Elma Sirkesi Faydaları

Elma Sirkesi Faydaları

Geleneksel ilaçlar veya doğal şifalı formüller ararken, listenin en başında geleneksel elma sirkesi yer alır.

Elma sirkesi veya asetik asit yani  sirke asidi olarak bilinen bu harika katık elma suyu veya elma şırasından yapılır. ( Gündelik kullanım için evde soyulmuş elma kabuklarını, meyva eşelerinin ve saplarını içeren basit evsel meyve atıkları ile bile kolayca evde fermente edip kendi elma sirkenizi yapmanız pratik olarak mümkün). Elmanın ezilmei ile veya sadece kabuk, pörsümüş elmalar ile içine biraz kaynamış soğumuş su eklenerek fermentasyon sürecine alınmasıyla yapılır.

Pastörize edilmemiş veya organik elma sirkesinde biraz elma suyu içinde üreyen sirke mayası mikro organizmaların kolonileşmesi ile bulanık bir renk veya pürtüklü bir yapı görülebilir.

Elma sirkesi salata sosları, turşular, evde hazırlanan domates sosları vb ev tipi turşuların içinde gıda koruyucu gibi kullanımı mümkündür.

Anadolu da geleneksel tedavi amaçlı ateş düşürücü, cilt parlaklığı ve sivilceleri önleyici olarak, sayısız farklı sağlık sorunları için çok etkili doğal bir çaredir.

Birkaç yıl öncesine kadar sadece çiğ ve organik elma sirkesi tipik olarak sağlık ürünleri bulunabilen sağlıklı yaşam ve yöresel ürünler satan ve aktar mağazalarında bulunurdu. Sağlık bilincine sahip insanlar arasında büyük talep görmesi nedeniyle artık piyasada kolaylıkla bulunabiliyor.

Diğerleri gibi, şu anda kilerinizde bir şişe organik elma  sirkesi mutlaka vardır.

İşte elma sirkesine 10 farklı kullanım alanı. En iyi sonucu elde etmek için çiğ ve filtrelenmemiş elma sirkesi kullanın.

1. Artrit Ağrılarını Hafifletir

Artrit eklem iltihabına verilen genel bir isimdir. Artrit çoklukla küçük eklemleri tutar ve şişmiş eklemler, eklemlerde harekete karşı sertlik ve şiddetli ağrı gibi belirtiler ile hastalığa ait rahatsızlık ve huzursuzluk hastaların hayatını oldukça olumsuz etkiler. Artrit bulguları ve eklem sertliği bölgesel olarak elma sirkesi uygulayarak azaltılabilir.

Eklem ağrıları ve sertliği için elma sirkesi kullanımı, elma sirkesi ile eklem çevresine masaj veya elma sirkesi ile pansuman yapılabilir. Elma sirkesi ağrıları  azaltarak rahatlamaya yardımcı olabilir. Bu etkisini elma sirkesini anti inflamatuvar ve ortam asiditesini düzenleyici etkileri ile oluşturur.

· 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve 1 çorba kaşığı çiğ bal ılık su içinde karıştırılıp içine ekleyeceğiniz tarçın, zerdeçalı günde 2 defa aç karna ve bir çay bardağı olarak tüketin.

· Harici pansuman uygulaması için elma sirkesi  ılık su ile karıştırılır. İçine pansuman amaçlı kullanılacak temiz bir bez batırılıp ve ağrılı eklem üzerine bir bandajla sarın ve birkaç saat deriden emilebilmesi için oklüzif etki için kapalı tutun. Günde 2-3 defa yapın.

2. Sindirim sistemi düzenleyici probiyotik etkisi vardır

Sağlıklı sindirim sistemi için sirke ve özellikle elma sirkesi önemli bir bağırsak düzenleyicisidir.

Doğada asidik olan elma sirkesi vücuda alındığında çelasyon ile alkalizasyon yapar. Mide içinde asit etkisini potansiyelize ederek protein sindirimi ve antiseptik etki için önemlidir. Sindirim şikayetleri arasında sayılan hazımsızlık, gaz, şişkinlik, mide ağrıları, mide ekşimesi gibi sindirim sorunlarıyla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olabilecek suda çözünür bir lif olan pektin içerir.

1. Bir bardak suya 1 – 2 çorba kaşığı elma sirkesi eklenerek yemeklerden yarım saat önce aç karna alınması sindirim faaliyeti için önemli bir katkı sağlar.

3. Zayıflamaya Yardımcı Olur

Elma sirkesi diet ile kilo vermeye çalışanlar tarafından içerdiği asetik asit ile vücuttan yağ mobilizasyonu ile yağın belli bölgelerde akümülayonunu engeller. Ayrıca yağların hızla  parçalanmasını sağlayan bazı metabolizma enzimlerine katalizör etkisi vardır. Yediğimiz gıdaların, besinlerin emilmesi için bağırsaklarda emilimi hızlandırır, sistemik bağışıklığı ve metabolizma hızını arttırır.

1. Bir bardak suya 1 – 2 çorba kaşığı elma sirkesi karıştırıp,

2. Sabah akşam birer defa için.

Elma sirkesi kilo kaybı ve kilo kontrolü bakımından çok fazla avantajları vardır ve egzersizin, düzenli takip edilen diyete destek olur.

4. Baş ağrısını giderir

İster migren, ister sinüzit veya tansiyona bağlı baş ağrısı olsun, zonklayan baş ağrısı için elma sirkesi ile baş ve boyun bölgesine friksiyon masajı yapılması fayda verecektir.

Vücuttaki pH seviyelerini dengelemeye yardımcı olur ve detoksifikasyona yardımcı olur. Ayrıca ağrıyı azaltıcı ağrı kesici etkisi vardır.

