. Bu araştırmaya göre doğum kontrol hapı kullanan ve ruh hali bozukluğu yaşayan genç kadınlar kap kullanımına son veriyor.

Eğer geçmişte depresyon yaşamışsanız, hap kullanmaya başlamadan önce doktorunuzla konuşun. Hormon içermeyen doğum kontrol yöntemleri daha faydalı olabilir.

 

 

8. Görmede Değişiklikler

Göz bozukluğu problemleri, doğum kontrol haplarının sık görülen yan etkilerinden değildir fakat kontakt lens kullanan kadınlar, doğum kontrol hapı kullandıktan sonra görmede değişiklikler yaşayabilir.

Hormonal değişiklik sonucu ortaya çıkan su toplama sorunu, korneaların şişmesine yol açabilir. Bu, korneanın şeklinde değişmelere ve bunun sonucunda da lens kaynaklı bir rahatsızlığa sebep olabilir. Eğer doğum kontrol hapı kullanmaya başladıktan sonra görme ile alakalı bir sorun yaşarsanız, göz doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz.

Ek olarak, uzun süreli doğum kontrol hapı kullanımı, glokom denilen ve gözün görme sinirinde oluşan, günden güne kötüleşen bir hastalığa da yok açabilir.

2016 yılında Amerikan Göz Akademisi’nin yayınladığı araştırmada, doğum kontrol hapı kullanımının 3 ya da daha fazla yıl olması, gizli tansiyon ve glokom hastalıklarının ortaya çıkma riskini arttırıyor.

 

 

9. Kan Pıhtısı Oluşumu

Doğum kontrol hapı sonrası kan pıhtılanması az görülen fakat ciddi bir yan etkidir.

Amerikan Ebeler ve Jinekologlar Kurulu’na göre, hamile olmayan, doğum kontrol hapı kullanmayan kadınlarda bu sorunla karşılaşma olasılığı 10 bin kadında 1 ya da 3 kadın iken, doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda bu risk, 10 bin kadında 3 ya da 9 kadına kadar çıkabilmektedir.

Sigara içen, fazla kilolu, 35 yaşın üzerinde ve son zamanlarda doğum kontrol hapı kullanmış kadınlar yüksek risk taşıyor. Bileşik doğum kontrol haplarından kullanmak, vücudunuzda kan pıhtısı oluşumu riskini arttırır.

BMJ tarafından 2015 yılında yayınlanan bir rapora göre, herhangi bir doğum kontrolü hapını kullanmak, damar trombektomisi rahatsızlığına yakalanma olasılığını arttırıyor.

Yeni nesil doğum kontrol haplarını denemeden önce, yan etkileri konusunda jinekologunuzla temasa geçin.

Ayrıca eğer nefes problemi, göğüs ağrısı, bacak şişliği gibi sorunlarınız varsa, bunlar, kalpte veya akciğerde bir pıhtı oluşumunun belirtisi olabilir.

 

 

10. Cinsel İstekte Azalma

Doğum kontrol hapı kullanan bazı insanlar, bu hapın cinsel hayatlarına olumsuz bir etkisi olduğunu söylüyor. Doğum kontrol haplarındaki hormonlar, bu durumun arkasındaki sebep olabilir.

Doğum kontrol hapları testesteron üretimini engelleyerek, cinsel hayatınız üzerinde bir etki bırakabilir. Bu, cinsel dürtüleri ve yetenekleri azaltırken, hareket esnasındaki ağrıları da arttırabilir.

2012 yılında Cinsel Tıp Dergisi’nin hazırlamış olduğu rapora göre, doğum kontrol hapı kullanımı, ilişki esnasındaki ağrıların artmasına, cinsel isteğin azalmasına, orgazm seyrekleşmesine sebep olabilmektedir.

Eğer bu tür değişiklikler 3-4 ay boyunca devam ederse, doktorunuza danışın.

 

 

Ek Öneriler

* Eczanelerde çeşitli doğum kontrol hapları var, hangisini seçeceğinizi sormak için doktorunuzla görüşün.

* Doğum kontrol haplarını aynı gün aynı saatte almak önemlidir.

* Bu haplar cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korumaz.

* Doğum kontrol hapları, diğer ilaçların etkisini bozabilir.

* Bu tür haplar, sigara içenler veya pıhtılaşma bozukluğu yaşayanlar için uygun değildir.

* Eğer hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, acilen bu hapları kullanmayı bırakmalısınız.

Doğum kontrol hapları kan pıhtılaşması, kilo alma, baş ağrısı ve görmede sorun yaşama gibi yan etkilere sahiptir.
Doğum kontrol hapları kan pıhtılaşması, kilo alma, baş ağrısı ve görmede sorun yaşama gibi yan etkilere sahiptir
error: Kopyalamak mümkün değil !