Gerilim Tipi Baş Ağrısı Tedavi Yöntemleri

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Nedir ?

Gerilim tipi bağ ağrısı vücut gerginliğine bağlı oluşabilen strese bağlı baş ağrısı olarak da bilinir. Gündelik hayatta en sık karşılaşılan baş ağrısı tiplerinden biridir ve sayısız insan gerilim tipi baş ağrısı kesin çözüm arayışı içindedir. Gerilim tipi başağrısı çok yaygın olduğu için toplumda farklı dönemlerde insanların bu tip ağrılardan sıkıntı yaşadığını çok sık olarak çevrenizde de duymaktasınızdır.

Kesin nedeni bilinmemekle birlikte, bazı uzmanlar bu baş ağrılarının baş ve boyun bölgelerindeki kas kasılmalarından veya strese bağlı vücut gerilim artışına bağlı gelişen kas spazmalarından kaynaklandığını düşünmektedirler.

Belli faktörler bu tip baş ağrısına katkıda bulunur. Bazı genel tetikleyiciler, stres, yetersiz uyku düzeni, öğün atlama, görme sorunları, göz yorgunluğu ve kas gerginliğidir. Ayrıca kadınlar erkeklerden daha sık gerilim baş ağrısı sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır.

Gerilim tipi baş ağrısı epizodik ve kronik olmak üzere iki kategoriye ayrılır. Aralıklı gerilim tip baş ağrısı 30 dakikadan bir haftaya kadar sürebilirken, kronik gerilim tipi baş ağrısı bir saate kadar  sürebilir ve sürekli hale gelebilmektedir.

Gerilim tipi baş ağrısı hafif ila orta derecede ağrıya neden olur ve başınızın etrafını sıkan bir bant, kasnak veya başınızı kavramış bir basınç hissi verir. Ağrı, başın arkasında veya kaşların üstünde başlayabilir ve tüm kafayı etkiler.

Diğer belirtiler arasında alnınızdaki ya da başınızın yan ve arkasındaki basınç, kafa çevresi, boyun ve omuz kaslarındaki hassasiyet bulunur.

Baş ağrısı, rahatsızlığa neden olmanın yanı sıra, sizi endişeli ya da depresif duruma getirebilir ve ilişkilerinizi, üretkenliğinizi ve yaşam kalitenizi etkileyebilir.

Gerilim baş ağrılarından kaçınmak için, tetikleyicileri tanımlamak ve bunları önlemek önemlidir.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Kesin Çözüm Var mı? Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Strese bağlı gerilim tipi baş ağrılarını tedavi etmek ve önlemek

 1. Stres Yönetimi

Gerilim tipi baş ağrısı kesin çözüm ve mutlak tedavi etmek, önlemek için alınabilecek ilk önemli adım, stres seviyenizi kontrol etmektir. Aslında, stres sadece bir tetikleyici olarak kalmaz aynı zamanda ağrıyı arttırarak kısır döngüyü oluşturur ve ağrı sürecini kötüleştirebilir.

Stres seviyenizi yönetmenin birçok yolu vardır.

 • Gergin kasları rahatlatmak için sıcak bir banyo veya ılık duş alın.
 • Sakin bir odada yumuşak ve rahatlatıcı bir müzik dinleyin.
 • Yapmaktan hoşlanıyorsanız, örneğin bahçe işleri veya resim yapmak için zaman harcayın.
 • İlham veren bir şeyler okuyun.
 • Bir yürüyüşe çıkın ve doğanın keyfini çıkarın.
 • Derin nefes alma egzersizleri, meditasyon, ilerleyici kas gevşetmesi ve stres bastırma teknikleri uygulayın.
 • Stresin azaltılması için düzenli egzersiz yapın. Aynı zamanda egzersizin, kan basıncı seviyeleri üzerinde olumlu etkileri vardır.
 1. Masaj

Birkaç dakika boyunca iyi bir kafa derisi masajı, aynı zamanda stresle ilişkili baş ağrılarından önemli rahatlama sağlayabilir. Stresin azalmasına, kas ağrısının ve gerginliğinin hafifletilmesine yardımcı olur ve kan dolaşımını iyileştirir.

Masaj yaparken, en iyi sonuç için temporal bölgelere veya oksipital bölgeye (başın arka kısmı) odaklanın.

 1. 1 veya 2 damla kekik veya biberiye aromatik yağını 2 çorba kaşığı sıcak zeytin veya hindistan cevizi yağında karıştırın.
 2. Cildinize özellikle baş çevresine hafifçe masaj yapın.
 3. Ardından sessiz bir ortamda hafif ışıkta dinlenin .

Aynı aromatik yağ karışımı ile rahatlama amaçlı vücut ve boyun masajı da yapılabilir.

 1. Buz Pansumanı ile vazokonstrüktif etki oluşturma

Başınıza  buz torbası uygulayarak ağrıyan kaslarınızı rahatlatabilir ve bir miktar gerilim baş ağrısını hafifletebilir ise de önerimiz kas gevşetici etkisi olan sıcak ve ılık duş imkanlarını öncelikle denemeniz yönündedir.

