Güzellik Uğruna Kadınların Tercih Ettiği Korkutucu Yöntemler

Güzel görünmek, bakımlı olmak ve beğenilmek her insanın doğasında vardır. Kimi bunu fazla ister kimi de olduğu kadarını kabul eder. Gün geçtikçe daha da yaygınlaşan güzelleşme sektörü beraberinde olumlu olduğu kadar olumsuz gelişmeleri de getirmektedir.

Medyayı yakından takip edenler bilir, özellikle Güney Amerika ülkelerinde merdiven altı diye tabir edilen güzellik merkezlerinde insanların güzelleşme vaatleri ile canından olduğu ya da kalıcı hasarlara maruz kaldığı haberleri duymuşsunuzdur.

Güzellik ve bakıma önem veriyorsanız ilk kriteriniz; kaliteli ve güvenilir hizmet anlayışı olmalıdır. Herhangi bir bakımı yaptırmaya karar verdiğinizde piyasa araştırması yaparak alacağınız hizmet için ortalama maliyeti belirlemelisiniz. Belirlediğiniz ortalama maliyetin altında fiyat veren yerden uzak durmanızı öneririm.

 

Uzman kontrolünde yapılmayan detoks, bakım ve diyetler

Detokslar, bakımlar, diyetler, dolgu işlemleri gibi yapılan işlemler kişiye özel bir uzman kontrolünde yapılması gereken işlemlerdir. Üst komşunuzun uyguladığı diyet ya da iş yerinizden bir arkadaşınızın yaptırdığı estetik işlem sizin içinde geçerli olmayabilir. Çünkü bu tür işlemler hep bireysel olarak hazırlanıp bedeniniz, cildiniz analiz edildikten sonra size uygun şekilde uyarlanmalıdır. Masraftan kaçayım derken güzel cildinizi bozabilir, dönüşü olmayan bedensel deformasyonlarla karşılaşabilirsiniz.

Bazı ürünler vardır ki anlatılırken mucizevi etki gösterdiği, bir anda sizi güzelleştirip değiştirdiğinden bahsedilir. Bu ürünlerin çoğu tamamen satış odaklı kullanıcı dostu olmayan ürünlerdir.

Beslenmenize dikkat ederken, organik olsun duyarlılığı ile hareket ederken aynı özeni cilt bakım ve kozmetik ürünlerde de göstermeniz gerekir. Ülkemizde bu duyarlılık henüz yaygın olmasa da artık oluşmaya başlamıştır.

 

Saç boyasının tehlikeleri

Cilt bakımı, saç rengi değişimleri gibi yapacağınız işlemler de doğal yöntemleri tercih etmek gerekir. Doğal olmayan sentetik ve insan sağlığını tehdit eden ürünlerden uzak durmalısınız. Saç boyası ve cilt bakım ürünlerinde çok sayıda kanserojen madde tespit edilmiş ve kullanımı yasaklanmıştır.

İlgili yazılarımız:

– Organik Saç Boyaları

– Dip Boyası Yapmadan Saç Diplerini Koyulaştırma Yöntemleri

 

 

Botoksun tehlikeleri

Günümüzde kadınların tercih ettiği güzellik yöntemlerinden biri de botoks uygulamasıdır. Evde kendi başınıza yapabileceğiniz bir yöntem değildir. Alanında uzman estetik-plastik cerrah ya da dermatolog kontrolünde yapılan bir işlemdir. Maliyeti 900 TL ile 5000 TL arasında olan bir yöntemdir.

 

Botoks ne işe yarar

2002 yılında FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Yönetim Kurulu) tarafından kozmetik olarak kullanımına onay verilmiş olup Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Topluluğu tarafından kozmetik işlemler içinde en popüleri olarak değerlendirilmiştir. Çok kısa sürede, 15 dakika gibi bir süre içinde işlem gerçekleştirilir. En etkili anti-aging yöntemler arasında gelir. Uygulama sonrasında iki hafta içinde etkisi görülür. Özellikle yüz ve boyun gibi bölgelerde meydana gelen kırışıkların giderilmesinde kullanılır.

