Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler Nelerdir

Sürekli faaliyetine devam eden, sadece insanın ölümü ile duran vücudumuzun kontrol ve idare noktası beynimiz doğumdan itibaren gelişmeye başlarken yaşın ilerlemesi ile bazı durum ve rahatsızlıklarda aksayabilir. Yürüme, konuşma, yemek yeme gibi birçok faaliyetin merkezi, idare noktası olan beynimiz her veriyi bir bilgisayar gibi kayıt altına alır. Bazı veriler hızla kaybolurken bazı verilerde vardır ki ömür boyu aklınızdan silinmez. Bu mekanizma hafızanızdır.

Kişi için çok önemli anlar evlilik gibi, çocuğunuzun doğumu gibi durumlar ömür boyu hatırlanırken sabah kırmızı ışıkta gördüğünüz kişinin yüzünü çok kısa bir süre sonra unutursunuz. Bu denli mükemmel yaratılan insan beyninde hafıza merkezi kullanıma bağlı olarak zaman zaman yorgun düşebilir. Hatırlamaya çalıştığınız şeyler bazen bir perdenin arkasında gibi gelir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için sürekli zinde ve dinamik bir hafızaya sahip olmak için bahsedeceğimiz besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Özellikle doğumdan itibaren hızla gelişen çocuklarda zeka ve hafızanın oturması için bu besinler çok önemlidir.

 

 

Hafızayı güçlendiren besinler (bitkiler ve vitaminler)

Süt ürünleri

Yeni doğan bir bebek için en mükemmel besin anne sütüdür. Bebeğin alması gereken her şey ve zeka gelişimi için gerekenler anne sütünde mevcuttur. En az 6 ay sadece anne sütü vermek bir bebek için çok önemlidir. Sütten kesilen bebek (ortalama 2 – 2,5 yaşlarında) hayvansal sütlerle de devam etmelidir. 6. Ayın sonunda bebekler de çiğneme refleksi henüz gelişmediği için püre şeklinde yoğurt, tahıllı ve pirinçli süzülmüş çorbalar da verilmeye başlanabilir. Sadece bebekler için olmayan bu besinleri yetişkinlerde sıkça tüketmelidir.

 

Vitaminler

Hafızanızı güçlendirirken aynı zamanda zeka konusunda da faydası olan B, C ve E vitaminleri tüketerek beyin fonksiyonlarında ilerleme kaydedersiniz. Özellikle B vitamin grubundan olan B6 vitamini beynin fonksiyonlarının gelişiminde ve işlevlerinde gerekmektedir. B6 vitamini bakımından zengin olan;

  • ay çekirdeği,
  • fıstık,
  • kuru erik,
  • muz,
  • avokado,
  • fındık ve
  • ceviz

gibi besinleri tüketebilirsiniz.

 

Yumurta

Çocukluk çağındaki bireyler için önerilen yumurta içerdiği proteinlerle aynı zamanda hafızayı da güçlendirmektedir. Ayrıca yapılan bazı çalışmalarda 50 yaş üstü unutkanlığın yoğun yaşandığı dönemlerde yumurta tüketimi önerilmektedir.

 

Tam tahıllı besinler

Yulaf, tam tahıl ekmeği gibi besinler folik asit, B6 ve B12 vitamini bakımından zengindirler. Hafızanın kaybolmaması, sağlıklı beyin fonksiyonları ve beyine kan akışının sağlıklı devam etmesi için bu ürünleri güvenle tüketebilirsiniz.

 

Kuru yemiş

Fındık, ceviz, fıstık, kabak çekirdeği, ay çekirdeği gibi kuru yemişleri tüketmek de beyin fonksiyonları için gereklidir. Ay çekirdeği tüketirken dengeli bir şekilde tüketmeye özen göstermeniz gerekir çünkü fazla tüketmeniz ile bu sefer de vücudunuza fazla yağ girişi gerçekleşir. Odaklanma ve konsantrasyon problemi çeken bireyler ceviz, fındık ve fıstığı bolca tüketmelidir.

 

Kırmızı lahana ve kırmızı soğan

İçerdiği fisetin isimli madde ile beyin dostu olan kırmızı lahana ve içerdiği hafızanın güçlenmesinde önemli maddelerle kırmızı soğan, unutkanlık probleminiz varsa mükemmel bir çözüm olacaktır. Öğünlerde eksik edilmemesi gereken bu besinleri düzenli kullanarak unutkanlık ile mücadele edebilirsiniz.

 

Kakao ve çikolata

Çikolatanın da hafızaya faydalı olduğu belirtilir. Özellikle bitter çikolatalar kakao bakımından yüksek olduğu için unutkanlık hallerinde aşırıya kaçmadan tüketilebilir.

 

Ispanak

Beyin hücreleri için gerekli olan folik asit bakımından ve A, C, E ve K vitamini bakımından çok zengin olan ıspanakta hafıza problemi ve unutkanlık problemi olanlar için mükemmel bir çözüm olacaktır. Çiğ halde ıspanak tüketerek daha fazla folik asidin vücudunuza girmesini sağlayabilirsiniz.

 

Omega 3

Hafızayı güçlendirmesi ve öğrenme özelliklerinin gelişmesi bakımından önemli bir rolü olan omega 3 özellikle soğuk su balıklarında (somon, sardalya, ton balığı, hamsi) bolca bulunur. Ceviz, badem, fındık, keten tohumu, kuru fasulye, soya, nohut, mısır, marul, lahana, brokoli, ceviz yağı, keten tohumu yağı, soya yağı da omega 3 içeren besinlerdir. Uzmanlar sağlıklı beyin fonksiyonlarının gelişimi için haftada bir balık tüketmeyi önermektedir.

 

Çilek

C vitamini bakımından zengin olan çilek aynı zamanda doğal bir antioksidandır. Beyin işlevlerini iyileşmesi adına çilek tüketmenizi öneririz.

 

Zencefil

Yaratıcı zekanın gelişimi için flavonoid tüketimi önerilmektedir. Zencefil de flavonoid bakımından zengin bir besindir. Zencefil yiyerek flavonoid ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

 

Kimyon

Sinir sistemi üzerinde içerdiği uçucu yağlar ile etkili olan kimyonu hafıza ve zeka için de tüketebilirsiniz.

 

Brokoli

Ispanak gibi içerdiği yüksek folik asit ile beyin işlevleri için gerekli olan brokoliyi aynı zamanda unutkanlık problemi yaşadığınızda da tüketebilirsiniz.

 

Havuç

Beyinde metabolizmanın hızlanması için önemli bir yeri olan havuç hafıza problemleri olanların sıkça tüketmesi gereken besinler arasındadır. Özellikle havuç suyunun içilmesi ile unutkanlığa iyi gelirken algı ve konsantrasyonun da artmasını sağlamaktadır.

 

 

Uyarı

Sürekli bir şeyleri unutuyorsanız ve unuttuğunuz şeyler gündelik hayatınızda sizi sekteye uğratmaya başlamışsa muhakkak bir uzmana başvurmanızı öneririz. Unutkanlık mevsimsel ya da geçici bir rahatsızlık gibi değerlendirilmeyecek kadar hassas bir durumdur.

Hangi besinler (vitaminler ve bitkiler) hafızayı güçlendirir, unutkanlığı azaltmak için tüketilmesi gereken yiyecekler ve daha bir çok cevap bu yazımızda.
error: Kopyalamak mümkün değil !