Gliserin Ne İşe Yarar

Gliserin Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir

Gliserin doğal ortamında  C, O ve H atomlarından oluşan organik bileşik olup kıvamı yoğun, rengi olmayan ve koku vermeyen sıvı şeklindedir.

Gliserin yağı ne işe yarar  ?

Endüstriyel olarak kozmetik ve yağ giderici özelliği nedeni ile sabun ve deterjan, ciltte su tutan özelliği sebebi ile anti aging kozmetikler ve kuruluk önleyici nem tutan kremlerin yapımında kozmetik üreticileri tarafından yaygınlıkla kullanılır. Farklı cilt özellikleri olan kişilerde tedavi gerekliliğinde basit olarak gliserin kullanımı etkin nemlendirme ve yumuşatma gibi gliserinin faydaları nedeni ile tercih edilir.

Gliserin temini sırasında dikkat edilmesi gereken almadan önce bitkisel kaynaklı doğal aromatik yağlardan elde edilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Sentetik olarak elde edilen sanayi tipi gliserin  doğal elde edilen gliserine göre yan etkileri olabileceği bilinmelidir. Gliserin kullanımını gliserinin faydalarını da gözeterek sıra ile anlatacağız.

gliserin yağı ne işe yarar

Gündelik hayatta gliserin yağı ne işe yarar, kullanımı ve faydaları

 

1. Cilt nemlendirici olarak gliserin ne işe yarar

Gliserin ne işe yarar kuru cilt için ideal bir nemlendirici olarak bilinir.

Cildinize nem çeken yani su tutucu özelliği olan gliserin aynı zamanda bu nemin cilt tarafından hapsedilip, tutularak cilt için mükemmel bir nemlenme ortamı hazırlar. Gliserin bir diğer faydası cilt üzerinde yumuşatma özelliği olup cilt üzerinde yağlı bir mikro film katmanı oluşturan gliserin koruyucu ve nem tutan etkisini bu şekilde sağlar. Cilt bu sayede yumuşak, pürüzsüz ve neme doygun bir hal alır.

Avrupa Farmakoloji Bilimi dergisi  2013 yılında gliserin konulu yayınlanan bir makalede gliserinli kremlerinin, alerjik bünyeli ve kuru cilt özelliği olan kişilerde üre ve sodyum klorür içerikli kremlere üstün özelliklere sahip olduğu bildirilmiştir.

 1. Cilt bölgenizi ayırt etmeksizin kuru ve yıpranmış cilt alanlarına doğal gliserini güvenli bir şekilde kullanın
 2. Nem tutması için bazen oklüzif olarak veya açık uygulama ile 3 saat uygulayın
 3. Durulamayı ılık su kullanarak yapın
 4. Bu gliserin ile rejeneratif ve reperatif kürü haftada en az 3 defa yapın.

Sonuçlarını burada bizlerle paylaşmayı unutmayın elbette sonuçlardan şaşıracaksınız.

 

 

2. Cilt metabolizmasını düzenler

Gliserin kuru ciltler için hayat iksiridir. Cilt gliserin faydalarının temeli olan hidrasyon ve nemlendirme etkisi ile derinin su tutmasını sağlar. Eş zamanlı olarak sağlıklı cildin asidik olan pH değerini düzenler cilt lekeleri ve olumsuz basit çizik gibi izleri azaltır, böylece cildiniz bebek cildi gibi ışıl ışıl olur.

Cildinizin hayat iksiri gliserinli tonik formülü

 1. 2.5 ml gliserini ve 20 ml  gül özütü aynı kapta karıştırılır,
 2. Karışım cildinize kolayca uygulayabileceğiniz bir şekilde kap içinde saklanır.
 3. Bu hayat iksirini herhangi bir nemlendirici tatbiki öncesinde temiz cildinize uygulayın ve hafif friksiyon ile cildin iksire doymasını sağlayın
 4. Günlük veya gün aşırı gece yatmadan önce maksimum etkiyi almak için bol ılık su içerek uygulayın

 

 

3. Topuk ve el çatlaklarını iyileştirir

Ayak bakımı şeker hastalarının zorunluluk nedeniyle şeker hastalığı gibi zorunlu bir sağlık problemi olmayanların ise sürekli yük taşıyan ayaklarını sağlıklı tutmak  istemeleri sebebi ile önemli bir sağlık ve hijyen gereğidir. Yumuşacık ayaklara sahip olmak ve  günlük hayatın baskısı ile kuruyarak çatlaması oluşabilecek önemli sağlık problemlerine davetiye çıkarabilir. Bunu önlemek için erkenden gliserinli ayak bakım losyonu hazırlayıp doğal nemlendirici ve ayak bakım setinizi evde hazırlayabilirsiniz.

