Gül Suyunun Faydası Nedir

Gül Suyunun Faydası Nelerdir ?

Gül Suyunun Cilde Faydaları

Doğal ve organik makyaj ve bakım trendleri her geçen sene değişim göstermektedir. Son zamanlarda kadınlar için de erkekler için de doğal ürünler daha çok tercih edilir olarak tanımlanmaktadır. Gül suyunun faydası bu kapsamda ilk akla gelen ürünlerden biridir. Hem antiseptik ve temizleyici tonik özelliklerinin çok olması, hem de kokusunun hafif olması diğer tercih nedenlerindendir. Ne yazık ki pek çok kozmetik markasının ürünleri ağır kokular içermektedir. İçerikleri gizleme amacı da bulunduran bu kokular insanların alerjik reaksiyonlar görmelerine neden olabilmektedir. Fakat özellikle cilt temizliğinde gülsuyu kullanımının tercih edilmesi sayesinde böyle sorunlar yaşanmamaktadır. Gülsuyunun farklı pek çok faydası daha bulunmaktadır.

Gülsuyunun Cilde Faydası Nedir?

Gülsuyu cilde faydaları arasında ilk akla gelenlerden biri cildin pH dengesini korumasıdır. Kozmetik sektöründe bu minvalde üretilen sabun ve benzeri ürünler cildin yapısını bozmaktadır. Bu da özellikle yüzde yağlanma ya da aşırı kuruma gibi neticeler getirmektedir.

Gülsuyu kullanımı ile yakalanabilecek olan faydalar arasında;

  • Siyah nokta oluşumunu engellemesi,
  • Yüzdeki fazla yağın giderilmesini sağlaması,
  • Yüzde oluşan kirleri doğal şekilde temizlemesi,
  • Sivilce görünümünde azalma sağlaması,
  • Cildin ihtiyacı olan nemi vermesi,
  • Yüzde meydana gelen şişlikleri azaltması,
  • Yorgun görünümlerin önüne geçmesi yer almaktadır.

 

Geceleri uykusuzluk sorunu yaşayanların sabahları gözaltlarında morluklar görülmektedir. aynı şekilde gözaltı ve kapaklarının şişmesi de yaşanabilmektedir. Gülsuyunun cilde faydaları arasında bu görünümü yok etmesi de sayılabilmektedir. Bir pamuğa dökülen gülsuyunun gözde bekletilmesi uygulama önerileri arasında yer almaktadır.

Gülsuyunun Cilde Zararları

Doğal ürünlerin genellikle cilde herhangi bir zararı olmadığından bahsetmek mümkündür. Ancak nadir de olsa bazı ciltlerde alerjik reaksiyonlara rast gelinmektedir.

Uygulama sonrasında;

  • Ciltte kızarıklık oluşması,
  • Kabartıların görülmesi,
  • Kaşıntı başlaması halinde uygulamaya son verilmelidir.

Sayılan maddeler gülsuyu cilde zararları başlığı altında değerlendirilmektedir. Ancak bu sonuçlara gülsuyunun yanlış şekilde uygulanması sonrasında da gidilebilmektedir. Kimileri daha etkili neticeler alabilmek adına yüzlerine tonik yaparken gereğinden fazla bastırmaktadır. Bu da kızarıklıklara neden olmaktadır. Oysaki toniklerin yapılması esnasında nazik hareketlerle uygulama gerçekleştirmek esastır. Özellikle gözaltları gibi hassas bölgelerde ekstra özen gösterilmesi gerekmektedir.

Gülsuyu Nasıl Kullanılır?

Ciltte gülsuyu kullanımı için birden çok yöntemden bahsedilmesi mümkündür. bu durum elde edilen faydaların çokluğundan ileri gelmektedir. Doğal olarak üretim yapan firmalar son zamanlardan gülsularının sprey formlarını tasarlamışlardır. Bu tür şişeler özellikle yaz aylarında buzdolaplarında saklanmalıdır. Buzdolaplarında saklanan şişelerin yüze on cm kadar uzaktan sıkılarak doğrudan uygulanması mümkündür. Böylece ciltteki nem açığı kapanacak ve istenen ferahlık hissi sağlanacaktır.
Gülsuyunun tonik olarak kullanılması için ilk olarak varsa makyaj temizlenmelidir. Sonrasında ise temiz bir pamuğa yeteri kadar gülsuyu dökülmelidir. İhtiyaç olan yerlere tampon hareketlerle uygulanması önerilmektedir. Uygulama sonrasında kalan nem ise cilt tarafından kısa süre içerisinde emilecektir. Durulamaya da gerek bulunmamaktadır.

Gül Suyu Nasıl Yapılır ?

Halis ve organik gül çiçekleri sabah erken saatlerde en yüksek aromatik kokuya sahip oldukları zaman diliminde toplanarak bakır kazanlarda toplanır. 24 saat su içinde ağır ateşte kaynatılan ve gül özünün kaynayan suya aromatik yağ fragransı olarak geçişi ile imbiklenme yöntemi ile gül suyu içinden gül yağı damıtılır. Damıtılan gül yağı özel imbikler aracılığı ile 1000 kg gül yaprağı özel teknikler ile 300 ml gül yağı elde edilmektedir. Yıllık toplam Isparta ve yöresinin Türkiye yılda ortalama 1,5 ton gülyağı ve 4 ton kadarda gül konkreti üretimi ile dünya gülyağı üretiminin yaklaşık % 50’sini karşılamaktadır. Üretilen gül yağının tamamına yakını ihraç edilmektedir.  Toplam 1500 kg gül yağı elde edilirken elde edilen gül yağı kaynatılan kazanların yıkama sularından ise gül birlik aracılığı ile halis gül suyu üretimi yapılmaktadır. Gül suyu nasıl yapılır sorusunun doğru cevabı gül yağı üretimi sırasında elde edilen gül yağının su ile bire bir oranında dilüe edilmesi sonucunda elde edilen ve gül özü kokusunu içeren doğal ve organik içerikli aromatik kokulu bir son üründür. Doğal olarak elde edilen gül suyu filtreleme işlemi sonrasında ambalajlanarak kozmetik ve diğer amaçlarla kullanılmak üzere tüketiciye ulaştırılır. Bu konuda Türkiye içinde en bilinir organizasyon GülBirlik Kooperatifi ürünleridir.

error: Kopyalamak mümkün değil !