Günlük ne kadar proteine ihtiyacım var

Günlük ne kadar proteine ihtiyacım var yazımızda sizler için almanız gereken günlük protein miktarını araştırdık. Her gün bir protein kaynağına ihtiyacımız var. ve çoğu durumda protein açısından sıradan yiyecekler yeterince iyidir.

Protein gereksinimleri değişir

Kaslarımız proteinlerden oluşur ve kasların çalışması için yiyecek ve içeceklerden yeterince protein almamız gerekir. doğalcilt.com tavsiyesi, proteinlerin enerji alımımızın %10-20’sine katkıda bulunması gerektiğidir. 65 yaşın üzerindekiler için protein, enerjinin %15-20’sini sağlamalıdır. Egzersiz yapanların normalde vücut ağırlığının kilogramı başına 0.8-1.0 gram proteine ​​ihtiyacı vardır. En azından her gün ne kadar proteine ihtiyacınız olduğunu hesaplamanın kolay bir yolu , kilonuzu 0,8 ile çarpmaktır.

Ancak, diğer şeylerin yanı sıra, ne kadar egzersiz yaptığınıza bağlı olarak ihtiyacınızın daha yüksek olabileceğini unutmayın. Sporcular daha yüksek ihtiyaçlara sahip olma eğilimindedir, ancak enerji gereksinimi daha yüksek olduğundan ve sporcular genel olarak daha fazla yemek yediğinden, protein alımı da genellikle otomatik olarak daha yüksek olacaktır.

Büyük çoğunluk, normal yiyecekleri yiyip içerek kas büyümesi için de yeterli protein alır. Yine de ne yediğimizin ve ne zaman yediğimizin farkında olmalıyız. Araştırmalar, tüm öğünlerde biraz protein tüketmenin ve tercihen her gün 3-4 ana öğün yemenin akıllıca olduğunu gösteriyor.

Bunlar iyi protein kaynaklarıdır

Proteinler amino asitlerden oluşur. Bu amino asitlerin farklı kombinasyonları farklı proteinler oluşturur. Bazı amino asitler vücutta üretilemediği için diğerlerinden daha önemlidir ve bunları yiyecek ve içecek yoluyla almamız gerekir. Proteinlerin kalitesi, diğer şeylerin yanı sıra, proteindeki amino asitlerin bileşimi ve sindirildikten sonra bağırsakta ne kadar kolay emildiği ile tanımlanır.

Kabaca söylemek gerekirse, et, balık, süt ve yumurta gibi hayvansal gıdalar, tahıl ve fındık gibi bitkisel gıdalardan daha kaliteli proteinlere sahiptir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm farklı amino asitleri aldığınızdan emin olmak için çeşitli yiyecekler yemek akıllıcadır. Günlük ne kadar proteine ihtiyacım var yazımız dışında daha fazla sağlıklı beslenme ve diyet başlıklı yazılarımız için tıklayınız.

Süzme peynirli omlet, vücudun her gün ihtiyaç duyduğu iyi proteinleri içerir.

Egzersizden sonra hem karbonhidratlara hem proteinlere hem de yağlara ihtiyacımız var.

Çok fazla fiziksel aktivite ile daha fazla enerjiye ve yiyeceğe ihtiyacımız var. Ve bu nedenle gün boyunca iyi protein kaynakları seçersek daha fazla protein alırız. En iyi sporcular bile genellikle bu şekilde protein takviyesi olmadan idare ederler.

Egzersiz yaptığımızda kaslar parçalanır. Egzersizden sonra, hem karbonhidratlardan, proteinlerden hem de yağlardan yeterli enerjiyi doldurmak önemlidir. Proteinler kaslara biz çalıştıktan sonra inşa edilebilmeleri için yapı taşları verir. Karbonhidratlar kaslara antrenman için enerji verir. Ayrıca yeterli enerjiye (kalori) sahip olmak önemlidir. Kalori alımı çok düşükse, vücut sonunda enerji oluşturmak için kaslardaki ve vücuttaki proteinleri yakmaya başlar ve bu da vücudu oluşturmaktan çok parçalamaya yardımcı olur.

Proteinli krep denediniz mi? Egzersizden sonra en iyi şekilde yenilenmesi için meyve ve çilek parçalarıyla doldurun.

  • Süt ile sıvı dengesinde de daha hızlı geri döndüğünüzü biliyor muydunuz?

Çok fazla protein alabilir miyim?

Çok egzersiz yapan bazı insanlar özellikle protein alımı konusunda endişelenir. Ve ihtiyacın çok ötesine geçer. Vücudun ihtiyaç duyduğundan daha fazla protein tüketirken, böbrekler fazla proteini örn. idrar. Aşırı protein alımının sağlıklı insanlar için zararlı olmayacağı muhtemeldir. Ancak altta yatan böbrek hastalığı olan kişiler için zararlı olabilir. Tedbir prensibi olarak bu nedenle çok fazla protein tüketilmemeli.

error: Kopyalamak mümkün değil !