Göz Altı Kırışıklıklarına Ne İyi Gelir?

Göz altı kırışıklığına ne iyi gelir?

Göz altı kırışıklıklarınızı azaltmak ve daha genç görünmek istiyorsanız ve yapısal olarak göz altı kırışıklığına ne iyi gelir konusunu araştırıyorsanız doğru sayfadasınız. Göz altı torbalanması, kaz ayağı veya göz çevresi kırışıklığı gibi konular kırklı yaşlardan sonra kadınları ve yeni yeni erkekleri çok fazla rahatsız eden kozmetik problemlerdendir. Göz çevresi ve göz altı kırışıklığına ne iyi gelir sorusu kozmetik cerrahi ile uğraşanların, dermatoloji uzmanlarının ve peri oküler cerrahi ile ilgilenen göz doktorlarının en sık muhatap olduğu soruların başındadır.

Göz altı kırışıklıklarını gidermenin ve genç görünen bir cilde sahip olmanın tek yolu estetik cerrahi girişimler veya oldukça pahalı Kore kremleri değildir. Hayat tarzınızı gözden geçirmek aldığınız kozmetikler başta olacak şekilde, yediğiniz, içtiğiniz şeylere daha dikkat ederek göz altı kırışıklığına ne iyi gelir diyerek kapı kapı gezmek yerine kendi sorununuzu kendiniz çözmek yolunda önemli bir adım atmış olursunuz. Bu yazı size bu konuda bir yol haritası olacaktır.

Göz altı kırışıklığına yol açan göz çevresi anatomisi

Göz çevresi kırışıklığı sadece yaşa bağlı olmayıp genetik faktörler ve göz çevresi anatomisi ile yakın ilişkilidir. Göz ve göz çevresi özellikle göz altı bölgesi anatomik olarak gevşek bağ dokusu ve ince bir deri ile kaplanmıştır. Bu gevşek dokuların gözün doğal hareketleri ve göz kapağının dışardan gelebilecek göze zararlı maddelere karşı hızla reaksiyon gösterip koruyucu etki göstermesi için yaratılışın bir mucizesidir. Bu ince cilt ve cilt altı dokusu yaşlanma, güneş ışınları ve yer çekimi ile kolayca maruziyet ve maksimum etkilenir.

Göz altı kırışıklıkları yıllar içinde yer çekiminin olumsuz etkisi, güneş ışığına kontrolsüz maruziyet, çevresel ve kozmetik kirlilik veya deri dinginliğini, sağlıklı ve genç görünümünü sağlayan kollajen ve elastin liflerinin miktarının yaşın ilerlemesine bağlı cildinizde azalması ile cilt ve göz altı kırışıklıkları belirginlik kazanır.

Hızlı kilo alıp veren, gebelik esnasında gebelik diyabeti ile cildi gerginleşip doğum sonrası hızla şekeri düzelen ve kilo kaybeden anneler, erken menapoza girip cilde sağlıklı görünüm sağlayan östrojen hormon miktarı hızla gerileyen orta yaş üstü hanımlar için göz altı kırışıklıkları nerede ise bir kaderdir.

Bütün bunların yanında Akdeniz iklimi olan ülkemizde cilt rengi çoğu insanımız için yüksek melanin içeriği olan koyu tenli olsa bile güneşe yoğun maruziyet önemli bir yaşlanma sebebi ve göz altı kırışıklıkları oluşturan önemli bir çevresel etkendir.

Göz alti kirişikliğina ne iyi gelir  sorusu yanında hangi önlemleri alarak göz altı, ağız çevresi, yanak gibi sıklıkla yaşlanma ile kırışıklık oluşan yüz bölgelerinde bu süreci yavaşlatabilir, geriye çevirebilir hatta düzeltebilirim sorularına da bu yazı içinde cevap bulabileceksiniz. Göz altı kırışıklıklarına iyi gelecek faydalı ve etkili doğal çözümler mevcut olup bu yöntemlerin aslında temel etkisi cilt için anti aging yani yaşlanmayı geciktirici etkileri olmasıdır.

25 yaşınızı geçtikten sonra yüzünüzde çizgilerin oluşması, derin olukların ve mimik kasların ve mimik etkilerin yoğun olduğu yüz bölgelerinde kırışıklıklar, yaşlanmanın en temel belirtilerindendir. Pek çok kadını aynalara bu durum düşman etmektedir. Eğer sizde orta yaşı geçmiş ve aynalara baktığınızda göz altı kirişikliklari sizleri rahatsız edecek seviyede ise göz altı ve göz çevresi kırışıklıklarına karşı doğal önlemler almanızın tam zamanıdır.

