Hangi güneş koruma faktörünü ne zaman ve neden kullanmalıyım?

Güneş koruyucu kremleri keşfedelim:

Hangi güneş koruma faktörünü ne zaman ve neden kullanmalıyım? Sonunda yaz ve güneş! O zaman şimdi, cildi zararlı UV ışınlarından korumak ekstra önemli. Burada size uygun güneş koruma faktörünü (SPF) seçme konusunda yardım ve onu nasıl kullanacağınız konusunda tavsiye alırsınız.

Güneş kremlerindeki farklı filtre türleri nelerdir?

Onaylı güneş kremleri UVA ve UVB radyasyonuna karşı koruma sağlayan filtreler içermelidir. Güneş ayrıca C olarak adlandırılan ultraviyole ışınları yayar, ancak bu ışınlar dünya yüzeyine ulaşmaz ve güvenlik açısından düşünmemiz gereken bir şey değildir.

Filtreler ya fiziksel ya da kimyasaldır ve UVA ve UVB radyasyonuna karşı farklı şekilde koruma sağladıkları için bunların bir karışımı sıklıkla oluşur. Bir ürün yeterli UVA korumasına sahipse, daire içinde UVA yazan bir sembolle işaretlenmelidir.

Hangi güneş koruma faktörünü ne zaman ve neden kullanmalıyım

Güneş koruma faktörü (SPF), hiç korumanız olmamasına kıyasla kendinizi yakmadan güneşte ne kadar süre kalabileceğinizi gösterir. Çeyrek saat güneşte kaldıktan sonra kızarır ve ağrırsanız, süreyi SPF numarasıyla çarpın. Aşağıda, farklı korumaların Tıbbi Ürünler Ajansına göre nasıl derecelendirildiğini görebilirsiniz.

Düşük koruma: 6-10 arası SPF
Orta koruma: SPF 15-25
Yüksek koruma: SPF 30-50
Çok yüksek koruma: SPF 50+
Güneşte ne kadar kalabileceğinizi hesaplamak için bir kriter olarak sahip olmanız gereken tek şey güneş kreminizin üzerindeki sayı değildir. Güneşin radyasyonu, mevsim, konum, ozon tabakası ve daha fazlası gibi bir dizi farklı faktöre göre değişen ve güneşin zarar görme riskini etkileyen UV indeksi tarafından kontrol edilir.

Belirli bir günde güneşte ne kadar kalabileceğinizi hesaplama konusunda yardım almak için İsveç Radyasyon Güvenliği Kurumu’nun “Güneş zamanım” uygulamasını indirebilirsiniz. Hangi güneş koruma faktörünü ne zaman ve neden kullanmalıyım yazımızı beğendiyseniz okumaya devam edin.

Yurtdışına gidersem başka bir güneş kremi almalı mıyım?

Güneşin çok kuvvetli olduğu ülkelerde SPF 50’li bir güneş kremi kullanmalısınız. Güneşin radyasyonunun ne kadar zararlı olduğunu öğrenmek için UV indeksi verilir. Yaz aylarında, İsveç, endeksin tüm yıl boyunca 10’un üzerinde olduğu ekvatora yakın ülkelerle karşılaştırıldığında, 4-7 arasında bir UV endeksine sahiptir. Bu, bu bölgelerde seyahat ederken çok yüksek bir güneş koruma faktörüne sahip olmanın ekstra önemli olduğu anlamına gelir. Ve bulutlu olduğunda bile tavsiye edilir.

Akdeniz çevresinde yaz aylarında UV indeksi 7 ile 10 arasındadır ve ayrıca ekstra bakım gerektirir. Genel bir kural, gün ortasında 11 ile 15 arasında güneşten tamamen kaçınmaktır.

 • Ne kadar güneş kremi kullanmalısınız?
  Güneş koruma faktörünün amaçlanan korumayı sağlaması için cilde uyguladığınız tabakanın çok ince olmaması gerekmektedir. Tüm vücudun bir yetişkin için tam bir ele ihtiyacı vardır. Ayrıca kapağı tekrar yağlayarak kademeli olarak doldurmanız gerekir. Güneş kremi su geçirmez olsa bile banyodan sonra özellikle önemlidir. Yeterli korumayı elde etmek için her iki ila üç saatte bir kendinizi yağlamalısınız.
 • Güneş kremi kullansam cilt tipi önemli mi?
  Bir dereceye kadar, ancak birçok insanın düşündüğünden daha az. Hem soluk cilt hem de daha pigmentli ciltler güneşten korunma faktörüne ve güneşte sınırlı süreye ihtiyaç duyar. Çabuk yanan hafif ve hassas bir cilt, pigment lekeleri ve malign melanom riski daha yüksektir, ancak ne kadar yaktığınıza bağlı olmayan cilt kanserleri vardır. Bunun yerine, uzun bir süre boyunca güneş miktarı, örneğin skuamöz hücreli karsinomda rol oynar.
 • Yüzmeye gittiğimde kendimi yağlamak zorunda mıyım? Hangi güneş koruma faktörünü ne zaman ve neden kullanmalıyım?
  Evet. Su güneş ışığını yansıtır ve UV radyasyonu da su yüzeyinin altında iyi bir mesafeye ulaşır. Kendinizi suya atmadan önce cilde nüfuz etmesi için en az yirmi dakika önce güneş koruyucu uygulayın.
 • Köpük mü, sprey mi yoksa krem ​​mi seçmeliyim?
  Bu bir zevk meselesi. Bazı insanlar kremin daha kolay uygulandığını düşünürken bazıları spreyleri tercih eder. Çocuklar kremsi köpük ile eğlenceli bulabilir ve ardından köpük güneş kremi kullanımını kolaylaştırabilir. Çocuklara yönelik bazı ürünler de uygulandığında açık renkli olduğundan eksik alan riskini azaltmış olursunuz. Hangi dokuyu seçerseniz seçin güneşe karşı koruma aynıdır.
error: Kopyalamak mümkün değil !