El Çatlaklarımdan Nasıl Kurtulurum

Eller, yaşadıklarımızın izlerini bünyesinde barındırır. Ne kadar genç görünürsek görünelim ya da yaşlı ellerimiz bizi ele verir. Ellerimiz vücudumuzun dış dünyaya en çok temas eden uzvudur. Yemek yerken, yazı yazarken, insanlarla merhabalaşırken, ayakkabımızı bağlarken, araba kullanırken kısaca hayatımızı idame ettirirken ellerimize muhtacız.  Bu kadar işlevi olan ellerimiz doğal olarak dış etkenlerden çokça etkilenir.

El çatlakları büyük küçük hemen her insanın sık sık karşılaştığı bir problemdir. Bu sorunla en çok kış mevsiminde yüz üze geliriz. Kışın sıcak mekandan  dışarıya çıktığımızda ellerimiz ani ısı değişiminden dolayı çatlar. Özellikle sabahları aceleyle ellerimiz ıslak çıkarız o an elimizin mahvolduğu andır. Çatlakların önüne geçmek için dikkat etmemiz gerekenler vardır. İlk olarak asla ellerimiz yaş bir şekilde dışarı çıkmamalıyız. Nemlendiriciyi asla yanımızdan ayırmamalıyız. Krem sürdükten sonra mutlaka bir iki dakika beklemeliyiz ve eldiven takmalıyız bu şekilde ellerimizi pamuk gibi olacaktır. Ellerinizin çatlaklarına kozmetik kremler fayda etmiyorsa tereyağı sizin için mükemmel bir çaredir. Çatlaklar çok kolay oluşur iyileşmesi de aksine zaman alır inatçı çatlaklarınız için mutfağınızdaki malzemelerle rahatlıkla yapacağınız kürlerimiz  henüz elleriniz çatlamadan bakımını yapıp sizi bu sorunla uğraştırmayacak ya da çatlayan ellerinizi kısa sürede besleyip eski güzelliğine kavuşturacak.

Malzemeler:

1- bir su bardağı süt

2- bir tutam papatya

3- akhuş ağacı tohumu

4- zeytinyağı

Hazırlanışı:

Sütün içine papatyayı ekleyerek on dakika  kaynatın, süzün ve papatya  posasını atın süte zeytinyağı ve akhuş ağacı tohumunu ekleyin karıştırın, beş dakika dinlendirin. Nemlendirici kürünüzü ellerinize sürebilirsiniz.

Malzemeler:

1-  İki çorba kaşığı susam yağı

2- Bir çorba kaşığı zeytinyağı

3- Bir çorba kaşığı gliserin

4- Bir tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı:

Küçük  bir kap içerisinde bir tatlı kaşığı balı eritin, içerisine iki çorba kaşığı kadar susam yağını ekleyin ardından gliserin ile zeytinyağını ekleyin, iyice karıştırın. Krem kıvamını alacaktır. Bu karışımı her istediğinizde kullanabilirsiniz ancak gece yatmadan önce ellerinizi sıcak sabunlu suda beş dakika bekletin ve yıkayın ardından elinizi bu karışımla  kremleyin ve bir eldiven takın, sabah eleriniz pamuk gibi olur. Kreminizi bir kavanoza koyarak dolapta saklayıp dilediğinizde kullanabilirsiniz.

Ellerin çatlaması ve doğal öneriler konulu yazı
Ellerin çatlaması ve doğal öneriler konulu yazı
error: Kopyalamak mümkün değil !