Güzelliğiniz İçin Almanız Gereken Vitaminler

Mükemmel bir cilt, sağlıklı tırnaklar ve saçlar için vitaminlerin önemini artık siz de biliyor olmalısınız. Günümüzde vitaminler krem ve serumlara da eklenmiş olsa da, vitaminleri besin yoluyla almak en doğrusu olacaktır. Bu yazımızda sizler için cildiniz, saçlarınız ve tırnaklarınız için ihtiyaç duyduğunuz vitaminleri derledik. Beslenme şeklinizi bu doğrultuda düzenleyebilirsiniz.

 

 

1- Cilt İçin

Herkesin vitaminlere olan tepkisi farklıdır, o yüzden belli bir vitaminin cilt için mükemmel sonuçlar doğurabileceğini söylemek yanlış olur. Ancak uzmanlar aşağıda belirttiğimiz vitaminlerin tahmin edebileceğinizden daha faydalı olabileceğini söylüyor.

 

 

B vitamin kompleksi:

B vitamin kompleksi (toplamda sekizdir) cilt için faydalıdır çünkü hücre yapılandırmasını destekler. Aynı zamanda Niyasin olarak bilinen vitamin B3, yağ asit ve seramid üretimini arttırarak cildin nem seviyesini korur. Bu vitamin genelde iltihaplı akne tedavisinde kullanılır. B vitamin kompleksini takviyelerden veya kombu çayı, tam tahıllı ürünler ve muzlardan alabilirsiniz. Niyasin aynı zamanda çeşitli cilt bakım ürünlerinde de kullanılır.

 

 

Antioksidan vitaminler:

Çevre kirliliği, stres ve hatta tükettiğimiz yiyecekler gibi çeşitli faktörler hücreye zarar veren serbest radikalleri arttırabilir ve cilt yaşlanmasını hızlandırabilir. Antioksidanlar bu zararlarla mücadele eder. Kurt üzümü ve kiraz gibi bazı kırmızı besinler antioksidan zengini yiyeceklerdir. Çeşitli kırmızı meyveleri toz hâlinde de bulabilirsiniz. Diğer antioksidan zengini besinler arasında chia çekirdeği, yabanmersini ve acai çileği vardır. Bu besinlerin sıvı vitaminler hâlinde de tüketebilirsiniz. Cildin parlaklığını koruması için antioksidan zengini besinler tüketmelisiniz.

 

 

C vitamini:

Yaşlanmayı önleyen mükemmel bir vitamindir. C vitamini cildin kolajen üretimini destekler, koyu renkli lekeleri yok eder. Birçok kozmetik ürünlerinde de bulunur. C vitaminini aynı zamanda çiğnenebilir tabletler veya suda çözünür formatta da tüketebilirsiniz.

 

 

2- Tırnaklar İçin

Tırnaklarınızın uzun, sağlıklı ve yumuşak olmasını istiyorsanız aşağıdaki vitaminleri tüketmeniz önerilir:

 

 

Biyotin (H vitamini):

Yapılan bazı araştırmalar hücre büyümesini destekleyen bu vitaminin saçları ve tırnakları güçlendirdiğini göstermiştir. Doktorunuza danışarak H vitamini takviyesi veya H vitamini içeren multivitamin kullanabilirsiniz.

 

 

Silisyum:

Bir tür silikon formu olan ve vücutta kolayca işlenen silisyum tırnak ve saçların hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

 

 

3- Saçlar İçin

Şampuanlar ve saç kremleri saç tellerini temizler ve yumuşatır ama söz konusu genel sağlık olduğunda aşağıdaki vitaminleri almalısınız:

 

 

E vitamini:

E vitamini saç kaybını önlemeye yardımcı olur çünkü kapilerin gelişimini destekler, bu da sağlıklı bir kafa derisine sahip olmanıza öncülük eder. Bu mükemmel vitamin aynı zamanda kuru ve zarar görmüş saçları onarmaya yardımcı olur ve saç kırılmalarını onarır. E vitaminini buğday tohumu yağında bulabilirsiniz.

İhtiyacınız olan vitamini doktor gözetiminde almanız önemlidir. Herkes farklı vitaminlerde eksiklik yaşar. Belli başlı bir vitamini çok fazla almak da zararlı olacaktır. Hangi vitamine ihtiyaç duyduğunuzu doktorunuza sorunuz.

Daha sağlıklı bir cilt, daha parlak saçlar ve daha dayanıklı tırnaklar için ihtiyacınız olan vitaminler.
Daha sağlıklı bir cilt, daha parlak saçlar ve daha dayanıklı tırnaklar için ihtiyacınız olan vitaminler.
error: Kopyalamak mümkün değil !