Göz Altı Kızarıklığı

Göz çevresinde ortaya çıkan ani kızarıklıklar cildin bir problem yaşıyor olduğunun belirtisidir. Göz altında ve üstünde ciltte ortaya çıkan kızarıklıklar alerjik bir reaksiyon sonucunda oluşabilir. Kuru cilt yapısına sahip olan ve kozmetik ürün kullanımını fazla olan kadınlarda daha sık görülebilmektedir.

Kızarıklıklar egzama belirtisi de olabilmektedir. Egzama bir deri hastalığıdır ve vücudun her bölgesinde görülebilmektedir. Mevsimsel olarak daha sık görülmesi bazı ciltlerin polenlere ve tozlara karşı alerjik olmasından dolayıdır.

Göz çevresindeki derinin ince olması makyaj malzemelerin içinde bulunan kimyasal maddelerin daha hızlı emilmesine neden olmaktadır. Bu durumda cilt tepki vererek kızarmaya başlamaktadır. Ayrıca kaşıntı ile kızarıklıklar daha da artabilir.

Göz altı kızarıklığı, göz çevresi için olan serum ve krem kullanılmasından dolayı da ortaya çıkabilir. Bu ürünler ne kadar kaliteli olsalar da kimyasal içerik taşımaktadır. Bu tarz ürünleri kullanmadan önce alerjinizin olup olmadığına dair test yaptırmanız uygun olacaktır.

 

 

Göz Altı Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Göz altı ve üstünde bu tarz kızarıklıkların sürekli olması halinde mutlaka bir hekime gitmek gereklidir. Buzdolabında bekletilmiş patatesi ince halkalar halinde kesip gözünüzün üstüne koyabilir ve 10 dakika kadar bekleyebilirsiniz. Soğuk salatılık dilimleri de aynı etkiye sahiptir.

Sarı papatya çayını demleyip poşetlerini soğuduktan sonra gözlerinizin üzerine koyabilir ve 10 dakika kadar bekleyebilirsiniz. Anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu için kızarıklıkları azaltacaktır.

Fındık ağacı yapraklarını demledikten sonra soğutup oluşan çayı pamukla göz altlarınıza sürebilir ve 10 dakika bekleyip ılık su ile yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

Alerji, egzama, hatalı makyaj ürünleri nedeniyle göz altlarında kızarıklık oluşabilir.
Alerji, egzama, hatalı makyaj ürünleri nedeniyle göz altlarında kızarıklık oluşabilir.
error: Kopyalamak mümkün değil !