Göğüs Bölgesi Mantarı

Göğüs mantarı nedir?

Göğüs mantarı özellikle iri göğüsleri olan, şeker hastalığı ve bağışıklık sisteminde düşkünlük olan orta yaş ve üstü kadınların çok sık karşılaştıkları bir sorundur. Göğüs altı mantar oluşumunu arttıran yaz aylarında sıcaklık yükselmesi, aşırı terleme ve cildin maruz kaldığı nem sebebi ile kısa sürede cilt bütünlüğünün bozulması ile görülmesi sıklaşır. Özelikle hipertiroidi gibi terleme ve vücudun sıcaklığının  yüksek olduğu koltuk aştı, kasık ve meme altı bölgeler de mantar oluşumu için oldukça ideal besi yerleri oluşmakta ve hızla göğüs altı mantarı oluşmaktadır. Bu nedenle candida gibi mantarlar fazla hava teması olmayan daima ısısı yüksek ve nemli kalan kasıklar, göğüs altı, koltuk altı ve ayaklarda eklenen altta yatan şeker hastalığı veya kişisel bakım özensizliği olanlarda görülmektedir. Göğüs mantarı oluşmasının sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Göğüs altında kalan deri genellikle katlantı oluşturur ve bu sebeple terlediğinde bölge nemli kalır.
  • Islaklık mantara elverişli bir ortam oluşmasına neden olur.
  • Göğüs altında çıkan yaralar ve sivilceler zamanla mantar oluşumunu desteklemektedir.
  • Uzun süre kendi bedeninize uygun olmayan sutyen kullanmanız da mantar hastalığına sebep olmaktadır.
  • Derinin katlanma oranı fazlalaştığından kilolu bayanlarda mantara daha fazla rastlanır.
  • Egzama ve sedef gibi hastalıklara sahip olanlarda mantar daha çok görülür.
  • Vücudun başka bölgelerindeki mantar daha sonra göğüs bölgesine de sıçrayabilmektedir.
  • Hipertiroidi ve Graves hastalığı olan hasta kadınların aşırı terleme nedeni ile meme altında ıslaklık, nem artışı göğüs mantarı zeminini besleyecektir.
  • Göğüs mantarı nasıl geçer derken aslında altta yatan şeke rhastalığı gibi bazı metabolik hastalıkları olan kadınları göz önünde tutmak gerekir. Kan şekeri düzelmeyen bir şeker hastası kadının göğüs mantarı iyileşmeden süreklilik gösterecektir.

 

Göğüs Mantarı Belirtileri

Göğüs altı mantar belirtileri arasında en önemlisi göğüs altında kızarıklık olup mantar hastalığına bağlı kızarıklıklar sıklıkla kaşıntılıdır.  Çevresi kırmızı ve ortası beyaz olan bu kızarıklıklar, daha sonra göğüs altından yayılarak karın ön duvarı gibi geniş bir alanı kaplar. Kızarıklık ile başlayan kaşıntı  belirgindir ve  kaşıdıkça deride hasasiyet ve infeksiyona mantar dışında bakteriyel etkenlerinde eklenmesi ile tırnak aralarına yaygın deri harabiyetine bağlı ölü deri parçacıkları girdiği ve derinin oldukça hassas ve kolay kanamaya meyilli bir hal aldığı gözlenir.

 

Göğüs mantarı nasıl geçer ? Tedavisi nedir?

Göğüs altında meydana gelen mantarların hemen tedavi edilmesi gerekir. Çünkü tedavi edilmeyen vakalarda derinin sertleştiği, doğal rengini kaybettiği görülmekte bunun yanında kaşıntı kişileri oldukça rahatsız edip gündelik hayatlarını da etkilemektedir. Yapılacak tedavi metodunu mantarın özellikleri ve çeşidi belirler. Çünkü her mantar aynı değildir ve mantarın çeşidine görü doktorunuz farklı krem ve jelleri verebilmektedir.

Mantar olan bölgenin daima temiz ve kuru tutulması gerekmektedir. Eğer çok terleyen birisi iseniz ter önleyici pudra ve losyonları kullanmanız gerekir. Mantarın en önemli etkisi bitmek bilmeyen kaşıntılardır. Bu kaşıntılardan kurtulmak için soğuk kompres yapabilir, bir buz torbasını o bölgeye uygulayabilirsiniz. Göğüs altı mantar kremi tedavide esastır. Göğüs mantarı için losyon ve kremlerin yanı sıra mutlaka ağızdan da ilaç tedavisi yapılması gerekebilir. Kronikleşip tedavi edilmeyen bazı göğüs altı mantarı farklı enfeksiyonları da tetikleyebilmekte; hatta yumuşak doku kaybına bile sebep olabilmektedir. Mantarın çok ilerlediği durumlarda göğüs altından başka bölgelere de yayılıp, daha büyük sorunları ortaya çıkarabilmektedir.

Göğüs arası mantar farklı tedaviler ile düzelmeyecek olursa iri ve sarkmış olan memelere bağlı göğüs altı mantar infeksiyonu süreklilik gösterdiği düşünülürse orta yaş ve üzerinde ki kadın hastalara meme küçültme ameliyatı önerilmektedir. Çoklukla kozmetik ve estetik kaygılarla yapılan estetik meme küçültme ameliyatı bu hastalarda göğüs arası mantar hastalığına yönelik tedavi amaçlı yapılmakta ve yapılan meme küçültme ameliyatı sonrası estetik sonuçlar dışında fonksiyonel olarak göğüs mantarı düzeldiği görülmektedir.

Göğüs arası sivilceleri ve kaşıntılarına doğal tedavi önerileri
Göğüs mantarı ve göğüs arası sivilceleri ve kaşıntılarına doğal tedavi önerileri
error: Kopyalamak mümkün değil !