Bazen, baş ağrısı, sinirlere baskı yapan genişletilmiş kan damarları nedeniyle oluşur. Böyle bir durumda, bölgeye soğuk bir şey uygulamak, bu damarları daraltabilir ve baskıların bir kısmını hafifletebilir. Bu da zonklama ağrısından kurtarmayı sağlar.

 1. Birkaç tane buz küpü plastik torbaya koyun ve çantayı ince bir havluyla sarın.
 2. Sakin bir yerde yatın ve soğuk kompresleri alnınıza koyun.
 3. 2 dakika bekleyin, sonra 2 dakika mola verin.
 4. Bu işlemi 4 veya 5 kez tekrarlayın.
 5. Ruhen rahatlamaya ve gevşemeye çalışın ağrınızın biraz daha hafiflediğini göreceksiniz.

Not: Donmaya neden olabileceği için buzu derinize doğrudan koymayın.

 1. Elma Sirkesi

Elma sirkesi migren için özellikle iyi sonuçlar verir ancak gerim tipi baş ağrısı için de etkili olduğu bilinmektedir. Vücuttaki pH seviyelerini dengelemeye yardımcı olur ve detoksifikasyona yardımcı olur.

Ayrıca zonklama yapan bir baş ağrısından kurtulmanız için anti-inflamatuar etkisi ile yararlar sunar. Aynı zamanda stres seviyenizi azaltmada de etkilidir.

 1. Bir bardak suya 1 çorba kaşığı çiğ elma sirkesi ekleyin.
 2. İsteğe bağlı olarak küçük bir miktar bal ekleyin.
 3. Baş ağrılarını önlemek ve tedavi etmek için bunu günde bir veya iki kez aç karna için.

Baş ağrılarından kurtulmak için papatya çayı ve yeşil çay içebilirsiniz.

 1. Biberiye Yağı ile Ayak Banyosu

Aktarlara göre, biberiye yağı ile ayak banyosu baş ağrısı için evde uygulanabilecek güçlü bir çözümdür. Sıcak su, kanınızı ayağınıza çekerek kafanızdaki kan damarlarındaki basıncı hafifletir. Bu da zonklama ağrısını hafifletir.

Öte yandan, biberiye yağı, ağrıyı azaltmaya yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Phitotherapy dergisinde yayınlanan 2018 yılındaki bir araştırma, biberiye’nin antienflamatuvar ve ağrı kesici özelliklerini ortaya koyuyor.

Ilık suyla dolu küçük bir leğene 7 veya 8 damla biberiye esansiyel yağı ekleyin.

Ayaklarınızı 20 ila 30 dakika boyunca leğene batırın ve rahatlamaya çalışın.

Bittiğinde ayaklarınızı yumuşak bir havluyla kurutun.

 1. Esansiyel Nane Yağı

Esansiyel nane yağı, sinirleri yatıştırabilir ve stres seviyenizi azaltabilir, bu da nane yağını gerilim tipi baş ağrısı için en iyi yollardan biri haline getirir.

Lokal uygulama, kaslarınızı ve sinirleri rahatlatmaya yardımcı olur, ayrıca kan dolaşımını teşvik eder.

American Family Physician’da yayınlanan 2017 tarihli bir araştırma, nane özü yağının ilgili bölgeye uygulanmasının gerilim tipi baş ağrısı tedavisinde etkili olabileceğini keşfetti.

 • Dinlenmek için sakin bir yer bulun.  Alnınıza ve boynunuzun arkasına birkaç damla nane özü yağı ile masaj yapın. Bunu yaparken derin nefes alarak vücudunuzdan gerginliği uzaklaştırın.
 • Alternatif olarak, kapalı göz kapaklarınıza veya alnına 5 ila 10 dakika boyunca 2 ıslak nane nişastalı çay poşeti koyabilirsiniz.
 1. Bilişsel Davranış Terapisi

Bir tür konuşma terapisi olan bilişsel davranışçı terapi (CBT), stres, endişe ve gerginliğe neden olan durumları anlamanıza yardımcı olur. Ayrıca, bu terapi sizi stresin nasıl yönetileceği konusunda yönlendirir.

Stres kontrol edildikten sonra, gerilim tipi baş ağrısı sıklığı ve şiddeti otomatik olarak azalacaktır.

Davranış Terapisi psikolog veya psikiyatri uzmanı eşliğinde grup içi hastalar ile bire bir görüşmeler şeklinde yapılır. Gerilim tipi baş ağrısı tedavisi için birkaç seans 2-3 saat gerekebilir. Archives of Neurology   dergisinde yayınlanan 2014 yılına ait bir çalışmada, Davranış Grup Terapisi ile strese bağlı hem migren, hem de gerilim tipi baş ağrısı için etkin bir tedavi olduğu duyurulmuştur. Çalışma ile  davranış terapisine yönelik yaklaşımların etkinliğini artırmak için daha ileri bilimsel kontrollü çalışmalar yürütmeye ve gerim tipi baş ağrısı için olumlu psikolojik cevabı oluşturabilen faktörleri belirlemeye çalışılmaktadır.