Göz altı kırışıklıklarına iyi gelen basit doğal tarifler

1- Kemik suyu mucizesi:

Taze kemik suyu, içerdiği besleyici kollajen ve aminoasitler ile göz altı kırışıklıklarına ne iyi gelir derseniz ve düzenli tüketirseniz cildiniz için mucizeler yaratabilir. Günde düzenli bir kase kemik suyu veya paça çorbası tüketerek cildinizin pürüzsüz, sağlıklı ve doğal nemli, gergin ve genç görünümlü olmasını sağlayabilir ve göz altı kırışıklıklarınızın azaldığına şahit olabilirsiniz. Kollajen (cilt tamiri işleminde kullanılan ana madde) ve magnezyum (cilt kaslarını rahatlatarak kırışıklıkları en aza indirir) açısından zengin olan kemik suyunu, inek veya koyunun ilikli kemiklerini kaynatarak elde edebilirsiniz. Ortasında ilik olan diğer kemikler de kullanılabilir. Tadını sevmiyorsanız aşağıda sebzeler ve baharatlarla tatlandırılmış bir çorba tarifi mevcut olup göz alti kirişikliğina ne iyi gelir sorusunun en iyi cevaplarından biri diyetinizde düzenli taze kemik suyu çorbası içilmesidir diyebiliriz.

 

Kemik suyu çorbası tarifi:

– Kasaptan alacağınız inek veya koyun bacaklarını satırla kırdırın.

– Geniş bir tencereye kemikleri koyun ve bol miktarda su ekleyin.

– Arzu edeceğiniz miktarda kuş başı et koyun.

– Kemiklerin içerisindeki besleyici maddelerin daha rahat çözülüp suya karışabilmesi için iki yemek kaşığı sirke ekleyin.

– Suya karışan besinlerin vücuda kolay taşınabilmesi için 1 yemek kaşığı öğütülmemiş tane karabiber katın.

– Tadını iyileştirmek ve besleyici değerini benzersiz yapmak için defne yaprağı, soğan, havuç, kereviz veya taze adaçayı ekleyebilirsiniz.

– 1 yemek kaşığı tuz (varsa deniz tuzu) ekleyin.

– Yüksek ateşte kaynayana kadar pişirin, kaynayınca hafif kaynama devam edecek şekilde kısık seviyeye alın.

– En az 3-4 saat kaynatın.

– Kemikleri içerisinde ilik kalmayacak şekilde temizleyip tencereden çıkarın.

– Soğuyunca jöle / pelte kıvamına gelmesi gerekiyor.

 

Bir hafta içerisinde farkı hissedeceksiniz.

Kemik suyu aynı zamanda saç ve tırnakların sağlıklı gelişimine de yardımcı olmaktadır.

 

2- Göz altı kırışıklıklarını azaltmak için günlük düzenli meyve ve sebze tüketin. Özellikle likopen içeriği yoğun olan domates ve turuncu, kırmızı renkli sebze ve meyvelerden bol miktarda tüketilmelidir.Göz alti kirişikliğina ne iyi gelir sorusunun cevabının sürekli kırmızı renkli meyva ve sebzelerin suyunu içerek likopen bombası ile güne başlayan japon kadınları gerçekten çözmüş gibi görünüyor.

 

3- Günde minimum 2.5 litre su ve meyve suyu tüketin ve goz alti kirisikligina ne iyi gelir konusunda suyun mucizevi etkisini bedeninizde ve ayna karşısında gözlemleyin.

 

4- Balık ve et yiyin. Hayvansal protein cildiniz için gerekli olan kollajen ve elastin proteinlerinin yapıtaşlarını oluşturur ve elastin, kollajen proteinlerinin kolayca ve sağlıklı bir şekilde sentezi için amino asit ve özellikle esansiyel amino asitlerin tüketimi elzemdir.

 

5-  Patates tüketin bunun etkisi mucizevi bir etkidir.  İçeriğinde bulunan vit C, B6 vit, magnezyum, potasyum ve fosfor kombinasyonu ile cildinizin pürüzsüz ve göz altı kırışıklıklarını azaltıcı etkiye sahiptir. özellikle kabuklu tüketilen patatesin faydalı etkileri daha da fazla olacaktır.

 

6- Düzenli balık tüketemiyorsanız Omega 3 vitamini kullanarak goz alti kirisikligina ne iyi gelir sormadan önce Nordik ve İskandinav kadınlarının mucizevi güzelliklerinin sırrını çözün.

.

7- Cildinizi nemlendirin. Hindistan cevizi yağı nemlendirmek için idealdir. (alternatif nemlendirme önerileri)

 

8- Haftada bir veya iki defa (cildinizin hassaslığına göre) yüz maskesi yaparak cildinizi nemlendirin. Aşağıda kısa nemlendirici maske tarifleri bulunuyor:

– Bir yumurta beyazı, bir yemek kaşığı zeytin yağı, bir yemek kaşığı limon suyunu karıştırın ve yüzünüze sürün (göz ve göz çevresi hariç) ve 20 dakika bekleyin.

– Bal, ev yoğurdu ve biraz taze sıkılmış portakal suyunu karıştırın, yüzünüze sürün (göz ve göz çevresi hariç) ve kuruyana kadar bekleyin.

