Gül Hastalığı (Rosecea) Nedir

Rosecea  halk arasında gül hastalığı olarak da bilinir. Daha çok  yanaklarda burun üzerinde  görülür, bazen de vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkar. Bu hastalığın belirtileri  kızarıklık, sivilcemsi yüzeye çıkamayan kabarcıklar, şişmeler şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bu kızarıklıklar,  şişmeler zaman zaman azalır zaman zaman artar. Gün içerisindeki ruh hali değişikliklerinden dahi etkilenir. Baharatlar, deterjanlar, stres, bağırsak  çalışma düzeninizdeki bozukluk roseceanızı tetikler. Alkol,  sigara, güneş de etkisini artırır.  Güneşe çıkarken koruyucu kremler, yüzünüzü koruyacak şapkalar kullanmalısınız.

Roseceanın tıbbi olarak tam bir tedavisi yoktur. Karaciğerinizin  ve bağırsaklarınızın  düzgün çalışması roseceanın tedavisinde kolaylık sağlar. Bağırsaklarınız için probiyotiklere hayatınızda bolca yer açın çünkü vücudunuz için faydalı birçok bakteri bağırsaklarınızda yaşar.  Bu bakterilerin azalması sindiriminizi bozar sindirimin bozulması stresi ve birçok hastalığı  tetikler.  Doktorların uyguladığı tedaviler geçici rahatlama sağlasa da kalıcı  bir çözüm sunmaz. Size gül hastalığı ile ilgili aşağıda anlatacağımız  üç doğal yöntemimiz olacak, bu yöntemleri düzenli uyguladığında size faydalı olacaktır.

1-ROSECEAYA KARŞI SÜPÜRGE OTU TOHUMU

MALZEMELER

1- süpürge otu tohumu

2-havan

3- su

HAZIRLANIŞI

Havanda bir tatlı kaşığı süpürge otu tohumunu ezin,  bir iki yudum su ile için. Bu tedaviyi uygularken baharattan, sarımsaktan ve domatesten uzak durun.

2- DEVEDİKENİ TOHUMU

MALZEMELER

1- deve dikeni tohumu

2-yoğurt

HAZIRLANIŞI

Aktardan temin edebileceğiniz devedikeni tohumunu ( bir tatlı kaşığı ) bir kase yoğurt ile karıştırıp  tüketmelisiniz bunu günde iki kez yapmalısınız. İki hafta içinde yüzünüzdeki kızarıklıkların azaldığını göreceksiniz. Dilediğiniz kadar devam edebilirsiniz. Hamileyken kullanımında sakınca görülmemiştir hatta anne sütünü artırdığı bilinmektedir, yine de hamile iken kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Deve dikeni tohumu karaciğeri tedavi edici özelliktedir. Sivilcelerin ve diğer cilt problemlerinin karaciğerin çalışma  sistemindeki bozulmalardan kaynaklandığı bilinmektedir, o hal de işe karaciğeri tedavi etmekle başlamak doğrudur.

3-KÜKÜRTLÜ SABUN

MALZEMELER

– iyi kalitede kükürtlü sabun

Yüzünüzü günde bir kez kükürtlü sabun ile yıkayın. Kükürtlü sabun cildinizdeki aşırı yağı alacağından yüzünüzün yağ oranını dengeleyecektir ve olur olmaz sivilcelerin çıkmasını engellemiş olacak ve cildinizi siyah noktalardan da temizleyecek. Bu yöntem sadece yağlı ciltlere sahip olanlar için uygundur zira kuru cilde sahip bir insan yüzünü sabunla daha da kurutacağı kullanmalarını kesinlikle önermiyoruz.

Rosecea (gül hastalığı) nedir ve doğal tedavi önerileri
Rosecea
(gül hastalığı) nedir ve doğal tedavi önerileri
error: Kopyalamak mümkün değil !