Güneş Lekelerine Doğal Çözüm

Güneşin zararlı ışınları cildimizi tehdit ederken bir taraftan da geriye kahverengi lekeler bırakıyor. Sadece güneşe bağlı olmayan bu lekeler, kullanılan ilaçların özelliklerine, yanlış beslenmeye, cildin tahriş olmasına bağlı olarak da çıkabilmektedir.

Güneş Lekeleri İçin Maske Tarifi

  • 1 tatlı kaşığı yoğurt
  • Bir çay kaşığı karbonat
  • Birkaç damla limon suyu

Yoğurt, limon ve karbonat bir kâseye konularak iyice karıştırılır. Karıştırma işlemi sürerken karbonatın köpürmesi ve diğer malzemeleri kabartması normal olduğundan endişe edilmemelidir.

Hazırlanan karışım birkaç dakika dinlenmesi için bekletilir. Daha sonra bu maske göz çevresi hariç özellikle problemli olan bölgelere sürülüp 10 dakika kadar beklenir. Süre bitiminde yüzünüzü ılık bir suyla fazla ovuşturmadan yıkamanız gerekmektedir. Çünkü karbonatı oluşturan zerrecikler ovuşturarak ve sert bir şekilde yüz yıkanırsa tahriş etme özelliğine sahiptir. Durulamanın ardından yumuşak bir havlu ile yüzünüzü kuruladıktan sonra, cildi dinlendirmek ve rahatlatmak için dilerseniz bir nemlendirici kullanabilir, ya da önceden buzdolabı kalıplarında dondurduğunuz maden suyunu dairesel hareketlerle cildinize sürebilirsiniz.

Derin Lekeler İçin Maske Tarifi

  • Bir yemek kaşığı yoğurt
  • Bir tatlı kaşığı yulaf unu
  • Birkaç damla limon suyu
  • Bir tatlı kaşığı dolusu elma suyu

Bazı lekelerin yerleşimi daha derin olduğundan yok olması da oldukça uzun bir süre ve sabır gerektirir. Özellikle güneş lekeleri bu gruba girer ve cildin daha alt deri katmanlarında yerleştikleri için bu tarzda olanlara lazer tedavisi de gerekebilmektedir.

Sayılan malzemeler bir kapta iyice karıştırılarak göz çevresi dışında tüm yüze uygulanır. 30 dakikalık bir beklemenin ardından yüzünüzü ılık bir su ile masaj yaparak yıkayabilirsiniz. Sert olmayan bir havlu ile kuruladığınız yüzünüze daha sonra yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi sürmeniz gerekir; çünkü hassaslaşan ciltte güneşe bağlı yeni lekeler çıkabilmektedir. Güneş ışınları güneş lekesine neden olmakla birlikte önceden meydana gelmiş olanları daha belirgin hale getirip rengini koyulaştırabilmektedir. Leke tedavisine güneş ışığının daha az olduğu sonbahar aylarında başlanmalıdır. Sadece yaz aylarında değil yılın her günü güneş kremi kullanmanız yeni leke oluşumlarını önleyeceği gibi eskiden meydana gelen lekelerin zamanla solup belirsizleşmesini sağlar.

güneş lekeleri için öneri yazısı
güneş lekeleri için öneri yazısı
error: Kopyalamak mümkün değil !