Erkeklerde Saç Dökülmesi Sorunu

Günümüzde erkekler de en az bayanlar kadar dış görünüşüne önem vermekte ve bunun için de ellerinden geleni yapmaktadırlar. Ancak bu konuda bayanlarda olduğu gibi erkeklerin de önünde sayısız engel çıkmaktadır. Her dönem olduğu gibi günümüzde de erkeklerin en çok şikâyet ettikleri konu kaçınılmaz saç dökülmesidir. Erkeklerin yaşlarının ilerledikçe bu durumla karşılaşmaları onları hayatlarının ilerleyen dönemlerinde bayağı bir zorlamakta ve kısmen strese sokmaktadır. Bazı istisnalar olsa da bedenin en mükemmel olduğu 30 lu yaşlara gelmeden saçlar dökülmeye başlamaktadır. Ancak bu durumun erkeklerde yansıması farklı olabilir. Bazı erkekler saçlarının dökülmesini hiç sorun etmezken bazı erkekler ise saçlarının azıcık da olsa dökülmesi sonucunda sosyal hayatlarında ve iş yaşamlarında çeşitli problemler yaşamaktadırlar.

Erkeklerde görülen saç dökülmelerinin temel nedeni genetiktir. Yani ailede saç kaybı yaşayan bireyler olduğu zaman o kişinin de saç kaybı yaşama olasılığı artmaktadır. Bunun yanında yaşanmış olan ameliyatlar ve olaylar da saç dökülmesini etkileyen diğer faktörlerdir. Saçlar genel olarak alnın iki yan taraflarından hafif hafif açılmaya başlar ve dökülmeler de buradan devam eder. Bu açılmayı tepede yavaş yavaş azalan saçlar izler ve böylece saç dökülmesi vakıası kendini iyiden iyiye hissettirmiş olur. Ama günümüzde saç dökülmesini engelleyebilecek yada dökülen saçların yerine yenilerini çıkarabilecek çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemlerinden en çok bilinen ve sonuç alınabilen saç ektirme yöntemi gelmektedir. Saç Dökülmesi ve Saç Ekimi başlıklı yazımızda ve ilerde saç ekimi yöntemleri ile ilgili yazacağımız makalemizde bu konu hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Kepeğe artık doğal yöntemler ile son

Saç ektirmeye ilk başvuran kişiler genelde erken yaşlarda saç dökülmesi sorunu ile karşılaşan gençlerdir. Saç ektirmedeki genel kanı gençlerin sosyal hayatlarının etkilediği olsa da esas sebep kişilerin kişisel tatminsizlik ve vücutlarının zamanla yaşadığı değişimi kabullenmemiş olmalarıdır.

Genel olarak çok risk teşkil etmeyen ve uygulamada bir engel olmayan saç ektirme yapamayacak risk gruplarıda yok değildir. Bu gruplar şu şekildedir.

* Çok yaşlı olan
* Genel sağlık durumu bozuk olan
* Kan pıhtılaşma hastalığı olan ve kronik hastalığı olan kişilere bu operasyon uygulanmaz.

Son yıllarda özellikle teknolojinin de gelişmesi ile birlikte artık saç derisi eskisi gibi tahrip edilmiyor ve işlemler çok daha kısa sürede gerçekleştirilebiliyor. Günde birkaç saatlik saat içerisinde bitirilen operasyonlarla hastalar yaklaşık olarak 20- 25 yıl gençleşebiliyorlar.

Her ne kadar saç ektirme bir fırsat olarak önümüze sunulsa da şunu bilmek gerekir ki kaybedilen doğal saçınızın yerini kesinlikle doldurmayacaktır. Motivasyonu kırmak maksadı ile söylemiyoruz tek maksadımız sahip olduğumuz mükemmel doku kemikleriniz, cildiniz ve saçlarınız hatta göz kavisleriniz dahi beraber şekillenmektedir. Bu nedenle elinizde bulunan hazneyi korumanız daha makul ve en doğru olanıdır.

Erkeklerde saç dökülmeleri konulu bilgilendirme
Erkeklerde saç dökülmeleri konulu bilgilendirme
error: Kopyalamak mümkün değil !