Güz Aylarında Cilt Kurumasına Karşı Doğal Losyon

Sonbaharın gelişi ile birlikte cilt hızla kurumaya ve çatlamaya başlar. Cilt kuruluğu yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına, cildin daha çok kırışıp, solgun ve yorgun görünmesine yol açar. Bu durumdan kurtulmak için evde kendiniz hazırlayacağınız bitkisel losyonları kullanıp daima yumuşak ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz;

 

Yüz için nemlendirici etkili doğal losyon

1 tatlı kaşığı kadar zeytinyağı

2 damla anemon yağı (mavi olandan)

4 damla çörek otu yağı

1 çay kaşığı gliserin

 

Hazırlanışı ve uygulanışı

Malzemeler içinde yer alan çörek otu yağı içeriğinde birçok vitamini barındırmaktadır. Yine anemon yağının en büyük özelliği ise cilt kırışıklıklarına iyi gelmesi, cildi nemlendirip canlandırmasıdır. Cam bir kaba bütün malzemeler konulup, güzelce karıştırılır. Daha sonra bu karışım buzdolabında bekletilir ve sadece kullanılacağı zaman alınıp tekrar bozulmaması için buzdolabına konur. Bu losyonun iyi temizlenmiş cilde sürülmesi etkisinin artmasını sağlayacaktır. Karışımdan küçük bir miktar alınıp, göz çevresi haricindeki yüzün her bölgesine yavaş hareketlerle sürülür ve tekrar yıkanmadan cildin losyonu emmesi sağlanır. Eğer losyon fazla sürülmüşse, temiz bir peçete yardımıyla bu fazlalıklar alınabilir.

Ellerdeki kuruluk ve çatlaklar için nemlendirici losyon

2 tatlı kaşığı kadar kakao yağı

4 damla portakal yağı

1 yemek kaşığı hakiki zeytinyağı

Hazırlanışı ve uygulanışı

Tüm malzemeler cam bir kaba alınır. Burada portakal yağı yaptığınız malzemeye güzel koku vermesi içindir. Yine portakalın içeriğindeki vitaminler de cildi besleyecektir. Bu losyonun az miktarda hazırlanması sonradan bozulmasını önleyecektir. En iyisi bir hafta yetecek kadar yapmak ve her seferinde yeniden taze malzemeler kullanmak olacaktır. Losyon oldukça etkili olup, kuruyan cildinizin nemlenmesini, canlanmasını aynı zamanda da beslenmesini sağlar. Yine cildin onarılıp, yenilenmesi, ölü derilerin atılması için de oldukça yararlı bir kür olarak bilinir.

Eğer cildinizde çok fazla kuruluk oluşuyorsa, bir çay kaşığı zeytinyağını birkaç damla su ile seyrelterek, akşam yatmadan önce cildinize nemlendirici losyon niyeti ile sürebilirsiniz. Zeytinyağının sıcak yaz aylarında sürülmemesi gerekir; çünkü derinin kalınlaşıp kararmasına neden olabilmektedir. Bunun yerine daha çok kış aylarında soğuk havanın olumsuz etkilerini yumuşatmak için kullanılabilir.

Soğuk havalarda cilt bakımı ve maske hazırlanışı ve uygulanışı konulu yazı
Soğuk havalarda cilt bakımı ve maske hazırlanışı ve uygulanışı konulu yazı
error: Kopyalamak mümkün değil !