Güneş Lekelerinden Kurtulun

Güneş lekeleri güneşten gelen mor ötesi (UV, ultra viole) ışınlarına aşırı maruz kalmaktan kaynaklanan cilt üzerindeki koyulaşmış noktalara verilen isimdir. Bu lekeler hemen hemen her yaşta olabilir ve genellikle zararlı değildir. Açık tenli kişileri daha fazla etkileyen güneş lekeleri diğer cilt türlerine sahip kişilerde de görülebilmektedir. Cildinizde bu tür güneş lekeleri varsa mutlaka bir dermatoloğa görünün. Dermatolog bu lekelerin zararlı olmadığını söylerse tedavi için bir çok seçenek bulunmaktadır. Bu yazımızda bu seçeneklerden en yaygın olanları sunmaya çalışacağız.

 

 

Limon dilimi

1 dilim taze limonu direkt olarak güneş lekelerinize 10-15 dakika uygulayın. Limondaki asit lekelerin solmasına ve cildinizdeki ölü hücrelerin temizlenmesine yardımcı olur.

 

Aloe vera uygulaması

Eczaneden aldığınız doğal aloe vera jelini cildinizin güneşten zarar görmüş bölgelerine günde iki defa sürün. Aloe vera jelinin doğal iyileştirme özellikleri bulunmaktadır.

 

Yeşil çay poşeti

Bir yeşil çay poşetini sıcak suda 3-5 dakika bekletin. Poşeti pamuğun üzerine sıkıp pamuğu tüm yüzünüze günde iki defa hafifçe ovarak sürün. Yeşil çaydaki antioksidanlar cildin kendisini iyileştirmesine yardımcı olur.

 

Taze ayran maskesi

Koyu ayranı lekelerinizin üzerine sürün. 10-15 dakika kadar bekleyin. Ayran cilt lekelerini soldurmak için yıllardır kullanılmaktadır.

 

E vitamini kapsülü

Bir E vitamini kapsülünü kırın ve içerisindeki jeli direkt olarak güneş lekelerinin olduğu bölgeye sürün. Hem yara izlerinin hem de güneş lekelerinin iyileşmesine yardımcı bileşenler içermektedir.

 

Bir dilim kırmızı soğan

Kırmızı soğandan bir dilim kesin ve güneş lekelerinizin olduğu bölgeye sürün. Soğandaki asit güneş lekelerinin sayısını etkili biçimde azaltacaktır.

 

Kozmetik tavsiyeler

– Kojik asit içeren ürünleri araştırabilirsiniz.

– Azelaik asit içeren ürünleri araştırabilirsiniz.

Dikkat: Güneş lekeleri güneşe çıktığınızda kaşınıyorsa kaşımamaya çalışın

Güneş lekelerini silmek veya en azından soldurmak mümkündür.
Güneş lekelerini silmek veya en azından soldurmak mümkündür.
error: Kopyalamak mümkün değil !