Hangi Yiyecekler Gastrite İyi Gelir

Gastrit nedir?

Kısaca mide mukozası iltihabı olarak tanımlanan gastrit her yüz kişiden birinde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Yaşın ilerlemesi ile görülme sıklığı doğru orantılı olup ileri yaşlarda daha çok görülür. Bazı belirtileri günlük yaşamı etkilemezken bazı belirtileri günlük yaşamı felç bile edebilir. Dikkat edilmezse gastrit olan bir birey çözüm için uğraşmazsa ileride mide kanserinin bile temelleri atılmış olur. Her insanın mide yapısı bir değildir. Kimileri gastrite sebep olan besinlere ve durumlara daha dirençli iken, bazıları ise daha çabuk etkilenir.

 

 

Gastrit belirtileri

En sık ve rahatsız edici belirtileri:

 • şiddetli karın ağrısı,
 • mide yanması,
 • midede ekşime,
 • hazımsızlık
 • şişkinliktir.

Gastriti olan bir birey bu belirtileri günün bazı bölümlerinde ya da gastriti tetikleyen bir besin tükettiğinde muhakkak yaşamaktadır.

Bu belirtilerin haricinde:

 • geğirme,
 • ishal,
 • ağız kokusu,
 • uykudan uyanıldığında ağızda hoş olmayan koku ve tat,
 • iştahsızlık,
 • çabuk doyma
 • dilde pas gibi bir duygunun oluşması

görülebilen diğer belirtileridir.

Gastrit oluşumunda ilk sırada gelen sebep helikobakter pilori isimli bir bakteridir. Keşfedilmesi 30 yıl öncesine dayanan bu bakteri ya da halk arasında mikrop olarak da tanımlanan bu organizma çok hızlı ve kolay bulaşabilmektedir.

Mide ve bağırsak enfeksiyonu şüphesi ile incelenen hastaların büyük bir çoğunluğu maalesef helikobakter pilori ye maruz kalmaktadır. İnsan dışkısı, tükürüğü ya da öpüşme gibi yollardan bulaşan bu mikrop mide asidine de dirençlidir. Bu yüzden mide üzerinde kolayca kalıp üremesi yavaş da olsa mide mukozasına zarar vermektedir.

Helikobakter piloriye maruz kalan bireylerde midede C vitamini (askorbik asit) miktarı düşmeye başlar ve C vitamini azalması ile antioksidan ve kanser mücadele etme özelliği de azalır. Bu yüzden yapılan araştırmalarda helikobakter pilori kansorejen bakteri olarak sınıflandırılmaktadır. Toplumda basit bir hastalık gibi algısı olan gastrit tedavi edilmezse ve sürecine müdahale edilmezse ilerde mide kanserinin de davetçisi olmaktadır.

 

 

Gastriti azdıran şeyler

Helikobakter piloriye bağımlı gelişmeyen gastritlerde diğer zararlı etkenler devreye girmektedir:

 • alkol ve sigara tüketimi,
 • kafein,
 • stres,
 • safra kesesi problemleri,
 • asitli içecekler,
 • baharatlar

bunların başında gelen sebeplerdir. Ayrıca mideyi yoran aşırı tuzlu ya da yağlı yiyecekler de fazla tüketildiğinde gastrite davetiye çıkarmaktadır. Bu etkenler en düşük seviyeye çekildiğinde özellikle sigara ve alkol tüketimini hiç olmadığında gastrit aklınızda sizi rahatsız edici bir hastalık olmaktan çıkacaktır. Yapılan çalışmalar özellikle sigara ve alkolün mide epiteli üzerinde ciddi harabiyete sebep olduğunu göstermektedir.

 

 

Gastrite iyi gelen yiyecekler

Yoğurt

Doğal bir bağışıklık sistemi güçlendiricisi olan yoğurt, aynı zamanda bulundurduğu vücut için yararlı probiyotikler ile de mide üzerinde koruyucu etki gösterir.

 

Yeşil yapraklı sebzeler

Bulundurdukları demir, kalsiyum ve vitaminler bakımından zengin olan brokoli, ıspanak, yeşil fasulye, lahana, karalahana ve bezelye gibi sebzeler tüketilmesi ile midenin tahribata uğramış yapısı yeniden onarılabilir. Gastrit oluşumu engellendikten sonra da düzenli olarak tüketilen bu besinler mideyi koruyucu özellikte gösterirler.

 

 

Gastrite iyi gelen bitkiler

Papatya çayı

Hem hoş kokusu hem de güzel aroma tadı ile mide iltihabına karşı papatya çayı da güvenle tercih edebileceğiniz bitkisel yöntemlerden biridir.

 

Nane

Kış aylarında üst solunum yolları hastalıklarına karşı da iyi gelen nane aynı zamanda mide içinde vazgeçilmez bir bitkisel yöntemdir. Bakteriye karşı kullanımı, enflamasyon giderme özelliği ve spazm çözme özelliği ile gastrit şikayetlerine karşı kullanılmaktadır. Yatıştırıcı özelliği de olan nane iltihaplanmaya karşı da etkili bir çözüm olacaktır.

 

 

Gastrit geçer mi?

Gastrit teşhis edildiğinde önemli olan gastrite sebep olan etkenleri ortadan kaldırmak ve hızlı bir şekilde tedavi etmektir. Gastriti olan bir bireyde süre belirtip hastalığın geçmesini söylemek doğru olmayacaktır. Çünkü bireyden bireye farklı olan mide yapısı, tedaviye verilen yanıt ve metabolizmanın iyileşme süreçleri hep farklı olacağından şu sürede gastritiniz geçer demek yanlıştır. Gastrit sebepleri olarak belirttiğimiz durumları yaşıyorsanız bir gastroenteroloji uzmanına gözükmek en doğrusu olacaktır. Helikobakter piloriye bağlı gelişen gastritte muhakkak ilaç tedavisi gerekmektedir. Helikobakter pilori dışında gastrit şikayetiniz varsa belirttiğimiz bitkisel yöntemleri uygulamalı ve gastrite sebep olan durumlardan uzak durmalısınız.

Gastrit nedir, nasıl bulaşır, belirtileri nedir, hangi yiyecekler gastriti azaltır, hangileri azdırır ve daha bir çok sorunun cevabı bu yazımızda.
error: Kopyalamak mümkün değil !