Hangi Vitaminler Kilo Aldırır?

Düzenli alımda hangi vitaminler kilo aldırır

Hangi vitaminler kilo aldırır sorusuna verilecek en doğru cevap vitaminlerin kendi başlarına kalori sağlamadıkları için kilo aldırıcı etki doğrudan gösteremeyeceğidir. Ancak vitaminlerin kilo aldırıcı etkileri kilo almak için vücutta gerekli metabolik süreçlerde lokomotif gibi vagonları çeken katalizör etkilerine bağlıdır. D vit kemik gelişimi ile E,C ve B vitamin kompleksleri çeşitli anabolik süreçlerde kas, yağ ve karbonhidrat metabolik süreçlerinde ki hayati basamaklarda yaptıkları işlevler ile kilo aldırıcı etkilere yol açarlar.  Lokomotif olmadan yük vagonu gitmediği gibi vagon olmadan da boş bir lokomotif amaçsız kalacaktır. Tek başına sadece vitamin alan bir bireyin sadece vitamin ile kilo alması beklenemez.

Vitamin tüketerek  iştah merkezi aktif hale gelebilir ve bunun akabinde sağlıklı bir şekilde alınacak dengeli besinler vücutta  metabolizmanın yapım tarafının yani anabolizmanın aktifleşmesine ve böylelikle kilo alımının hızlanması sonucunu doğurur. Vitaminler katalizör etkileri ile kilo alma esnasında kendisi ve durumu değişmezken bireyin vücut metabolizmasında kilo arttırıcı metabolik reaksiyonların anabolizmanın aktiflik durumu artacaktır.

İnsan vücudunda meydana gelen olaylar tepkime ve metabolik reaksiyonlar sürekli birbiri ile ilişkilidir. Aşırı kilolu bireyler ya da aşırı zayıf bireyler kan değerleri vitamin ve mineral bakımından analiz edildiklerinde sürekli düşük değerlere sahip olurlar.

Pratik yoldan hangi vitamin kilo aldırır

Kilo alma işlemi kimi zaman aşırı iştahlı olmakla gelişse de bazen de metabolizmanın yavaş kalması ile de gelişir. Vitaminlerin görevi burada lokomotif rolü üstlenmektir. Ortalama kadın ve erkekte günlük kalori miktarları eşit olsa da bireyden bireye değişen kalori cetvelleri vardır. Günlük aldığınız kaloriden daha fazlasını yakmaya başladığınızda kilo verirken aldığınız kaloriden daha azını yakmaya başladığınızda vücudunuz bir yerlerde yağ depolamaya dolayısı ile kilo almaya başlıyorsunuz demektir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kilo verirken de alırken de dengeli gitmek kontrolü asla elden bırakmamak gereğidir.

Bazı bireylerde kilo almada her ne kadar kurallara protokollere uysa da strese bağımlı kilo alamama görülmektedir. Aldığımız karbonhidrat, yağ ve proteinlerin yıkımında yakılmasında görev alan vitamin ve mineraller aynı zamanda zihinsel olarak kilo alamama problemi yaşayan bireylerde de çok önemlidir.

 

Metabolizmada etkili olan hangi vitaminler kilo aldırır

D vitamini

Büyük bir kısmını güneş vasıtası ile aldığımız D vitamini kemik gelişimi için son derece önemlidir. Kilo alma işlemi sadece vücutta yağ kısmının artmasına bağlı olarak gelişmez. Kemiklerin gelişimi ile hem kütlesel, hem de hacimsel olarak bir artış gözlenir. Böylelikle özellikle gelişme çağında olan çocuklarda ve gençlerde kemik kitlesinin artışına bağlı olarak kilo artışı da görülecektir.

 

C vitamini

Aşırı aktif bireylerde veya metabolizması hızlı olan kişilerde tüketilen enerji miktarını dengelemesi açısından C vitamini önerilir. C vitamini vücutta depolanmayan bir vitamin olması ile dışarıdan alınması gerekir. Bol miktarda likapa ve turunçgiller ile C vit doğal yoldan temini kolay ve sorunsuz emilimi oldukça rahattır.

hangi vitaminler kilo aldırır

B vitamin grubundan B1 vitamini

Tahıllarda, ette ve esmer pirinçte bolca bulunan B1 vitamini iştah açıcı özelliğe sahip bir vitamindir. Su da çözünen bir vitamin olması sebebi ile vücutta depolanmaz.

 

B12 vitamini kilo aldırır mı?

B1 vitamini dışında B12 ve B6 vitaminin kilo verdirdiği gözlemlenmiştir. Sadece B1 vitamini (tiamin) iştah açıcı özelliğinden ötürü kilo almaya faydalı olduğu düşünülür. Sağlıklı bir beslenme süreci ve özellikle fonksiyonel işleyen bir bağırsak metabolizması ve probiyotik etkili bağırsak florası sayesinde B vitaminleri vücudun dengeli kilo almasında ve çeşitli anabolik süreçlerde oldukça önemlidirler.

Hangi vitaminler kilo aldırır?

Kilo aldıran vitamin haplarını nereden temin edebilirim?

Kilo almanıza faydası olan bu vitamin grupları için eczanelerde veya internet ortamında satılan multivitamin gıda takviyelerinden alarak vitamin eksiğiniz giderebilirsiniz. Bu amaçla çok sayıda multi vitamin preperat adı verilebilir. Supradyn, Pharmaton ve one a day gibi müstahsil formüller dışında yeni yeni piyasada yer edinmeye çalışan çok sayıda vitamin markası da vardır.Vücudunuzda hangi vitaminin eksik olduğunu tespit ettirmek için bir sağlık kuruluşuna başvurup yaptıracağınız vitamin düzeylerini yapılacak rutin bir kan testi ile kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Kilo almanıza yardımcı olan, kilo vermeyi kolaylaştıran, iştah açan ve daha bir çok faydası olan Hangi Vitaminler Kilo Aldırır 
error: Kopyalamak mümkün değil !