Evde Yumurta Yağı (Yumurta Sarısı Yağı) Hazırlayın

Yumurta sarısı yağı faydaları

Yumurta sarısı yağı kullanımı giderek artmakta özellikte bu yağın uygun şartlarda hazırlanması ve çıkarılması konusunda detaylı bilgiler mevcut. Yumurta yağı nasıl çıkarılır ve yumurta sarısı yağı kullanımı ile yara ve yanık izlerine olan faydaları ile cilt lekelerini azaltıcı etkileri bu yazı içinde detaylı işlenecektir. Yumurta yağı faydaları kırışıklık giderici ve izleri azaltıcı etkileri sebebi ile doğal kozmetik kullanımı ve evde hazırlanabilecek cilt bakımı  ürünü olarak yumurta sarısı yağı kullanabilirsiniz.

 

Yumurta Yağı Nasıl Çıkarılır

1- 6 adet yumurtayı 15-20 dakika boyunca kaynatın. Soğuttuktan sonra soyun ve her birini ortadan ikiye bölün.

2- Yumurtayı sarısından kaşık vasıtasıyla ayırın. Ayırdığınız beyazı yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

3- Yumurta sarısını derin bir tavada püre haline getirin. Mümkün olduğunca ezmeye çalışın.

4- Tavayı alevli ateşin üzerinde duman ve koku gelinceye kadar ısıtın. Kısa aralıklarla karıştırın ve ezmeye devam edin.

5- Yumurta proteini yanıp geriye yumurta yağı salıncaya kadar ısıtmaya devam edin. Bu aşamada çok miktarda keskin duman oluşabilir. Dikkat edin evi yakmayın.

6- Tavanın soğuması için oda sıcaklığında bekletin.

7- İnce bir süzgeç veya bez kullanarak yağı süzün. Temiz ve kuru cam veya seramik (metal veya plastik olmamasına özen gösterin) bir kaba koyun. Yağın içerisinde gözle görülen katı maddeler varsa tekrar süzerek bunlardan kurtulun.

 

Yumurta yağı çıkarıldıktan sonra saklanması

Bu yumurta yağını buzdolabında 3 yıl oda sıcaklığında 1 yıla kadar muhafaza edebilirsiniz. Şayet dikkatli olursanız yağ 5 yıla kadar temiz olarak kalır.

Yumurta Yağı Faydaları

Yumurta yağı faydaları temel olarak doğrudan uygulama yapılması sebebi ile yüzeyel kullanıma uygun deri ve saçlarda olmaktadır. Direkt olarak yumurta sarısının kullanılmasından daha güvenli olan yumurta sarısı yağı kullanımı faydaları sebebi ile eskiden beri bilinmektedir. Yumurta sarısı yağı her türlü bakteri ve virüsten temizlenmiş olarak yüksek ısı ile hazırlandığı için, saf yumurta sarısının içerebileceği salmonella bakterisi nedeni ile direkt uygulamaktan kaçınılmalıdır. Yumurta sarısı ile saf olarak yumurta yağı nasıl çıkarılır detaylı incelemeden kullanılacak olursa bakteri infeksiyonları kaçınılmazdır. Salmonella infeksiyonu sonucu ağır deri iltihaplanmaları ve döküntüler oluşması riski vardır.

Yumurta sarısının cilde faydaları

Yumurta sarısı yağı faydaları özellikle cilt bakımı, akne tedavisi, saç dökülmesi ve saç beyazlamasını geciktirme amaçlı kullanılmaktadır.

  • Yumurta sarısı yağı faydaları temel olarak topikal kullanımı nedeni ile cilde olmaktadır.
  • Yumurta sarısı yağı saçları parlak, güçlü ve sağlıklı saç dibi derisini ise nemli ve kepeksiz bir hale getirir.
  • Yumurta sarısı yağı cilt kesikleri ve yüzeyel yanıklarda yara iyileşmesini hızlandırır ve yanığa bağlı iz oluşumunu azaltır.
  • Yumurta sarısı yağı yanık tedavisi amacıyla pek çok geleneksel şifacı veya aktar tarafından yanıklarda yara iyileşmesini hızlandırmak veya az iz kalması amaçlı önerilir. Yanık derin olabileceği ve çoğunlukla çocuklarda ve yaşlılarda önemli bir acil müdahale gerektiren travma olması nedeni ile muhakkak yumurta sarısı yağı veya kantaron yağı gibi geleneksel yöntemleri bir hekime danışarak kullanmanız önerilir.
  • Yumurta sarısı yağı kırışıklık giderici ve anti aging etkileri ile düzenli kullanımda cilt altı kollajen lifleirnin artarak derinin daha genç ve sağlıklıklı bir görünüm almasına yardımcı olur. Çoğu pahalı kozmetiğe göre içerdiği kolestrol ve allantoin gibi doğal aktif moleküllerin bu olumlu kırışıklık giderici etkiyi sağladığı düşünülmektedir.

Yumurta Sarısı Yağı Neye İyi Gelir

Haftada bir kez başınıza masaj yaparak bu yağı saç dökülmelerine ve saç beyazlamalarına karşı kullanabilirsiniz. Aynı zamanda akne tedavisinde de bu yağdan istifade edebilirsiniz. Yumurta yağının yanıkların, kesik ve farklı nedenlerle oluşan yaralanmaların iyileşmesini hızlandırıcı bir etkisi bulunmaktadır. Genellikle yumurta sarısı yağının faydaları içerdiği allantoin proteinine bağlıdır.

 

Uyarı: Daima temiz ve kuru bir kaşık kullanarak nemden doğabilecek kirlenmenin önüne geçebilirsiniz.

 

Evde Yumurta Yağı Hazırlayın
Yumurta sarısı yağı faydaları, akne tedavisi, cilt yanıkları, saç bakımı gibi çeşitli halk geleneksel tıbbında kullanım alanları bulunmaktadır.
error: Kopyalamak mümkün değil !