Gliserin formüllü bir bakım seti ile topuk ve ayaklarda oluşan ragat ve  çatlakları hızla düzelmesini sağlanır.

 1. Ayaklarınızı banyo sonrasında veya yorgun bir iş günü sonrasında akşam 10 dakikalık ılık tuzlu su banyosunda tutun.
 2. Ayak yüzeyinde yerleşik ölü deri tabakalarının orta sertlikte bir kese yardımı ile temizleyin
 3. Topuklarınıza friksiyon ile gliserin uygulayın ve gliserinin deriden emilmesini bekleyin.
 4. Gliserini ertesi sabah yıkayarak ayağınızı kurulayın.
 5. Bu bakımı düzenli olarak 15 gün günlük veya gün aşırı uygulayın

Sonuçlardan sizde şaşkınlık duyacaksınız.

 

 

4. Anti aging için gliserin ne işe yarar

Kozmetik sanayinin yıllardır kullandığı gliserol nemi hapsedici, hidrofilik kimyasal etkisi ile nemlendirme özelliği öne çıkar. Gliserin veya hidrofilik gliserol kırışıklıkları önler ve mükemmel sağlıklı cilde kavuşmanızı ve yılların olumsuz etkisini gidermeye yardımcı olur.

 1.  2.5 cc gliserol 1 kapsül E vitamini ile karıştırılır
 2. Bu karışımı yılların olumsuz etkisini en çok gösteren yüz, boyun ve ellerinize masaj yaparak uygulayın
 3. 25 dakika bekleyip durulayın.
 4. Bunu günde 1 sefer veya gün aşırı 1 defa olacak şekilde uyumadan önce uygulayın.

 

 

5. Ağız yaraları, aftlar için gliserin yağı ne işe yarar

Ağız yaraları çoğumuzun hayatının bir döneminde karşılaşıp muzdarip olduğu bir durumdur.

Gliserin antiseptik özelliği ile ağızda oluşan ağız yaraları ve aftların iyileşmesini hızlandırır.

 1. Bir tutam maydanozu çiğneyip aft ve ağız yarası üstünde beklettikten sonra,
 2. Pamuklu kulak temizleme çubuğunu organik ve doğal bitki kaynaklı gliserine daldırıp ağız ülseri veya aft bulunan yere atuşman şeklinde temas ettirerek port coton ile yaraya gliserinli pansuman yapın.
 3. Ağzınızı ılık su ile gargara yapın.
 4. Yara iyileşip tam şifa olana kadar günde 6 kez 3 dakika port coton ile gliserin pansumanına devam edin.

 

 

6. Sedef ve egzama lezyonlarına iyi gelir

Sedef yani tıp adı Psöriazis ve alerjik bünyeli insanlarda temas alerjisi olarak bilinen egzama sık görülen cilt hastalıklarıdır. Tedavisi sabır ve disiplin gerektiren bu iki farklı cilt problemi için basit olgularda ve doktorunuzun da bilgisi dahilinde gliserin yardımı ile cildi nemlendirme destek amaçlı tedavinize olumlu etki edebilir.

Gliserin, nem kaybını önleyerek cildin asidik bariyerini takviye eder zararlı kimyasal etkenlerin, bakteri gibi zararlı mikropların deri de  sedef hastalığı ve egzama gibi hastalıklar olduğunda deriden penetrasyonları kolaylaşır ve bu etkiyi gliserinli bakım formülleri önler.

 • Gliserin suyla seyreltilir ciltte egzema veya sedef olan bölgelere friksiyon şeklinde günde birden fazla sefer uygulanır.
 • Saçlı deride yerleşen ve tedavisi oldukça zor olan sedef hastalığı ılık su ile yıkanan saçların diplerine duş sonrası gliserin ve kömürlü saç bakım losyonu uygulayarak haftada en az 3 sefer bu işlemi tekrar edin.

 

 

7. Dudaklarınızın yumuşacık olması için gliserin

Dudaklarınızın güneş etkisi ile çatlak ve kuru bir görünüm alması gliserinin yumuşatıcı ve nemlendirici etkisi ile hızla kaybolur. Sağlıklı ve ruj gerektirmeyen pembelikte dudaklara ulaşmanız titiz ve disiplinli bir bakımın yüz güldürücü sonucunu oluşturur.

