Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir

Geniz akıntısı nedir?

Sağlıklı bir bireyde, bir gün içerisinde 1 litreye yakın üretilen mukus salgısı burun boşluğundan inerek genize ulaşıp oradan boğaza inerek yutulur. Burun içerisindeki mukozayı nemlendiren jel kıvamlı mukus salgısı bu mukozanın temizliğini de sağlar. Burna giren yabancı maddeler, polenler, tozlar ve birikintiler mukus salgısı ile burundan uzaklaştırılmış olur.

Geniz akıntısı günlük yaşam içinde gerçekleşirken, mukusun koyulaşması ve yoğunlaşması ile geniz akıntısı rahatsız edici hale gelebilmektedir. Geniz akıntısı denerek şikayetçi olunan durum, akıntının kendisi olmayıp akıntının kıvamlı hale gelmesi ve boğazı tahriş etmesinden kaynaklanır.

 

 

Geniz akıntısı neden olur?

Geniz akıntısında ilk neden olarak sinüzitten şüphelenilir. Sinüzit dışında; grip, nezle, kimyasal maddeler, temizlik malzemeleri, burunda anatomik sorunlar, reflü, bazı ilaçların kullanımı, mevsim geçişleri, toza-dumana maruz kalma, baharatlı yiyecekler ve sigara kullanımı da geniz akıntısını tetikleyebilir.

 

 

Geniz akıntısı belirtileri

Geniz akıntısı ve balgam

Balgam hissi ile birlikte boğazı temizlemek için sık sık öksürmek akıntının ilk belirtileri olabilmektedir. Geniz akıntısına bağlı gelişen öksürük ve boğazda oluşan gıcık bireyi son derece rahatsız edici bir hale gelebilmektedir.

 

Geniz akıntısı ve öksürük

Akıntıya bağlı gelişen öksürük balgamlı ya da kuru öksürük de olabilir. Olası iki farklı durumda da rahatsız edici bir öksürük oluşur. Öksürüğe bağlı olarak bulantı, kusma gibi eylemler de görülebilir. Geniz akıntısı bronşit, faranjit ve kulak iltihaplarını da tetikleyebilir. Bazen tek başına görüldüğü gibi bu hastalıklarla birlikte de görülebilir.

 

 

Geniz akıntısı için tedavi

Geniz akıntısını tedavi edebilmek için buna sebep olan durumlar araştırılmalıdır. Sinüslerde problem olup olmadığı kontrol edilir. Kişinin geniz akıntısından ne derece rahatsız olduğu analiz edilmeli ve altında yatan akıntıyı tetikleyen etkenler araştırılmalıdır. İleri derecede rahatsız eden bir akıntınız varsa alternatif çözümler aramak yerine kulak burun-boğaz uzmanına başvurmanız gerekmektedir. Sizi çok fazla rahatsız etmeyen bir akıntı varsa ya da geniz akıntısını tetikleyen sinüzit, faranjit gibi hastalıklarınız yoksa bazı ufak önlemler ile akıntının önüne geçebilirsiniz.

 

 

Geniz akıntısından nasıl kurtulunur

  • İlk tedavi temizliktir. Sinüslerin açık kalması için sabah akşam muhakkak burun temizliğine özen gösterilmelidir.
  • Eczanelerden alabileceğiniz deniz suyu olarak da geçen tuzlu su ürünleri ile burnun açılmasını sağlarsınız. Böylece fazla mukus salgısını da burundan atmış olursunuz.
  • Bulunduğunuz ortamın nemli olması da bir çözüm yoludur.
  • Yaşadığınız alanı havalandırmak da bir diğer çözüm yoludur.
  • Bulunduğunuz ortamı buhar makinesi ile nemlendirebilirsiniz. Buhar makinesi yoksa bir tencerede kaynattığınız su buharını da bu işlem için kullanabilirsiniz.

 

 

Geniz akıntısına çözüm

Geniz akıntısı tek başına olabileceği gibi başka hastalıkların habercisi ya da tetikleyeni de olabilir. Böyle durumlarda en mantıklı olanı bir uzmana gözükmektir. Temizliğe, hijyene, bulunduğunuz ortamın nemlendirilmesine dikkat etmenize rağmen halen burunda kuruma ve genizde akıntı sizi rahatsız ediyorsa KBB uzmanına gitmenin vakti gelmiş demektir.

Geniz akıntısı nedir, nasıl önlenir ve hangi hastalıkları tetikler. Hepsi bu yazımızda.
error: Kopyalamak mümkün değil !