Göbek Kaçması Nedir Belirtileri Nelerdir

Göbek Kaçması Nedir ve Belirtileri

Sağlık sorunları nedenlerine göre değişim gösteren yaş kitlesinde kendini göstermektedir. bu neden yüzünden teşhis aşamasında cinsiyet ve yaş gibi etmenler öncelikli olarak değerlendirilmektedir. Ancak bahsedilen durum her hastalık için geçerli değildir. Göbek kaçması belirtileri yaş ve cinsiyet fark etmeksizin hemen herkeste görülebilmektedir. Bu neden yüzünden göbek kaçması ciddi rahatsızlıklar başlığı altında işlenmektedir. Halk arasında göbek düşmesi olarak da bilinen göbek kaçmasının teşhisinden hemen sonra tedavisine geçilmektedir. Aksi durumlarda istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalınabilmektedir. Göbek kaçmasının belirtilerinden önce bu hastalığın tam olarak ne olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Böylelikle belirtiler daha net bir şekilde anlaşılabilecektir.

Göbek Kaçması Nedir?

Göbek kaçması nedir için farklı tıbbi tanımlar yapılmaktadır. Buna karşın halk tarafından anlaşılır kabul edilmedikleri için pek değerlendirildiklerini söylemek mümkün değildir. Anlaşılır olan tabiri ile göbek düşmesi demek bir organın olması gereken yerden dışa doğru çıkmasıdır.
Verilen tanımlamada organın yerine herhangi bir oluşum tabirlerinin kullanımının da sakıncası bulunmamaktadır. Oluşumların dışarı doğru çıkmasına ek olarak olması gereken yerde bulunmaması, kayması da göbek düşmesi kapsamında değerlendirilmektedir. Ayrıca bu kayma anne karnında iken oluşabilmektedir. Aynı şekilde beden çok zorlayan aktivitelerde bulunmak, çok ağır eşyaları kaldırmak da göbek düşmesine yol açabilmektedir.

Göbek Kaçması Belirtileri Nelerdir?

Göbek kaçması belirtileri genelde herkeste aynı minvalde görülmektedir. Ancak halk arasında ne yazık ki farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Uzmanlar, açıklanacak olan belirtilerin birkaçının aynı anda görülmesi halinde zaman kaybetmeden bir hastaneye gidilmesini önermektedir. Bu sayede geçerli tedavi uygulanmaya başlanmış ve sağlık tehlikeye atılmamış olunacaktır.

Bu hastalık teşhis edilen kişilerde görülen belirtiler arasında;

 • Göbek bölgesinde ağrı hissedilmesi,
 • Karın şişliği,
 • Hazımsızlık,
 • Devamlı halsizlik ve yorgunluk hissi,
 • Ödem,
 • Karın bölgesinde hassasiyet,
 • Mide bulantısı,
 • Kusma,
 • İshal,
 • Yüksek ateş,
 • Konsantrasyon bozukluğu şeklinde semptomlar bulunmaktadır.

Bahsedilen göbek düşmesi belirtileri hamilelik sırasında da kendini gösterebilmektedir. Kadınların bir kısmında hamilelik esnasında göbek kaçması görülebilmektedir. Bu durum hamilelik sürecinde yaşanması halinde daha çok endişe verici olarak algılanmaktadır. Ancak uzman önerileri ışığında hareket etmek sürecin sorunsuz olarak geçirilmesini sağlamaktadır.

Göbek Kaçması Tedavisi

Karın kaslarının göbek düşmesi ile yakından alakası bulunmaktadır. Bundan kaynaklı olarak kimilerine göre karın kaslarının güçlendirilmesi bu rahatsızlığı ortadan kaldırmaktadır. Ancak herkeste belirtilerin şiddeti aynı değildir. Bu nedene bağlı olarak göbek kaçması tedavisi kişisel muayenelerden sonra belirlenmektedir. Kimi hastalar için tek ve geçerli olan tedavi yöntemi cerrahi operasyonlar olarak açıklanmaktadır. Üstelik tıbbın gelişmesi ile birlikte böyle rahatsızlıkların cerrahi operasyonları eskiye nazaran daha kolay ve acısızdır. Bardak çekme de göbek kaçması için uygulanan geleneksel tedavi yöntemleri arasındadır. Fakat bu işlem için muhakkak bir uzmandan destek alınması ve ona göre hareket edilmesi gerekmektedir.

error: Kopyalamak mümkün değil !