Güneş Kremi Nasıl Kullanılmalıdır

Güneş kremi denince akla ilk gelen sahil kenarında bir tatil ve tatilde güneş yanığına maruz kalmamak olsa da bu yapılan yaygın bir yanlıştır. Çünkü güneş her zaman her yerde her mevsim cildinize zarar verebilir. Özellikle hassas cilde sahip bireylerde kış aylarında bile güneşin ultraviyole ışınları zararlı olabilir. Her ne kadar kış aylarında önemsemiyor olsak da havaların ısınması ve güneşin iyice etkisini artırması ile bu günlerde güneş koruyucu kremler bir hayli önem kazanmaktadır.

 

 

Güneş kremi ne zaman sürülmeli?

Güneş kremleri hakkında mucizevi etkileri varmış gibi güneşe çıkmadan hemen önce sürmek gibi yaptığımız bir yanlış var. Kullandığınız güneş kreminden maksimum faydayı sağlamak için güneşe çıkmadan en az yarım saat önce sürmeniz gerekir.

 

 

Güneş kreminin üzerindeki SPF (faktör) ne anlama gelir?

Güneş kremleri üzerinde yazan faktörler; sayıları arttıkça koruyacağı sürenin artacağı anlamına gelir. Bu etki genelde uzmanların 30 SPF yeterli olacağı konusunda hem fikirdirler. Özellikle tatil zamanı direk güneş ışınlarına maruz kalacaksanız 30 SPF yerine 50 SPF tercih edebilirsiniz.

 

 

Hangi güneş kremleri tercih edilmeli?

Güneşi hissetmediğiniz zamanlarda hava kapalı, bulutlu bile olsa güneş kremi kullanmak son derece önemlidir. Bazı kapalı ve bulutlu havalarda da zararlı uv ışınları cildinize nüfuz eder. Güneş kremi tercihinde bilinir güvenilir markaları tercih etmek her zaman en doğrusu olacaktır. Daha önce kullanmadığınız, Sağlık Bakanlığı veya FDA onayı olmayan, bilinir olmayan, üretimi koşulları güvensiz ve içeriğine güvenmeyeceğiniz bir marka güneşe karşı cildinizi korumak yerine daha da zarar verecektir.

Güneş kremi kullanımında akılları kurcalayan bir diğer konuda kremin formudur. İster krem olsun, ister losyon yada sprey olsun bütün formlar bireyin kullanım kolaylığına göre tercih edilebilir. Kullanacağınız formu seçerken cilt yapınıza da dikkat etmeniz gerekir.

Güneş koruyucu kremleri seçerken hem UVB hem de UVA koruyucu olmasına dikkat etmek gerekir. Güneş kremlerini kullanırken az kullanıp uzun ömürlü kremim olsun mantığı da yanlıştır. Bu tür kozmetik ürünler kapağı açıldıktan sonra 6 ile 9 ay arasında değişen ömürleri olduğu için bir yaz boyu kullanılan ürün gelecek yaza özelliğini kaybedecektir.

 

 

Güneş kremi vücudun hangi kısımlarına sürülmelidir?

Güneş kremi uygularken vücudumuzun diğer bölgelerine göre daha hassas olan yüz, boyun ve dudak bölgesine daha özenle sürmeniz gerekir. Hassas cilde sahip bireylerde ya da cilt problemi yatkınlığı olan kişilerde (akne, cilt lekeleri gibi) vücut ve yüz bölgesi için ayrı faktörlerde kremler tercih edilebilir.

Yüz bölgesi için daha yüksek faktörlü, ciltte gözenekleri kapamadan ince yapılı kremler tercih edilebilir. Su ile temasları sonrası özelliklerini korudukları belirtilse de havuz ve ya deniz sonrası güneş kremini tazelemek menfaatinize olacaktır. Suya maruz kalma ile yine de sürdüğünüz tabakada incelme görülebilir.

 

 

Güneş kremi kullanmak D vitamini üretimini engeller mi?

Vücut için önemli olan D vitamini de güneş ışınları vasıtası ile üretilir. Güneş altında 7 ile 10 dakika arasında kalarak (cildinizin yapısına göre değişen süreler) vücudunuz için gereken D vitamini üretimi gerçekleşir. Güneş koruyucu krem kullanarak tamamen ultraviyole ışınlardan korunmak mümkün olmadığı için D vitamini üretimi açısından güneş koruyucu krem kullanmanın bir mahsuru olmayacaktır. Güneşe karşı hassasiyeti fazla olan,

  • çocuklarda,
  • gençlerde,
  • sürekli güneş altında çalışanlarda,
  • radyoterapi ve kemoterapi hastalarında

güneş kremi kullanmak çok önemlidir. Bu konuda Dünya Sağlık Örgütünün ciddi uyarıları bulunmaktadır.

 

 

İlgili yazılarımız:

– Doğal Ve Bitkisel Güneş Kremi

– Güneş Yanığını İyileştirmek İçin 8 Yöntem – 1

– Güneş Yanığını İyileştirmek İçin 8 Yöntem – 2

– Güneş Yanıklarına Bitkisel Çözüm

 

 

Hangi saatlerde güneş ışığına maruz kalınmamalı?

İçinde olduğumuz yaz aylarında bronzlaşma adına güneş kremi sürüyor olsanız da güneş ışınlarının dünya üzerinde en dik açıda bulunduğu öğlen saatlerinde güneşlenmekten kaçınmak gerekir. Aşırı güneşe maruz kalma sonucu koruyucu kullanılmazsa ciddi derecede yanıklar oluşabilir. Bu tür durumlarla karşılaşıldığında bir cilt uzmanına görünmenizi tavsiye ederiz.

 

Güneş kremi ne zaman sürülür, güneş kreminin d vitamini üreteminine zararı var mıdır, nelere dikkat edilmelidir gibi soruların cevabı bu yazımızda.
error: Kopyalamak mümkün değil !