· Bir bardak suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. Baş ağrısını azaltmak için bunu için.

· Harici uygulama için, elma sirkesine bir bez batırın ve fazla sıvıyı sıkın. Baş ağrısını geçirmek için bezi başınızda ve boynunuzda 15 dakika süreyle uygulayın.

5. Burun Tıkanıklığını Azaltır.

Elma sirkesi burun tıkanıklığını hafifletir doğal dekonjestan etki oluşturur. İçerdiği dengeli asidite nedeni ile burun içine çekilerek sinüzit ve burun içi inflamasyonu azaltır.

· 2 çorba kaşığı elma sirkesini 1 bardak ılık suya karıştırın. Ayrıca 1 çorba kaşığı çiğ bal ekleyin. Bunu birkaç gün boyunca günde 2 veya 3 kez için.

· Elma sirkesi ile buhar teneffüsünü de deneyebilirsiniz. Tencerede eşit miktarda elma sirkesi ve su kaynatın. Ocağı kapatın, sonra buharı teneffüs edin. Buharı içinize çekerken gözlerinizi kapalı tutun. Bunu ihtiyacınız olduğu zaman yapın.

6. Yüz Toniği olarak  cilt gençleştirmesi için kullanılır

Elma sirkesi, doğal bir sıkılaştırıcı olarak işlev görür ve cildinizin pH seviyesini kontrol etmenize yardımcı olur. Aynı zamanda akne tedavisi için de uygundur. Evinizde yüz toniği tarifini kullanabilirsiniz.

1. Elma sirkesini, normal su veya yeşil çay ile eşit miktarda karıştırın.

2. Karışımı bir sprey şişesine aktarın.

3. Bu çözeltiyi cildinizde günde bir veya iki kez püskürtün.

7. Saçları Parlak ve Sağlıklı Tutar.

Elma sirkesi saçlarınız için ve özellikle saç dipleriniz için çok faydalıdır. Saç ve kafa derinizdeki saç şekillendirme ve diğer ürünlerin kalıntılarını ortadan kaldırmaya yardımcı olup deri iltihapları ve kepekleri temizleyici özellikleri vardır. Kepeklerin bu doğal yöntemle önlenmesi Anadolu tıbbında yaygın kabul görmektedir.

Aynı zamanda, kafa derisinin doğal asidik pH seviyesini sağlar

1. ¼ su bardağı elma sirkesini 2 bardak suya karıştırın.

2. Şampuandan sonra bu çözeltiyi saçınıza dökün.

3. Birkaç dakika boyunca saç derinize masaj yapın.

4. Soğuk su ile durulamadan önce 5 dakika bekletin.

5. Bu ev tedavisini haftada bir kez kullanın.

8. Her türlü haşeratı ortamdan uzaklaştırır.

Bir evcil hayvana, özellikle de bir köpeğe sahipseniz, bir noktadan sonra pire veya kene istilası baş etmek zorunda kalabileceğiniz bir sorun olur. Pireler ve keneler, kaşıntı, ağrı, iltihaplanma ve evcil hayvanınızı rahatsız edici ve huzursuz hale getirebilecek diğer cilt sorunlarına neden olur.

Köpek sahipleri için, elma sirkesi mucizevî bir bileşendir. Bu doğal itici, pirelere ve kenelere karşı etkilidir. Asitli tadı böceklere göre nahoştur ve evcil hayvanınızın üzerine takılmalarını önlemeye yardımcı olur.

1. Eşit miktarda elma sirkesi ve suyu bir sprey şişesine koyun.

2. 2 veya 3 damla lavanta yağı ilave edin.

3. Şişeyi kapatın ve malzemeleri karıştırmak için iyice sallayın.

4. Gözüne, kulağına ve burnuna gelmeyecek şekilde, evcil hayvanınızın vücuduna çözeltiyi püskürtün.

5. Islak tüylerini tarayın.

6. Gerektiğinde haftada birkaç kez tekrarlayın.

9. Meyve Sineklerinden Kurtulmaya Yardım Eder

Meyve sinekleri, meyve ve sebzelerinize zarar verdikleri için büyük bir sıkıntıdır. Bununla birlikte, bu küçük sinekler hiç de hijyenik görünmez.

Yiyeceklerinizi meyve sineklerinden uzak tutmak için elma sirkesi kullanabilirsiniz. Sinekler keskin kokulara dayanamaz ve oraya giderler.

1. Kavanoza 1 su bardağı elma sirkesi dökün.

2. 2 çay kaşığı bulaşık sabunu ekleyin ve iyice karıştırın.

3. Kavanozu plastik bir sargı ile örtün ve bir kürdan ile biraz delik açın.

4. Meyve sineklerinin bulunduğu yere kavanozu koyun.

5. Yakında, sinekler kavanoza çekilecek ve sıvıda boğulacaklardır.

6. İçeriği boşaltın, kavanozu yıkayın ve gerekirse bu hileyi tekrarlayın.

10. Tarımsal ilaç ve sebzelerde yerleşik zararlıları etkisiz hale getirir.

Sağlıklı ve daha uzun yaşamak istiyorsanız, tarım ilaçlarının kalıntılarıyla dolu meyve ve sebzeleri yemeyi bırakmanız gerekir. Bu basit adım sağlığınızı korur. Elma sirkesi kullanarak evde basit bir yöntemle salata malzemelerini ve meyvelerinizi hızla arındırıp temizliklerinden emin olabilirsiniz.

1. Sebzeleri ıslatacağınız kabın içine 1 çorba kaşığı elma sirkesi koyup,

2. Meyve ve sebzeleri elma sirkeli su içinde 20 dakika bekletin.

3. Bol su ile durulayın.

error: Kopyalamak mümkün değil !