 1. Postürünüzü İyileştirin

Gerilim tipi baş ağrısının yaygın bir nedeni kas gerginliği ve psikolojik gerginliktir. Bu gerginlik  başın ve boynun yanlış  postüre bağlı her noktasından tetiklenebilir ve yanlış ve kötü duruş bu tip baş ağrılarının arkasındaki ana nedenlerden biridir.

Gerilime bağlı baş ağrısı söz konusuysa, duruşunuzu iyileştirmek elimizde var olan çözümler içerisindeki en etkilisi ve kolay olanıdır. İyi ve doğru postür kaslarınızın gerginleşmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Hem oturma hem de ayakta duruşunuzu düzeltmek için egzersizler ve öz denetim ile çok çalışın.

 • Karnınızı ve kalçanızı çekerken, ayakta dururken omuzlarınızı geride ve baş seviyenizde tutun.
 • Otururken uyluklarınızı yere paralel tutun ve kafanız düz gelecek şekilde durun.

Yürürken ve yatarken de duruşunuzu düzeltmek için bilinçli bir çaba gösterin.

 1. Gözlerinizde aşırı yorgunluktan  sakının

Göze aşırı bilgisayar başında geçirilen zaman ışık travması yapacak ve bu da baş ağrısı, boyun, omuz veya sırt ağrılarının gibi ergonomik olmayan postür ile diğer tetikleyici etkenleri oluşturacaktır. Bir bilgisayarın önünde uzun süre boyunca bir masada oturanlar, göz yorgunluğunun yanı sıra baş ağrısı da yaşarlar.

Göz yorgunluğunu önlemek için:

 • Günde birkaç kez yaklaşık 1 dakika göz kapaklarına hafifçe masaj yapın. Bu gözlerinizin etrafındaki kasları rahatlatacaktır.
 • Her 15 veya 30 dakika boyunca, 5 dakika ara verin. Basitçe ayağa kalkın ve göz kaslarınızın sıfırlanmasına izin vermek için dolaşın ve göz kaslarını gevşetmek için uzaklara bakın.
 • Birkaç saniye gözlerinizi saat yönünde ve saat yönünün tersine yuvarlayarak göz alıştırmalarınızı yapın. 4 veya 5 kez tekrarlayın. Bu hızlı egzersizi birkaç saatte bir yapın.
 1. Akupresör (Parmakla Akupunktur)

Alternatif bir terapi olan akupresör, gerilim tipi baş ağrısı tedavisinde  etkilidir. Akupresör, akupunktur gibidir ancak iğneler yoktur. Uyarıldığında baş ağrısını azaltabilecek belirli akupunktur noktalarına baskı uygulayarak vücutta gevşeme elde edilir.

Stres yüzünden bir baş ağrısını azaltmak için akupresür noktalarından burun köprü kemiği ile göz yuvaları ile hemen kaş altına düşen noktalara hafif masaj ve baskı yaparak deneme yapın.

Bu noktalara basınç  uygulaması yapmak için, her iki parmak ucunuzun parmaklarını kullanarak aynı anda iki noktaya da baskı uygulayın. Basıncı en az 1 dakika boyunca uygulayın. Ve sonuçları deneyimleyin.

 

Ek İpuçları

 • Çikolata, gıda koruyucuları, yıllanmış mayalı peynirler, nitratlar ve kişisel deneyimleriniz ile fark ettiğiniz tetikleyicilerden sakınarak gerilim tipi baş ağrısı ataklarını ortadan kaldırmak için diyetinizi değiştirin.
 • Düzenli beslenme için gününüzü tasarlayın .
 • Düzenli ve kaliteli REM uykusu için yatmadan önce egzersiz ve gerginliği azaltıcı alışkanlıkları geliştirin, ancak çok fazla uyumaktan kaçının.
 • Sigara içmeyin, alkol, aşırı kafein ve şeker kullanımını kesin.
 • Vücudunuzda su tutabilmek için gün boyunca bol su için.
 • Bütün bu yöntemler ve ön tedbirler dışında hepsini uygularsak bile gerilim tipi baş ağrısı kesin çözüm sunan bir yöntem yoktur. 21. yy insanına stresten uzak dur, çevresel kirleticileri gerek kimyasal gerek elektromanyetik kirlilikten kendini koru demek ne kadar mümkündür?
 • Haliyle gerilim tipi baş ağrısı kesin çözüm arayışı bazı basit tedbirlere uymak yanında büyük metropol yaşamının genel psikolojik baskısından uzak durmak, kırsal alanlarda hafta sonları bile olsa stresden uzak kaçamaklar yaparak sağlanabilir diye inanıyoruz.
error: Kopyalamak mümkün değil !