Evde Nasıl Zayıflayabilirim

1- Adaptasyon

Her işte olduğu gibi başlamak nasıl bitirmenin anahtarı sayılıyorsa, zayıflamak için de ilk gereken zayıflamayı düşünme motivasyonudur. Temel olarak zayıflamak isteyen birinin bilmesi gereken ilk altın kural tükettiğinizden daha fazlasını yakmaktır. Zayıflama denince akla ilk gelenler ağır diyet programları, yoğun egzersizler ve uyulması zor kurallardır. Aslında birçok kişide, daha zayıflamaya başlamadan bunlar motivasyonu düşüren etkenlerdir. Zayıflama uzun bir maraton gibidir, inancınız metabolizmanız ile birlikte hareket ederse bu sürenin sonunda siz de istediğiniz görüntüye ulaşabilirsiniz. Yıllardır metabolizmanızın alıştığı yeme duygusu, hareketsizlik hali bu maraton sonunda tamamen bambaşka bir şeye dönüşebilir.

 

 

2- Kontrol sizde olsun

Zayıflamaya karar verdikten sonra en önemli ikinci etken kontrolün sizde olmasıdır. Komşunuzun yaptığı diyet, kardeşinizin yaptığı egzersizler her zaman size uymayabilir. Bu yüzden kontrolü elinizde tutup buna göre program oluşturun. Bedeninizi en iyi tanıyan siz olduğunuz için bedeninizi üzdüğünüz de üzülenin yine siz olacağınızı unutmayın.

 

 

3- Vücudunuzu ve kendinizi tanımak

İnsanlar her yemek yediğinde beynine 20 dakika içinde doyduğuna dair sinyal gönderir. Aslında bir yönden iyi, bir yönden kötü bir durumdur. Hızlı yemek yiyen biri iseniz bu süre içinde vücudunuz doymuş olmasına rağmen doyduğunu algılayamaz. Bu kilo vermek isteyen biri için kötü bir durumdur. Tam tersine kilo vermeye adapte olmuş, kontrolü elinde tutmaya niyetlenen biri için çok iyi bir durum olacaktır. 20 dakikalık süre içinde, öğünü için tükettiği besinleri küçük lokmalar ile bol bol çiğneyen biri kilo vermeye adım atmış olacaktır. Vücudunuzu ve kendinizi tanımak, besinleri tüketirken bu yüzden çok önemlidir.

 

 

4- Küçük tüyolar ile büyük adımların başlangıcı

  • Her öğünden yaklaşık yarım saat önce su içmek tokluk hissi uyandırdığı gibi, öğünde daha az besin tüketmenize de faydalı olur.
  • Büyük porsiyon tabakları yerine daha küçük olan boyları tercih edin.
  • Abur cubur atıştırmalıkları bugüne kadar dost görüyordunuz, artık onları düşmanınız olarak kabul edin.
  • Uzun süreli lokmaları çiğnemek ve küçük lokmalar halinde besin tüketmek daha erken tokluk hissi uyandırır. Bu avantajı lehinize çevirmeyi unutmayın.
  • Sabahları kahvaltıda yumurta tüketin. Bir ile üç arasında yumurta tüketmek size tokluk hissi kazandırıp gün boyu yumurtanın sindirilmesi ile de diğer besinlerden daha az kalori almanızda faydalı olur.
  • Bugüne kadar sizi bu hale getiren şekeri azaltmak yerine komple hayatınızdan çıkarın.
  • Krizine girdiğiniz tatlıların, şekerlemelerin ilerde obeziteye bağlı kalp krizi yapabileceğini unutmayın.
  • İştah bastırıcı özelliği olan pektini içeren elmayı, özellikle akşam yemeklerinden önce yediğinizde daha az besin tüketip vücuda daha az kalorinin girmesini sağlarsınız.

 

 

5- Hedef belirleyin

İster kendiniz zayıflayın isterseniz de bir diyetisyen eşliğinde zayıflayın sonuçta yapmanız gereken ya da size yaptırılacak diyet programında muhakkak bir hedef olmalıdır. Normal bir birey için aylık 2 ile 6 kilogram arasında kilo kaybı normal ve sağlıklı sınırlar içinde görülür. Aşırı obez kişilerde bu rakam aylık 8-10 kilograma kadar çıkabilir. Boşuna denmemiştir azdan az, çoktan çok gider…

 

 

6- Gerçekçi olmak

Zayıflamaya çalışan insanların belki de yaptığı en büyük hatadır. Limitlerin üstünde kilo kaybını hedeflemek sizi daha zayıflamaya başlamadan hüsrana uğratır. Sağlıklı olarak kabul edilen aralık haftalık 0,5 kilogram ile 1 kilogram arasındadır.

