Hangi Besinler Bağışıklığı Güçlendirir?

Yaz kış demeden sürekli hastalanıyorsanız gözünüzden kaçan kontrol etmediğiniz bir sisteminiz var demektir. Bu sistem vücudumuzu hastalıklara karşı koruyan bakteri ve virüslerin rahatça metabolizmanızda gezmesini engelleyen bağışıklık sistemidir.

Genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak herkesin bağışıklık sistemi farklı işler. Eskimoların, Rusya, Sibirya gibi bölgelerde doğup büyüyen kişilerin soğuktan etkilenmemesi tamamen bağışıklıkları ile alakaladır. Sadece çevresel ve genetik faktörlere bağlı olmayıp beslenme alışkanlıkları da kişileri bağışık hale getirir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması ile hem sağlıklı yaşam hem de daha uzun ömürlü hale gelebilirsiniz. Bağışıklık sisteminiz zayıfsa ilk olarak doğal yollardan beslenmeyi tercih etmeniz gerekir. Aslında birçoğumuz farkında olmadan günlük hayatta bağışıklığımızı artıran besinleri tüketiyoruz. Peki bu besinler hangileri biraz bunlara değinelim.

 

 

Bağışıklığı Artıran Besinler

Ispanak

Zamanında Temel Reis çizgi filmini izlemeyen yoktur sanırım. Çizgi filmlere bile ilham kaynağı olan ıspanak potasyum, magnezyum, C vitamini ve folik asit deposudur. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller ile hücre yenilenmesini sağlarken yeni hücrelerin daha savaşçı olmasını sağlar.

 

Turunçgiller

Kış haberlerinin vazgeçilmezi, sürekli vitrin ürünü gibidir. Bu özelliklerinin de hakkını veren portakal, limon, mandalina ve greyfurt tam bir C vitamini deposudur. C vitamini bağışıklığınızı artırırken aynı zamanda bağ dokularının, damarların ve kıkırdağında yenilenmesinde aktif görev alır. Greyfurt tüketirken kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız hekim kontrolünde tüketmeniz faydanıza olacaktır.

 

Brokoli

Karaciğer problemi olanları özellikle tüketmesi gereken brokoli A, C, E vitaminleri ve kalsiyum bakımından çok zengin bir bitkidir. Antioksidan özelliği sayesinden vücudunuzda serbest radikallerin oluşmasını önlerken bağışıklığınızı da artırır.

 

Kırmızı Biber

Hem C vitamini hem de beta-karoten bakımından zengin olan kırmızı biber bağışıklık sistemi için son derece faydalıdır. Aynı zamanda kırmızı biber cildiniz ve gözleriniz içinde çok faydalı bir besindir.

 

Kivi

C, K vitamini ve potasyum bakımından zengin olan kivi soğuk algınlığına bağlı öksürüklere karşı çok etkilidir. Soluk alıp verirken hırıltı oluyorsa kivi tüketmek faydalı olacaktır.

 

Sarımsak

İçerdiği alicin isimli madde ile kansere bile faydalı olan sarımsak doğal bir antibakteriyel, antifungal ve antiviral etkili bir besindir. Kullanımı açısından hoş bir koku bırakmasa da doğal bir besin olarak muhakkak tercih edilmelidir.

 

Yoğurt

Doğal probiyotik kaynağı olan yoğurt tüketimi de bağışıklığı kuvvetlendirirken aynı zamanda D vitamini takviyesi olarak da rol alır.

 

Tarçın

Kan şekerini dengeleyen tarçın sindirimi kolaylaştırması, antibakteriyel ve antiviral özelliği ile bağışıklığı artırır.

 

Karpuz ve Domates

İnsan vücudunda üretilmeyen likopen isimli maddeyi yüksek oranda içerir. Kuvvetli bir antioksidan olan likopen kanser hücrelerinin tersine normal hücre haline dönmesi için uyardığı belirtilmektedir. Karpuz aynı zamanda A ve C vitamini de içerir. Domates de yükse oranda likopen içerir.

 

Deniz Ürünleri

Deniz ürünlerinden ıstakoz, yengeç ve istiridye içerdiği bolca selenyum sayesinde üst solunum yolu enfeksiyonlarında bağışıklığı artırır. Somon, ton balığı, hamsi ve uskumru gibi deniz ürünleri de içerdikleri omega-3 ile bağışıklığı artırırlar.

 

Uyarı

Bağışıklığı artırmak için bu besinleri tüketirken, bağışıklığı azaltan sigara alkol gibi maddelerden de uzak durarak bağışıklığınızı artırabilirsiniz. Bahsettiğimiz besinleri tüketme imkanınız olmuyorsa hekim veya eczacınıza danışarak eczanelerde bulunan bağışıklık artırıcı kompleksleri de kullanabilirsiniz.

İçerdikleri vitamin, mineral, ve etkili bileşenlerle bağışıklığınızı güçlendiren ve daha az hasta olmanıza yardımcı olan yiyecekler.
error: Kopyalamak mümkün değil !