Gece ağız kuruluğu neden olur

Ağız Kuruluğu Neden Olur?

Ağız kuruluğu önemli olan ancak önemli pek çok kimse tarafından bilinmeyen rahatsızlıklar arasında sayılmaktadır. Çünkü devam eden ağız kurulukları belli hastalıkların habercisi olarak kabul edilmektedir. Bundan kaynaklı olarak kuruluk sorunu yaşayanların bir uzman muayenesinden geçmesi önerilmektedir.
Ağız kuruluğunun yaşanması tükürük bezlerinin gerektiği şekilde çalışamamasından ileri gelmektedir.

Tükürük bezleri ise insan bedeninde;

 • Besinlerin rahat bir şekilde sindirilmesi,
 • Ağız içerisinde yaşanabilecek enfeksiyonların önlenmesi,
 • Diş ve dil temizliğinin gerçekleştirilmesi gibi faydaları bulunmaktadır.
 • Ağızdaki kuruluk geceleri bile yaşandığında sayılan faydalardan mahrum kalınmış olunacaktır. Bu da otomatik olarak bağışıklıkta bir düşüşe ve çeşitli hastalıkların görülmesine neden olacaktır.

Ağız kuruluğu belirtileri

Ağız kuruluğu, ağız kokusuna, mukoza zarında ağrıya ve ağızda yanmaya, ayrıca çiğneme, yutma ve konuşma güçlüğüne neden olabilir. Bazıları ayrıca çatlamış dudaklara ve ağız köşesinde çatlaklara neden olur. Bu nedenle, ağız kuruluğunun nedeninin çözülüp çözülemeyeceğini ve ayrıca diş ve diş etlerine zarar vermemek için semptomları aktif olarak tedavi ettiğinizi görmek önemlidir.

Ağız kuruluğu için kendi kendine tedavi

Günlük diş rutini sürdürün:
Dişlerinizi sabah ve akşam yumuşak bir diş fırçası ve iyi bir florürlü diş macunu ile iyice fırçalayın.
Diş ipi ile diş aralarını temizleyin.
Gerekirse, özellikle dişlerinizde buzlanma ile çok fazla sorununuz varsa, florürlü durulama kullanın .
Ağız boşluğunu nemlendirmek için gün boyunca düzenli aralıklarla su için. Dışarı çıkarken yanınızda bir şişe su getirmekten çekinmeyin. Tükürük üretimini uyarmak için tasarlanmış pastiller ve ağız spreyleri kullanarak da rahatsızlıkları giderebilirsiniz.
Vazelin veya başka bir dudak balsamı , dudaklarda ve ağız köşelerinde çatlak ve yaraları önleyebilir.

Geceleri Ağız Kuruluğu Neden Olur?

Uzmanlar gece ağız kuruluğu neden olur konusu hakkında farklı açıklamalar yapmaktadır. Öncelikle bu konunun sorun arz edebilmesi için devamlılık göstermesi gerekmektedir. Yoksa insanlar tükettikleri ağır ve yağlı besinler yüzünden de geceleri ağız kuruluğu yaşayabilmektedir. Nedenlerin bunlar olması halinde beslenmenin düzenlenmesi sorunu da ortadan kaldıracaktır.

Ancak devam eden ağız kuruluklarında ağız kuruluğu sebepleri olarak;

 • Alerji önleyici ilaçlar,
 • Depresyon ilaçları,
 • Kemoterapi,
 • Radyoterapi,
 • Diyabet gibi rahatsızlıklar,
 • Romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar sayılabilmektedir.

İlaçların kesilmesi ana rahatsızlıkların devam etmesine neden olacağı için bu gibi nedenlerden ileri gelem kuruluk sorununa farklı tedaviler uygulanmaktadır. Bu neden yüzünden geceleri ağız kuruluğu neden olur tespitinden sonra uzman önerileri ışığında hareket edilmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Gece Ağız Kuruluğu Neden Olur?

Hormonlar bedenin belli bir düzen içerisinde işlemesinde ilk belirleyicilerden biri olarak kabul edilmektedir. Hormonlarda meydana gelen değişimler bu neden yüzünden kısa ya da uzun vadede belli semptomlar ile kendini göstermektedir. Ağızda yaşanan kuruluk hissi de hormon değişimlerine bağlı olarak oluşan belirtiler arasındadır. Hamilelikle ağız kuruluğu da anlaşıldığı üzere hormon değişimlerinden kaynaklanmaktadır.
Hamilelik sürecinde kadınların istedikleri ya da ihtiyaç duydukları her ilacı kullanmaları mümkün olmamaktadır. Bundan ötürü ağız kuruluklarının yaşanması halinde uzmanların önerileri ışığında hareket etmek hamilelikte daha önemlidir. Üstelik hamileliğin sona ermesinden sonra yaşanan ağız kuruluğu sorunu pek çok kadında ortadan kalkmış da olmaktadır.

Gece Ağız Kuruluğu Nasıl Geçer?

Gece ağız kuruluğu tedavisi kuruluğun neden olduğunun belirlenmesinden sonra yapılmaktadır. Genellikle genç orta yaş kadınlarda ve erkeklerde görülebilen emosyonel durum ve sıvı tüketimi  ile doğrudan ilişki içinde olan bu neden ile yüzde yüzü tedavide genel yaklaşımlar ile düzeltilebilir. Bazı performans fazlası “cerrahi girişim olmayı istemeyenlerin ağız kuruluğu tedavisi içinde olan  farklı yöntemlere başvurması mümkündür. Genel olarak tedavi esnasında tükürük bezlerinin daha iyi çalışmasını sağlayacak ilaçlardan destek alınabilmektedir. Çiğnemek de tükürük bezlerinin çalışmasına destek olduğu için uzmanlar özel sakızların tüketilmesini önerebilmektedir.

Geceleri oluşan ağız kuruluğu tedavisi giderilmesi için;

 • Jel kullanımı,
 • Sprey kullanımı,
 • Ağız damlalarının kullanımı da tavsiye edilmektedir.

Uzmanlar ağız kuruluk tedavisi için ağız bakımına önem verilmesi gerektiğinin de altını çizmektedir. Bu neden yüzünden yatmadan önce muhakkak diş ve dil temizliği gerçekleştirilmektedir. Fırçalamaya ek olarak diş ipleri ve ağız sularından da istifade edilmelidir. Ağız içi hijyen temizliği bu anlamda çok önemlidir. Düzenli ve rutin ağız içi temizlik ağız faunasını iyileştirip ağzı içi kuruluğunuzu tedavi edecektir.

 

error: Kopyalamak mümkün değil !