 

 

7- Tükettiklerinizi bilin

Yazının başında da belirttiğimiz gibi zayıflamak isteyen biri için ilk kural tükettiği kaloriden daha fazlasını yakmaktır. Vücudunuzda bir kilogram yağı yakmak için yaklaşık 7000 kalori harcamanız gerekir. Haftada yarım kilo vermeyi hedeflediğinizi düşünürsek, haftalık 3500 kalori ekstradan yakmanız gerekecektir. Bugüne kadar alışkanlıklarınız içinde yer alan besin tüketimlerinde hangi besin kaç kalori bilgisini elinizde bulundurursanız daha egzersiz bile yapmaya başlamadan kilo kaybına başlarsınız.

 

 

8- Daha hareketli olun

Evinizi bir spor salonu gibi düşünebilirsiniz. Tabi bunun için pahalı spor aletlerine ihtiyacınız olmayacak. Gün içinde yapılan temizlik, kısa ve aşırı yorucu olmayan basit egzersizler bile zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Yapabilirseniz evde ip atlamakta etkili bir zayıflama yöntemidir. İp atlarken açlık hormon seviyesinin yükselmediği, yağ yakarken diğer egzersizlere göre açlığın ortaya çıkmadığı tespit edilmiştir.

 

 

9- Etkili kilo kaybettirenler

Günlük 2-3 fincan yeşil çay tüketerek yağ yakmayı hızlandırırsınız. Protein ağırlıklı beslenerek vücudun ihtiyacı olanı alırken yağlardan kurtulursunuz. Tabi bunları yaparken de aşırıya kaçmadan ihtiyacınız kadar tüketmek gerekir. Kilo kaybetmek için şekerden uzak durmalısınız demiştik. Şeker yerine meyve ve sebze tüketerek şeker ihtiyacınızı karşılarsınız. Bir küp şekerin 20 kcal olduğunu düşünürsek aylık ne kadar fazladan kalori aldığınızı kendinizde kolayca hesap edebilirsiniz. Tuzu azaltmakta kilo kaybı için önemlidir. Fazla miktarda alınan tuz suyu tutacağı için her zaman daha kilolu görünürsünüz. Stresten uzak durmalısınız. Bazı insanlarda stres anında besin tüketmenin arttığı böylece aşırı kalorili besinlerin tüketildiği tespit edilmiştir. Öğün aralarında açlığı bastıracak olan elma, greyfurt gibi meyveleri tüketin. Yemeklerden önce çorba içmenin de tokluk hissi vermesi zayıflamaya destek olmaktadır. Bu yüzden akşam yemekleri öncesi çorba içmeyi alışkanlık haline getirin.

 

 

10- Kilo verme uğruna çok uzun süre aç kalmayın

Kilo vereceğim derken çok uzun süreli aç kalma, vücudun savunma mekanizmasını devreye sokar. Metabolizma yavaşladığı için vücut kendini koruma adına yağ yakma yerine yağ depolamaya başlar. Kilo vereyim derken kilo bile alabilirsiniz.

 

 

11- Düzenli uyku

Yetişkin bir insan günlük 7-8 saat uykuya ihtiyaç duyar. Bu sürenin değişkenlik göstermesi açlık hormonunu tetikler. Açlık hormonu devreye girsin istemiyorsanız düzenli uyku alışkanlığı edinmeniz gerekir.

Zayıflama ile vücudunuzun daha sağlıklı olacağını, giydiklerinizin daha çok yakışacağını, öz güveninizin yerine geleceğini sürekli kendi kendinize söyleyerek motivasyonu artırabilirsiniz. Zayıflamaya karar verdiğinizde ailenizle, arkadaşlarınızla bunu paylaşarak yine motivasyonu artırabilirsiniz. Zayıfladığınız zaman da; obeziteye bağlı hastalıklardan korunduğunuzu, daha sağlıklı ve canlı bir cilde sahip olacağınızı, bağışıklık sisteminizin arttığını da unutmamanız gerekir.

Evde zayıflayabilmek için atmanız gereken adımlar, uygulamanız gereken yöntemler.
error: Kopyalamak mümkün değil !