Evde Saç Bakımının Püf Noktaları – 1

Yumurta, yoğurt ve bal; ilk bakışta kahvaltı akla gelebilir, ancak bu besinler doğal saç bakımı için oldukça önemlidir ve ucuzdur. Ve bu malzemeleri birçok kişi saç bakımı için kullanıyor. Avokado yağının güzellik ve bakım için deriye çok faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Ya da limonun hafif asidik etkisiyle cildinize faydalı olabileceğini hiç düşündünüz mü? Bir daha ki sefere mutfağınızda kolaylıkla bulabileceğiniz bu ürünleri denemelisiniz.

 

 

1- Tüm Saç Tipleri İçin

Doğal Güzellik Yazarı Janice CoxÇiğ yumurta, ev çözümleri için dünyanın en iyi malzemelerinden birisi.” demektedir. Ayrıca yumurtanın beyaz kısmının bakteri yiyen enzimler içerdiğini, yağ ve protein açısından zengin olan yumurta sarısının ise doğal nemlendirici olarak iş gördüğünü açıklamaktadır.

 

 

Nasıl kullanmalı?

Normal saçlarda saç bakımı için tüm yumurtayı kullanabilirsiniz, yağlı saçlar için sadece yumurta akını kullanın, kırılgan ve kuru saçları nemlendirmek için sadece yumurta sarısını kullanın.(yarım fincan kadar). Eğer saçlarınıza ve kafa derinize yarım fincan yumurta yetmiyorsa daha fazlasını kullanın. 20 dakika bekledikten sonra yumurtanın saçınızda pişmesini önlemek için soğuk su ve şampuanla saçlarınızı yıkayın. Tüm yumurta (beyaz ve sarı kısım birlikte) ile yapacağınız uygulamaları ayda bir defa, beyaz ve sarı kısmın ayrı ayrı kullanıldığı uygulamaları ise iki haftada bir uygulayabilirsiniz.

 

 

2- Soluk Saçlar İçin

Şekillendirme ürünleri ve hava kirliliği gibi faktörler saçlarınızın matlaşmasına ve solgun görünmesine neden olabilir, bu durumu tersine çevirmek için ekşimiş krema ve sade yoğurttan faydalanabilirsiniz. Bu ikisinin karışımı saçlarınızı nemlendirerek eski parlaklığını kazanmasına yardımcı olacaktır. Süt yağı saçınızı nemlendirirken, yoğurtta bulunan laktik asit de saçınızdaki kirleri nazikçe uzaklaştırır. Böylelikle saçlarınız sağlıklı görünümlerini tekrar kazanır.

 

 

Nasıl kullanmalı?

Nemli saça yarım su bardağı ekşi krema ya da sade yoğurt ile masaj yapın ve 20 dakika bekletin. Soğuk su ile saçınızı temizledikten sonra, her zaman kullandığınız şampuan ile saçınızı yıkayın ve ılık su ile durulayın. Bu ev çözümü her iki haftada bir uygulanabilir.

 

 

3- Kaşıntılı Saç Derisi İçin

Kötü beslenme, stres ve iklim gibi faktörlerin neden olduğu kaşıntılı saç derisi zaman zaman kepek gibi problemlere de neden olabilir. Bu sorunlara çözüm olarak limon suyu ve zeytinyağı karışımını deneyebilirsiniz. Limon suyu asitliği ile kaşıntıyı önlemeye yardımcı olurken, zeytinyağı da kafa derinizi nemlendirerek saç köklerini besler.

 

 

Nasıl kullanmalı?

İkişer yemek kaşığı taze limon suyu, zeytinyağı ve normal içme suyunu karıştırıp saç diplerine masaj yaparak kafa derinizin bu karışımı iyice emmesini sağlayın. 20 dakika bekledikten sonra şampuan ile saçlarınızı yıkayıp durulayın. Bu ev çözümü, her iki haftada bir uygulanabilir.

 

Bu yazının diğer bölümleri:

– Evde Saç Bakımının Püf Noktaları – 2

Saç bakımının püf noktalarının anlatıldığı bilgilendirme yazısı.
Saç bakımının püf noktalarının anlatıldığı bilgilendirme yazısı.
error: Kopyalamak mümkün değil !