El Kuruluğu Neden olur Ne İyi Gelir

El Kuruluğu Neden Olur?

Kuru bir cilt ya da kuruyan eller insanları rahatsız etmektedir. Üstelik bu rahatsızlık sadece görünüm ile alakalı da değildir. Ellerin kuruması veya sürekli el kuruluğu el hareketleri sırasında ellerde gerilmeye bağlı rahatsızlık ve gerginliğe bağlı acı hissi yaşanmasına neden olabilmektedir. El kuruluğu uzun süreli olması halinde elde çatlaklar, iyileşmeyen yaralar gibi daha çok rahatsızlık verecek cilt problemlerine de yol açabilir. Kuruluk derecesine göre değişim gösteren bu durum için farklı çözüm önerilerinin değerlendirilmesi şarttır. Tabi bunun için ilk olarak el kuruluğu neden olur sorusunun kişisel bazda yanıtlanması gerekmektedir.

Uzmanlar sıradan el kuruluklarının;

  • Kullanılan cilt ürünlerinden,
  • Farklı kimyasallar ile etkileşim içinde olunmasından,
  • Ellerin normalden daha sık ve sabunla yıkanmasından,
  • Mevsim geçişlerinden ileri gelebileceğini söylemektedir.

El kuruluğu nedenleri değişim gösterdiği için hem kuruluk derecesi hem de kuruluk için izlenen çözüm reçeteleri değişim göstermektedir. Bu nedene bağlı olarak ilk olarak ana nedenlerin tespit edilmesi gerekmektedir.

Çabuk El Kuruması Neden Olur?

İnsanların bedenleri farklı özellikler gösterme eğilimindedir. Bundan kaynaklı olarak bireyler ciltlerinin ne türde yapıya sahip olduğunu bilmelidir. Gerek genetik etmenler gerek ikamet edilen bölgedeki mevsim şartları cildin yapısının değişimine neden olmaktadır. El kuruluğu da bu sebep yüzünden bireyden bireye farklı derecelerde kendini göstermektedir. Normalde kuru cilde sahip olan bir kimsede kimyasallar yüzünden yaşanan el kuruluğu şiddeti de otomatik olarak yüksek olmaktadır. Ayrıca belli tedavilerde kullanılan ilaçların yan etkileri arasında da el kuruluğu gösterilebilmektedir. İlaçlar yüzünden yaşanan cilt kuruluklarının şiddetinin de diğerlerine oranla yüksek olduğundan bahsedilmektedir.

Hamilelikte El Kuruması neden daha sık olur?

Hamilelik kadınlar için hem farklı bir deneyim hem de farklı bir fizyolojik süreç olarak değerlendirilmektedir. Beden de hamilelik sürecindeki istek ve ihtiyaçları değişim gösterebilmektedir. Vücutta farklı bir yaşam ve yeni bir beden oluştuğu için fiziksel değişimler, kimyasal değişimler ve fizyolojik değişimler bu alanda ilk dikkat çekenler arasındadır. Hamilelikte el kuruması da fiziksel değişimler arasında sayılmaktadır.
Kadınlar hamilelik esnasında normalde duyduklarından daha fazla suya ve ciltlerinde neme ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle nem açığı muhakkak dengelenmelidir. Üstelik hamilelikle hem cildin hem de ellerin kuruması normal karşılanmaktadır. Bu bağlamda yapılması önerilen şey kuruluk konusunda endişelenmek değil çözüm önerilerini değerlendirmektir. Uzmanlar doğal yağlar ve cilde dost olan nemlendiriciler sayesinde kuruluk sorununun çözümlenmesini önermektedir.

El Kuruluğuna Ne iyi Gelir?

El kuruluğu ne iyi gelir hakkında farklı yöntemlerin sayılması mümkündür. Yöntemlerin tercihlerinde kişisel yönelimlerin yanı sıra eldeki kuruluk derecesinin de etkisi bulunmaktadır. Bu bağlamda;

  • Farklı nemlendiricilerin kullanılması,
  • Özellikle gece bakımlarının yapılması,
  • Doğal yağlardan istifade edilmesi,
  • Stresten olabildiği kadar uzak kalınması,
  • Günlük içilen su miktarının artırılması el kuruluğuna çözüm olabilmektedir.

Nemlendirici kremler el kuruluklarının çözümünde herkesin ilk tercihlerinden biri olarak addedilmektedir. Kremlerin kullanımında herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Ancak krem tercihlerinde mümkünse dermatologlar tarafından onaylanmış olanlar öne alınmalıdır. Aynı şekilde şiddetli kuruluklarda gece bakımı yapma amaçlı nemlendirici ve üre içerikli el kremlerinin sürülmesinden sonra bir eldiven giyerek uyumak el kuruluğu için etkili bir oklüzif tedavi yöntemi olacaktır.

error: Kopyalamak mümkün değil !