Evde Yaşlılık Lekelerinizi Soldurun (4 Yöntem)

Yaşlılık Lekelerinin Belirtileri ve İşaretleri

Yaşlılık lekeleri (güneş lekeleri olarak da bilinirler) zararsız, düz, sarı veya kahverengi cilt lekeleridir. Genellikle 40 yaş üzeri kişilerin ellerinin sırt kısmında, ensede ve yüz bölgesinde görülebilirler. Bu lekeler genellikle zararsızdır lakin renk, yapı ve boyut değişikliği gösteren cilt lekeleriniz varsa mutlaka doktora görünmeniz gerekir. Çünkü bu tür belirtiler cilt kanseri işareti olabilir (buradan: Cilt Kanseri Nasıl Anlaşılır yazımızı okuyabilirsiniz).

 

Yaşlılık Lekelerinin Sebepleri

Uzun yıllar güneşe maruz kalan bir cilde sahip olduğunuzu gösteren yaş lekeleri karaciğerin düzgün çalışmadığının ve yetersiz beslenmenin de işareti olabilir.

Örneğin yaşlandığımız sürece metabolizmamız değişir ve karaciğer daha fazla toksinle mücadele etmek zorunda kalır. Şayet karaciğerimiz bu toksinleri vücut dışına atamazsa cilt üzerinde lekeler oluşmaya başlayabilir. Vücudun oksitlenmesi, antioksidan içeren gıdaların yeterince tüketilmemesinden kaynaklanabilir.

Yaşlılıktan kaynaklanan cilt lekelerinin oluşması nasıl yıllar sürüyorsa bu lekelerden kurtulmak da uzun zaman almaktadır. Fakat pes etmeyin. Aşağıdaki yöntemleri deneyerek bir kaç ay içerisinde tamamen yok olmasa da renklerinde solma gerçekleşecektir. Sizde işe yaramayan yöntem yerine sıradakini deneyebilirsiniz. Önleyici bir tedbir olarak en az 15 faktörlü güneş kremi kullanmanız yerinde olur.

 

Yaşlılık Lekeleri İçin Evde Tedavi Yöntemleri

 

Elma Sirkesi Kullanarak Cilt Lekelerinden Kurtulma

Elma sirkesi, soğan suyu ile karıştırıldıktan sonra cilde sürülürse yaşlılık ve güneş lekelerinden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Soğanı ince ince kıyın veya blendırdan geçirin. Peynir süzme kumaşı veya ince delikli temiz bir kumaş kullanarak suyunu süzün. Bir yemek kaşığı elma sirkesi ve bir yemek kaşığı soğan suyunu karıştırın. Pamuğu bu karışıma daldırıp lekelerinizin olduğu bölgelere sürün.

30 dakika bekleyin ve lekelerin olduğu bölgeyi yıkayarak temizleyin. Bu işlemi her gün 6 hafta boyunca uygulayın. Lekelerinizin git gide azaldığını ve solduğunu gözlemleyeceksiniz. Şayet 6 hafta sonra lekeler solmaya başlarsa tamamen kurtulmak için bu işleme devam edin.

 

Bu işlemi hızlandırmak için 3 çorba kaşığı sirkeyi bir su bardağı ılık veya soğuk suya katıp karıştırın ve günde iki defa 1 ay boyunca için. Bu sadece cilt lekelerinizin kaybolmasına iyi gelmeyecek aynı zamanda size enerji vererek cildinizin daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayacaktır. Şayet sirkeli suyun tadı çok sertse bir yemek kaşığı bal ekleyerek tatlandırabilirsiniz.

 

 

Aloe Vera Kullanarak Yaşlılık Lekelerini Tedavi Etme

Aloe vera suyu veya jeli cilt problemlerinin (özellikle yanıkların) iyileştirilmesinde kullanılan bir maddedir. Çoğu kişi aloe veranın aynı zamanda yaşlılıktan kaynaklanan cilt lekelerinin gözle daha az görünür hale gelmesine yardımcı olduğunu tecrübe etmiştir. Aloe vera suyunu veya jelini günde iki defa lekelerin bulunduğu bölgeye direkt olarak sürün ve cildinizde 45 dakika bekletin (daha sonra ılık su ile temizleyin). Bir ay içerisinde farkı görmeye başlamanız gerekiyor.

 

 

Limon Suyu İle Yaşlılık Lekelerinden Kurtulun

Limonun içerisindeki sitrik asidin yaşlılık lekelerinin solmasına yardımcı olduğu uzun zamandır bilinen bir gerçek. Taze limonu direkt olarak lekelerin bulunduğu bölgeye hafifçe ovarak sürün. Günde iki defa bu işlemi tekrarlayın. İki ay içerisinde lekelerin solduğunu gözlemlemeniz gerekiyor. Limon suyunun cildinizde en az 30 dakika kalması gerekiyor. Cildiniz çok hassas değilse gece boyunca da kalabilir.

 

Not: Şayet dışarı çıkmayı planlıyorsanız limon suyunun kuruduğundan emin olun. Çünkü cildin güneş ışığına karşı hassaslaşmasına neden olmaktadır.

 

 

Kastor Yağı İle Yaşlılık Lekelerini Soldurun

Yaşlılık lekelerini soldurmak için kastor yağı kullanabilirsiniz. Sabah ve akşam iki defa olmak üzere direkt olarak sorunlu bölgeye sürün. Bir ay içerisinde etkisini görmeniz gerekiyor.

Elma sirkesi, limon suyu, aloe vera ve kastor yağı ile yaşlılık lekelerinin tedavisi
Elma sirkesi, limon suyu, aloe vera ve kastor yağı ile yaşlılık lekelerinin tedavisi
error: Kopyalamak mümkün değil !