 

9- Haftada bir veya iki defa (cildinizin hassaslığına göre) peeling yapın ve göz altı kırışıklığına masaj ve peeling etkisinin nasıl mucizevi bir sonuç verdiğini göreceksiniz. Peeling amaçlı kozmetiklerden ziyade sitemiz içinnde bulabileceğiniz doğal peeling yöntemlerini mutlaka okuyup deneyin faydasını göreceksiniz.

 

10- Yüzünüze günde 2 dakika masaj yapın. Göz alti kirişikliğina ne iyi gelir sorusuna sadece cevap olmayan bu yöntem bazı duurumlarda doğru yapılan masaj ile dokuların toparlanması, elastin ve kollajen liflerin güçlenmesi ile yüzünüzde kalıcı düzelme ve kırışıklık sürecinin geriye döndürülmesini dahi sağlayabilecektir. Yüz mimik kaslarını olabildiğince az ve gerektiğinde kullanan, yüzü ile aşırı emosyonel tepkiler göstermeyen kişilerde göz alti kirişikliğina ne iyi gelir demekten ziyade bu kişiler neyi nasıl yaparak yüz kırışıklıklarını en az düzeye indirebilmişler gözlemini yapmak önemlidir. Yüz mimik kaslarını aşırı kullanan tiyatro ve sahne sanatları ile uğraşan sanatçıların mesleki özellikleri nedeni ile yüzlerinin ve göz çevrelerinin çok hızlı kırıştığı bilinen bir gerçektir.

Bu kişilerin uzun süre sahne ışıkları altında kuruyan yoğun makyaj ve kozmetik etkisi ile kimyasal yıpranmaya uğrayan, meslek gerekliliği olarak yüzleri ile emosyonel durumlarını daha iyi göstermek için yaptıkları yoğun mimikler ile kısa sürede, genç yaşta bu kişilerin yüz derileri parşömen gibi incelmekte ve deri kalitesi bozulmaktadır. Bu sürecin sonunda hızlı bir şekilde yüz germe ameliyatı ile yüzlerini gerdirme ve ileri yaşlarda etkinliği daha yüksek olan bir cerrahi işleme erken yaşta ihtiyaç doğurmaktadır. Detaylı yüz masajı ve Hollywood sanatçılarının uyguladığı ve disiplinli çalışma ile başarının geldiği yüz yogası yapanlar  konulu yazılarımızı da okumanızı öneririz.

11- Güneş kremini düzenli kullanın ancak doğal etkili ve kimyasal olarak cildinizi yormayacak ürünleri tercih edin.(minimum 50 faktör)

 

12- Günde en az 7-8 saat kaliteli uyuyun ve bilgisayar, televizyon başında yoğun manyetik alan bulunduran ortamlarda fazlaca vakit harcamayın spor yapın, enerjinizi yükseltecek hobi faaliyetlerinde bulunun. Bilin ki cildiniz ve gözleriniz ruhunuzun aynasıdır.

 

13- Anti oksidan stresi ortadan kaldıran ve vücut iyilik halini arttıran, cilt oksijenlenmesini ve kanlanmasını düzenleyen yegane faaliyet düzenli olarak yapılan günlük egzersiz  ve yürüyüş gibi açık hava aktiviteleridir. Mutlaka yaşamınıza düzenli egzersiz ve jogging faaliyetleri ekleyin.

 

14- Göz çevresini nemlendirmek için Hindistan cevizi yağı veya badem yağını güvenle kullanabilirsiniz.

 

15- Göz altı kırışıklıklarını kendinize dert ediniyorsanız sigara ve alkolden uzak durun. Sigara ve alkol kullanımı özellikle genç yaşlarda başlayıp uzun yıllar tüketildiğinde karaciğer enzimlerini bozarak ve derinin canlılığını ağlayan anti oksidan koruyucu mekanizmaları bloke ederek cilt yaşlanması üzerine önemli bir olumsuzluk kaynağı olup, bu alışkanlıklardan vazgeçerek yapılan yaşam tarzı değişikliği cilt yaşlanmasını azaltması yanında beklenen yaşam süresini de uzatarak sağlığınız için alabileceğiniz en kolay koruyucu tedbirlerden biri olacaktır.

Aksi takdirde yukarıdaki maddeleri uygulasanız dahi sonuç alamazsınız.

 

Yukarıdaki maddelerden herhangi birisine alerjiniz mevcut ise  göz alti kirişikliğina ne iyi gelir diyerek bu ürünlerden herhangi birini tüketmeyin veya cildinize sürmeyin.

Göz altı kırışıklıkları için etkili tavsiyeleri bu yazımızda bulabilirsiniz.
Göz alti kirişikliğina ne iyi gelir ? konulu detaylı yazımızın içinde yıllar içinde oluşan göz altı kırışıklıkları için en etkili tavsiyeleri bulabilirsiniz.
error: Kopyalamak mümkün değil !