Geniş Gözeneklere Doğal Çözümler

Yüzünüze ne kadar iyi bakarsanız bakın geniş gözenekler oluşabilir ve lekeler genişleyebilir. Şayet geniş gözenekler ve göze hoş gelmeyen lekeler canınızı sıkıyorsa bu yazı tam size göre.

Gözenekleri küçültmek için çözümler

1- Yüzünüzü her gün yıkayın

Ancak aşırı yıkamadan kaçının. Gözenekler, kir, yağ veya bakteri ile dolunca genişlerler ve iltihaplanırlar. Yüzünüzü düzenli olarak (ama aşırılıktan kaçınarak) soğuk su yıkamak, sabah bir kez ve akşam bir kez, gözeneklerinizin daha küçük görünmesine yardımcı olacaktır.

 

2- Yüzünüze buz küpü ile dokunun

Buz küpünü nazikçe gözeneklerinizin olduğu bölgelere 15 – 30 saniye boyunca dokundurun. Bu işlemin cildinizde sıkılaştırıcı etkisi olacaktır.

 

3- Kabarma tozu kremi

Kabartma tozu bir taraftan gözenekleri daraltırken diğer taraftan da akne ile savaşır. Hassas bir cildiniz varsa kabartma tozunu dikkatli kullanın, cildinizi tahriş edebilir. Sıcak su ile aynı miktar (2 yemek kaşığı) kabartma tozunu karıştırın ve krem kıvamına getirin. Dairesel hareketlerle masaj yaparak gözeneklerin geniş olduğu bölgelere 30 saniye boyunca uygulayın. Soğuk su ile yüzünüzü durulayın. Bu işlemi her gece (5-7 gün boyunca) uygulayın. Bir hafta sonra haftada 3 veya 5 keze düşürün.

 

4- Limon ve ananas suyu kullanın

Temiz bir yüz bezini limon ve ananas suyu ile iyice ıslatıp yüzünüzde 1 dakika boyunca bekletin. Daha sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Limon ve ananas suyu cildinizi sıkılaştıran doğal enzimler içermektedir. Aynı zamanda cildinizi temizlerken rengini de açarlar. Hassas bir cilde sahipseniz doğal cilt nemlendiricisi kullanarak sitrik asitin yüzünüzü tahriş etmesinin önüne geçebilirsiniz. Özellikle limonun temizleme ve gözenekleri daraltma özelliği bulunmaktadır.

 

5- Yoğurt maskesini deneyin

Sade yoğurt direkt olarak yüze uygulandığında akneye sebep olan bakterileri ve böylece gözenek boyutlarını küçültmeye yardımcı olan laktik asit ve probiyotikler içermektedir.

Yoğurdu yüzünüze ince bir katman olarak sürün ve 5-10 dakika bekleyin. 10 dakikadan fazla durması cildinizde tahriş oluşturabilir. Haftada bir kez uygulayın. Haftada bir kezden daha sık uygulama hatasına düşmeyin.

 

6- Sağlıklı beslenin

Yağsız protein bakımından, tam tahıl, meyve, sebze ve omega-3 asitlerince zengin bir diyet uygulayın. Şekerli ve kafeinli içecekler yerine bolca su için. Akneleri azdıran çeşitli hormonları ihtiva ettiğinden dolayı dolayı aşırı süt ve süt ürünlerinden kaçının.

Bolca A vitamini, C vitamini ve B vitamini alın. C vitamini çizgiler, yaralar ve kırışıklıkların azalmasına yardımcı olurken A vitamini ise benzer etkilere sahiptir.

Portakal daha sıkı bir cilde sahip olmanıza ve cildin elastikiyetine katkıda bulunan kolajen üretimine yardımcı olur. Bu da gözeneklerinizi daraltır. Mandalinanın da benzer etkileri bulunmaktadır.

 

Uyarılar

Bu çözümlerin hepsini tek seferde uygulamayın. Önce birini deneyin şayet işe yaramazsa (birkaç gün ara vererek, 1 hafta en güvenlisidir) diğerini deneyin. Aşırı uygulama cildinizi daha kötü hale getirebilir.

Yüzünüzü buharda aşırı tutmayın. Kuru bir cilt ve cilt yanıklarına sebep olabilir.

Bu çözümlerden herhangi biri acı veya kabarmaya sebep olursa hemen uygulamayı bırakın.

Geniş gözenekler cildinizin sağlıklı görünümünü bozabilir.
Geniş gözenekler cildinizin sağlıklı görünümünü bozabilir.
error: Kopyalamak mümkün değil !