Fındık Yağının Cildinize Faydaları

Uzmanların diyet listelerinde mutlaka kendisine bir yer bulan fındık, içeriğindeki sağlıklı yağ ile vücudumuzda antioksidan etki oluşturmakta ve bu sayede cildimizi toksinlerden arındırıp, rahatlatmakta ve nem dengesini korumaktadır.

Fındık yağı tabiatta bulabileceğimiz en yararlı besin maddelerinden bir tanesidir. Bu faydayı sağlayan içinde bulunan zengin mineral ve vitaminler. Cildimiz den saçlarımıza, vücut sağlığımızdan iç organlarımıza kadar birçok alanda genel bir onarma ve yenilenme sağlayan bu yağ, daha aktif, sağlıklı ve dinç olmamızı da sağlar.

 

 

Fındık yağının faydaları

Fındık yağının içinde E vitamini, kalsiyum, demir, çinko, potasyum ve magnezyum bulunur. Yine bu besin doymamış yağ anlamında da zengin olduğu için özellikle kalp hastalığı olan kişilerce tüketilmesi önerilmektedir. Fındık yağı kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır ve damarları açarak kan akışını düzenler.

İçinde bulunan E vitamini cildin de en çok ihtiyaç duyduğu, gençleşmeyi sağlayan ve cildi toparlayıp onaran vitamindir. Hatta güzellik uzmanları cildin daha sağlıklı ve parlak olabilmesi için E vitamini kapsüllerini kırıp direkt olarak yüze uygulanması gerektiğini belirtiler.

Fındık yağı tek başına diğer minerallerle birlikte E vitamini ile ciltteki yaşlanma etkilerini geciktirir, gergin ve sıkı bir deriye sahip olmanızı sağlar. Yapılan araştırmalar hayatı boyunca çok fazla fındık ve fındık yağı tüketen kişilerin diğer insanlara oranla daha geç yaşlandığını ve akranlarından daha genç ve dinç göründüğünü ortaya çıkarmıştır. Fındık yağının diğer yağlara göre hazmı daha kolaydır, çabuk sindirilir ve deri tarafından daha hızlı bir şekilde emilir. Unutkanlığa ve hafıza kaybına da iyi gelen bu yağ aynı zamanda ciltteki hücrelerin daha çabuk ve sağlıklı bir şekilde yenilenmesini sağlar.

 

 

Saçlar için fındık yağı maskesi

Ciltte gösterdiği olumlu etkileri saçlar için de gösteren fındık yağı, saçlarınızın daha hızlı uzamasına yardımcı olduğu gibi parlak ve gür görünmesi için de gereklidir. Fındık yağı ile yapacağınız saç maskesi ile kırılarak dökülmelerden kurtulup saçlarınızı güçlendirebilirsiniz. Bunun için 4 tatlı kaşığı fındık yağı, 1 tatlı kaşığı elma sirkesi, 1 tatlı kaşığı çörek otu ve bir tane B vitamini kapsülü karıştırılır ve bu karışım saç köklerinden uçlarına kadar masaj yapılarak sürülür.

Fındık yağı ile saçlarınızı daha parlak ve gür yapabilirsiniz.
Fındık yağı ile saçlarınızı daha parlak ve gür yapabilirsiniz.
error: Kopyalamak mümkün değil !