 • Gliserin ve gül özütü eşit miktarlarda karıştırıp doğal nem kaynağı olarak günde 4 kez dudak bakım losyonunu dudaklarınıza uygulayın.
 • Gül suyuna alternatif olarak limon suyu, bal ve gliserin karıştırarak her gece uyumadan önce dudaklarınıza sürün.

 

8. Tırnakları yıpranmış  ve kolay kırılanlar okumalı

Tırnaklarınız aseton ile fazla temas ediyor ise zamanla tırnaklarınızı kuru ve parlaklığını kaybettiğini görürsünüz. Aseton kullanmaktan vazgeçemiyor iseniz gliserinli tırnak bakımı tırnaklarınızın eskisi gibi parlak ve ışıl ışıl olmasına yardım eder. Nemi arttıran gliserin ile tırnaklarınız güçlenir, nemden dolayı esnekliği artar ve kolay kırılmadığını gözlemlersiniz.

 1. 10 cc gül özütü ve 2.5 cc gliserol ile karıştırıp karışımı tırnaklarınıza düzenli olarak uygulayıp
 2. 10 dk bekletin ve tırnaklarınızı sonra yıkayın
 3. Haftada en az 5 sefer uygulayın

 

 

9. Saçlarınızı ve saç diplerinizi nemlendirir

Yıpranmış kuru saçlar kırılmaya, kopmaya ve kendiliğinden dökülmeye yatkındır. Sağlıksız bir cilt gibi saçlar da sağlıklı olduğunda nemli, parlak görünümlüdür. Yıpranmış ve kuru neme ihtiyaç duyan saçı kolayca hepimiz tanırız.  Gliserin yağı saçlarımız için de harika nem kaynağıdır.

 • Duş sonrası nemli saçlara gliserin sürerek bir tarak veya saç fırçası yardımı ile gliserini saçlarınıza uygulayın ve saç diplerinize 5 dk süresince masaj yapın. Daha sonra saçlarınızı ılık su ile durulayın saçlarınızın bir kaç uygulama sonrasında daha parlak ve sağlıklı göründüğünü çevrenizdekiler size söyleyecekler.
 • Az miktarda gliserin içeren kişisel saç tonik spreyinizi de gün içinde saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

 

 

10. Ev yapımı makyaj spreyinize ekleyebilirsiniz

Kimyasal zararlılar içerebilen makyaj spreyleri yerine evde kendiniz gliserin ile makyaj sabitleyici sprey yapabilirsiniz.

 1. 10 cc gül suyu, 2.5 cc kaşığı limon suyu ve 2 damla gliserin ve E vitamini kapsülünü karıştırıp
 2. Sprey şişesine doldurun.
 3. Bu ev yapımı karışımı temizlenmiş yüzünüze püskürtüp kuruduktan sonra hafif makyajınızı uygulayabilirsiniz.

11. Kulak tıkanıklığında gliserin yağı ne işe yarar

Kulak tıkanıklığı ve işitme azalması gibi durumların ilk etapta kulak kirine bağlı olduğu düşünülür. Yapılan basit bir otoskopik muayene sonrası dış kulak yolunu tıkayan buşon veya kulak kiri kurumuş olabilir. Bu durumda basit bir işlem ile çıkarılması güç olduğu durumlarda veya yumuşatılarak kulak lavajı yapılmasına hazırlık olarak 1-3 gün arası kulağa bir kaç damla gliserin damlatılarak buşonun yumuşatılarak çıkarılmasını kolaylaştırmak amacı ile de gliserin yağı kullanılır.

Dikkat edilmesi gerekenler:

 • Gliserini hassas ve alerjik cildi olanlar gül suyu özütü ile seyreltilmelidir.
 • Saf şekilde cilde uygulamayın uygulama sonrası bir süre bekledikten sonra durulamayı unutmayın.
 • Gliserin özellik olarak kıvamlı ve etrafa sıvaşma özelliği olduğu için kıyafetlerinize veya etrafa bulaşmaması konusunda dikkatli olun.
 • Yapışkan özelliği ciltten durulama ile iyice arındırılmamış gliserinin toz ve kir tutarak cilt gözeneklerinizin kolayca tıkanmasına neden olabileceğini unutmamak gerekir.
error: Kopyalamak mümkün değil !