Elma İle Cildinize Genel Bakım

Elma; zengin vitamin içeriği ve antioksidan özelliği sayesinde hem cilt hem de tüm beden fonksiyonlar için faydaları sayılamayacak kadar çoktur. Yüzyıllardır sağlıklı bir bedene sahip olmak için lokman hekim olarak bilinen bitkisel tedavi uzmanları tarafından tüketilmesi önerilen elmanın çekirdeği dahi kansere karşı şifa kaynağıdır.

Günümüz yoğun iş temposu ve bakış açısının değişmesi sonucu kişisel bakım ve sağlıklı bir cilt sahibi olmanın önem daha da artmıştır. Özellikle kadınların sosyal hayatta varlıklarını artırması ile kendine güven ve kabul görme duygusu bakımlı olmayı zaruri yapmıştır. Fakat kimyevi ürünler ile yapılacak bakımlar insanları daha da sağlıksız bir hale sokabilmektedir. Bu nedenle doğal yaşam ve doğal bakım revaç bulmuştur. Elma ise içeriğinden ötürü bu alanda çok geniş bir kullanım alanı bulmuştur.

 

 

Elma ile neler yapılır?

Cilt ve saç bakımı, akne, sivilceler ve bunların ciltte bıraktığı lekeler, diyet, varis tedavisi başlıca cilt hastalıkları olarak elmanın birincil etkili olduğu problemlerdir. Elmadan elde edilecek olan sirkenin faydaları ise şu şekildedir.

√ Saç kepeklerinden kurtulabilirsiniz;
Saçlarınızı yıkadıktan sonra son olarak içine bir miktar elma sirkesi ilave ettiğiniz su ile saçlarınızı ovalayın. Bu işlemi bir hafta kadar yaptıktan sonra saçlarınız daha sağlıklı, kepeksiz parlak olacaktır.

√ Akne ve sivilcelerden elma sirkesi ile kurtulun;
Bir miktar elma sirkesini 2 sirke 1 su oranı olacak şekilde elma sirkesini seyreltin. Ve pamuk ile seyreltilmiş olan bu sirkeyi sivilcelerinizin olduğu bölgelere sürün. Ya da cildinize geniş anlamda masaj yaparak sürekli bakım ürünü olarak kullanıp potansiyel sivilcelerden kurtulun.

Sivilce izleri ve cilt Lekelerine elma sirkesi ile çözüm;
Elma sirkesini birebir oranında bir kaba koyup kaynatın ve bir miktar soğuduktan sonra yüzünüze buhar banyosu yapın.

√ Elma sirkesi ile fazla kilolardan kurtulun;
Elma sirkesini bir bardak suyun içerisine bal ile birlikte birer kaşık ilave edildiğinde ve sabahları aç karna içildiğinde kilo vermede yardımcı olacaktır.

√ Varislere elma sirkesi ile çözüm;
Damarların fonksiyonunu kaybetme veya tıkanması sonucu oluşan varis ciltte de olumsuz görüntü oluşturduğu için cilt bakımı anında sayılabilir. Elma sirkesi ile ıslatılmış sıcak bir havlu varis olan kısma sarılır. Ve bacaklar yükseğe gelecek şekilde bir saate yakın bekletilir.

Elma ve elma sirkesinin faydaları konulu yazı
Elma ve elma sirkesinin faydaları konulu yazı
error: Kopyalamak mümkün değil !