En Sık Yapılan Saç Hataları

Saç Şekillendiricilerinin Sıcaklığını Maksimuma Getirmeyin

Maşa veya düzleştiricileri en yüksek derecede mi kullanıyorsunuz? Eğer öyle ise, saçlarınıza büyük zarar veriyorsunuz demektir. Yeterince sıcak olmazsa iyi şekil vermedikleri inancı yaygın bilinen bir yanlıştır. Saç şekillendiricileriniz orta sıcaklıkta da görevini yapacaktır, üstelik uzun vadede saçlarınıza ciddi hasarlar vermeyi de önleyecektir.

 

 

Saç Spreyi ve Saç Şekillendiricisini Aynı Anda Uygulamayın

Hiç kıvırcık saçlarınıza saç spreyi sıktıktan sonra düzleştiriciyi saçlarınıza değdirdiğinizde çıkan o cızırtı sesini duydunuz mu? Bu saçınızın yanma sesidir. Saç spreyindeki alkol sıcakla birleştiğinde saçınız yanar.

 

 

Yanlış Saç Fırçası Kullanmayın

Doğru bir saç fırçası kullanmak saçlarınız için önemlidir. Saç fırçanız ne kadar küçükse saçlar o kadar hacimli ve kıvırcık olur. Geniş fırçalarda ise daha düz saçlar elde edilir.

 

 

Saçlarınızı Doğru Şampuanlayın

Saçlarınızın ve saç derinizin pH dengesini korumak için ilk adım doğru şampuanı seçmekten geçer. Saçlarınızda boya varsa saç renginizin açılmasını önleyen ve daha hassas temizleyiciler içeren renk koruyucu veya sülfat ve türevlerini içermeyen şampuanlardan kullanın. Saçlarınızın neme ihtiyacı varsa nemlendiricili şampuanlardan kullanın. Hindistan cevizi, Aleo Vera gibi bitki bazlı şampuanlar saçlara nem kazandırır. Bunlar saç köklerinizi fazla yağlandırıyorsa arındırıcı şampuanlardan kullanın ancak bu şampuanların genelinde sülfat vardır. Saç uçlarınıza da ayrıca saç kremi uygulayabilirsiniz.

İkinci en büyük hata ise saçınızı şampuanlama şeklinizdir. Saç diplerinize bol şampuan sürmeyin. Avuç içine alacağınız şampuana bir miktar su ekleyerek şampuanı seyreltin ve ardından saç diplerinize masaj yaparak saçlarınızı köpürtün. Böylece kan dolaşımı hızlanacaktır. Kalıntılardan ve köpüklerden kurtulmak için saçlarınızı güzelce durulayın. Saç uçlarınıza saç kremi sürün ve durulayın. İyi bir şekilde yıkanan saçlar daha hızlı kurur, daha hacimli olur ve hacmini daha uzun süreli korur.

 

 

Saçlarınız Islakken Yatmayın

Aksi hâlde kırılmalara sebep olursunuz. Uyurken hareket ettiğinizde başınızın arkasındaki saçlarda kıvrılmalar oluşur. Uyumadan önce saçlarınızı iyice kurutun. Bazıları üşengeçlikten ıslak saçla yatar ancak bu durum ertesi sabah saçlarınızla daha fazla uğraşmanızı gerektirir. Saçlarınız için normalinden iki kat fazla emek ve zaman harcayabilirsiniz.

 

 

Saçlarınızı Çok Sık Yıkamayın

Saçların vücudumuzun geri kalanı gibi her gün yıkanması gerektiği inanışı yaygın bilinen bir yanlıştır. Saçlarınızı her gün yıkayarak saç derisindeki doğal yağları aşındırmış olursunuz. Yıkanmamış saçları idare etmek için kuru şampuan kullanabilirsiniz.

 

 

Saçlarda Oluşan Düğümlere Karşı Sabırlı Olun

Saçlarınızı taramadan önce saçlarınızın en azından %70 oranında kuruması için beklemenizi öneririz. Öncesinde saçlarınızı tararsanız nemlendirici özelliklere müdahale etmiş olursunuz. Saçlarınızın biraz nefes almasına zaman tanıyın.

 

 

Havuza Girecekseniz Öncesinde Saçlarınızı Islatın

Saçlarınızı öncesinde ıslatırsanız havuz suyundaki kimyasallar saçlarınıza o kadar az geçer. Saçlarınızı ıslatmak için normal musluk suyunu kullanabilirsiniz.

 

 

Saç Bakım Ürünlerini Saç Köklerine Uygulamayın

Bakım yağları, bakım kremlerini ve serumları her zaman saç uçlarınıza uygulayın.

 

 

Beslenme Alışkanlıklarınıza Dikkat Edin

Vücudunuza aldığınız besinler saçınızı, cildinizi ve tırnaklarınızı doğrudan etkiler. Pirinç, biber, çilek gibi B6 ve B12 gibi besinler kırmızı kan hücresi oluşturur, bu da saçların daha sağlıklı ve hızlı uzamasına yardımcı olur.

 

 

Saçlarınızı Toplarken Nazik Olun

Genelde yorgun bir günün sonunda saçlarımızı atkuyruğu ile toplarız ancak bu alışkanlığımızı kırmamız gerek. Saç lastikleri saç dostu değildir, hatta saç kırılmalarına sebep olur. Saç lastiği yerine klipsli tokalardan kullanabilirsiniz.

 

 

Doğru Saç Rengi Tonunu Seçin

Uzmanlar ten rengine uyan saç rengini kullanmanızı öneriyor. Damarlarınız mavi veya morsa, soğuk alt tonlara sahipsiniz demektir ve bu da saçlarınız için sıcak tonlar seçmeniz gerektiğini gösterir. Damarlarınız yeşilse sıcak alt tona sahipsiniz demektir ve saç rengi seçimlerinde soğuk tonlara yönelmelisiniz. Saçlarınızı evde boyarken her zaman talimatlara uyun. Mümkünse mevcut saç renginizden sadece 1 – 2 ton açık veya koyuya yönelin. Daha büyük sonuçlar elde etmek istiyorsanız kuaförünüze danışın.

Saçlarınıza bakım yaparken dikkat etmeniz gereken hususları anlatan bilgilendirme yazısı.
Saçlarınıza bakım yaparken dikkat etmeniz gereken hususları anlatan bilgilendirme yazısı.
error: Kopyalamak mümkün değil !