 

Botoksun kozmetik harici kullanımı

Kozmetik kullanımı haricinde kas problemi rahatsızlıkları ve şaşılık gibi durumlarda da botoks kullanılmaktadır. Aslında nörolojik ve göz rahatsızlıkları kullanımı sonrasında kozmetik sektöre giriş yapmıştır.

 

Kimler botoks yaptırmamalı

Botoks takibi yapılan sadece yetkili kişi ve hekimlerin olduğu yerlere temin edilebilen bir üründür. Kullanımı öncesi ve sonrası için gerekli bilgilendirme yapılmalıdır. Etkisi 6 ay kadar sürmektedir. Botoks uygulaması hamilelerde ve kas problemi olan kişilerde önerilmez.

 

Sık ve hatalı botoks uygulaması

Güzellik uğruna daha gergin ve düz bir cilde sahip olmak isteyen bayanların yaptığı hatalar arasında sık sık botoks uygulamasını, kontrolleri yapılmayan ve sağlık koşullarından uzak kliniklerde yaptırmalarıdır. Yanlış botoks uygulamaları:

 • kaşlarda eğrilme
 • göz kapaklarında sarkma veya düşme
 • dudak mimiklerinde bozulma
 • göğüslerde ağrı
 • nefes darlaşması
 • yutkunmada zorlanma
 • deri döküntüleri ve kaşıntı
 • çok hızlı veya yavaş kalp atışı

gibi rahatsızlıklara yol açabilir.

 

 

İstenmeyen tüyler için hamam otu kullanımı ve tehlikeleri

Vücutta istenmeyen tüylerde kadınların güzellik uğruna hata yapmalarına sebep olmaktadır. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için birçok yöntem mevcut. Lazer, epilasyon gibi kliniklerde yapılan hem zahmetli hem de maliyetli işlemler yerine ucuz yöntemlerin tercih edilmesi kadınları zor duruma sokabilmektedir.

Halk arasında zırnık otu ya da Hürrem otu olarak da bilinen hamam otu, ucuz olması nedeniyle tercih edilen bir yöntemdir. Tarihi Osmanlı dönemine kadar dayanan, tüy dökücü özellik gösteren bir bitki olmasına rağmen aynı zamanda son derece zararlı olabilen bir bitkidir. İçerdiği Arsenik sülfür yüzünden zehirli olup kontrolsüz kullanımda ölüme kadar gidebilen reaksiyonlara sebep olmaktadır. Az miktarda kullanımında bile cildinizde;

 • tahriş,
 • alerjik reaksiyonlar
 • yanıklara

sebep olur.

İlgili yazılarımız:

– İstenmeyen Tüyler için 14 Yöntem – 1

– İstenmeyen Tüyler ve Doğal Öneriler

 

 

Güzellik uğruna denenmemesi gereken diğer tehlikeli yöntemler:

 • Güzelavrat otunun gözlere sürülmesi ile göz bebeklerinin büyümesi
 • TCA ve benzeri asitlerle kimyasal peeling işlemi
 • Kurşun, kükürt ve benzeri kimyasallar içeren göz çevresi ürünleri

 

 

Uyarı:

Ucuz yöntemlere güzelliğine yeniden kavuşmaya çalışan kadınların genelinde bu problemler görülmektedir. Kalitesiz makyaj ürünleri, kulaktan dolma bilgilerle yapılan uygulamalar, diyetler her zaman daha kötü sonuçlara gebe kalmaktadır. İşinde uzman, güvenilir kişilerden destek almanızı, duyduklarınızı uygulama konusunda seçici olmanızı öneririz.

Güzellik uğruna uygulanan tehlikeli yöntemler ve bu yöntemlerin sebep olabileceği rahatsızlıkların anlatıldığı bilgilendirme yazısı.
error: Kopyalamak mümkün değil !