Evde Bit Nasıl Temizlenir – 1

Amerika’da her yıl 6 ile 12 milyon arasında çocuğa saç biti bulaşıyor. Saç biti çok yaygın bir olay ve kesinlikle hijyen yoksunluğundan ya da azlığından kaynaklanmıyor.

Saç biti (bit) kanatsız bir böcek türüdür ve yalnızca 1.6 milimetre uzunluğundadır. Saç derisinde yaşarlar ve yumurtalarını da orada barındırırlar. Yaşamak için saç derisindeki kandan beslenirler, bu yüzden de kafa derisinden arındırıldıklarında çok uzun yaşayamazlar.

Bir insandan herhangi başka bir insana kolaylıkla kirli bir saç, tarak, kıyafet ya da yataktan bulaşabilirler. Saç bitinin yaygın olarak şikayetleri;

  • Sanki kafanızda bir şey dolaşıyormuş hissiyatı
  • Saç derisinde yoğun kaşıntı
  • Bazı zamanlar ise küçük kırmızı şişliklerdir.

Eğer siz de ya da ailenizde herhangi bir birey bit kapmışsa, anında ilgilenmeniz gerekiyor. Bitleri tek tek temizlemek ya da bir bit tarağı ile saçları taramak büyük ölçüde size yardımcı olacaktır.

Fakat bu öneriler, sadece erken farkedildiği takdirde işe yarar nitelikte oluyor. Neyse ki, evde yapılabilecek olan bir sürü doğal yöntem var!

 

 

SİRKE

Saç bitini yenmede hem çok kolay hem de etkili yollardan biridir. İçerdiği yoğun oranda asetik asit sayesinde kolaylıkla saçlarınızdan biti uzaklaştıracaktır, artı olarak bir de saçlarınızda kalmış olan ölü bitleri de temizler.

Uygulanışı;

  • Eşit miktarda sirke ve mineralli yağı karıştırın. Yatmadan önce saç derinize uygulayın. Başınızı bir bez ile sarıp tüm gece boyu bekletin. Uyandığınızda, her zaman kullandığınız şampuanınızla saçlarınızı yıkayın.
  • Bunun yerine, sirkeyi yeteri kadar suyla seyrelttikten sonra şampuanınızla karıştırıpta uygulayabilirsiniz. Tüm saçınıza ve kafa derinize yedirip 10 dakika bekleyin ve daha sonrasında ılık suyla saçlarınızı durulayın.

Bu işlemleri iki ay boyunca haftada iki/üç kez uygulayın. Ayrıca, bir bit tarağı ile, her bu işlemi uyguladıktan sonra, saçlarınızı tarayın.

 

Bu yazının diğer bölümleri:

– Evde Bit Nasıl Temizlenir – 2

– Evde Bit Nasıl Temizlenir – 3

– Evde Bit Nasıl Temizlenir – 4

Doğal yöntemlerle evde bit temizleyebilirsiniz.
Doğal yöntemlerle evde bit temizleyebilirsiniz.
error: Kopyalamak mümkün değil !