Hangi Yiyeceklerde Protein Vardır – 1

İnsanlar, karbonhidrat ve yağ hakkında her şeyi tartışır. Ancak, hemen hemen herkes proteinin önemli olduğunu kabul eder. Bol miktarda protein tüketmenin sayısız yararı vardır. Bu faydalardan bazıları; fazla yağlardan kurtulmak (özellikle karın bölgesindeki yağlardan), kas kitlesi ve gücünü artırmada faydalıdır. Günlük önerilen protein tüketimi; kadınlar için 46 gram, erkekler için 56 gram‘dır. Ancak, birçok sağlık ve fitness uzmanı, bu miktarlardan çok daha fazlasına ihtiyacımız olduğuna inanmaktadır.

 

 

Burada, protein içeriği yüksek olan 20 lezzetli besinden bahsedilecektir:

 

1- Yumurta

Bütün yumurtalar gezegendeki en sağlıklı ve en besleyici gıdalar arasında yer almaktadır. Çoğu insan vitaminler, mineraller, sağlıklı yağlar, göz koruyucu antioksidanlar açısından yeterli beslenmemektedir, ancak yumurta bunun için büyük bir çözümdür.

Tüm yumurtalar protein açısından çok zengindir, ancak yumurta akı neredeyse saf protein içerir.

Protein içeriği: Yumurtadaki toplam kalorinin % 35’i protein kaynaklıdır. Bir yumurtada ortalama 6 gram protein vardır ve yumurta 78 kalori değerindedir.

 

 

2- Badem

Badem, kabuklu yemişler arasında en popüler olanıdır. Badem; lif, E vitamini, manganez ve magnezyum gibi önemli besin değerlerine sahiptir.

Protein içeriği: 1 ons (28 gram) badem 161 kaloridir, porsiyon başına 6 gram.

Diğer yüksek proteinli kuruyemişler: Antepfıstığı (kalorinin% 13) ve kaju fıstığı (kalorinin% 11).

 

 

3- Tavuk Göğsü

Tavuk göğsü, protein açısından zengin olan en popüler gıdalardan biridir. Tavuğun derisi protein açısından çok zengindir. Tavuk göğsünü pişirmek çok kolaydır ve doğru tarifle pişirirseniz çok lezzetli olacaktır.

Protein içeriği: Tavuktaki toplam kalorinin % 80’i protein kaynaklıdır. Deri olmadan kavrulmuş 53 gram tavuk göğsü sadece 284 kaloridir.

 

 

4- Yulaf

Yulaf, gezegendeki en sağlıklı tahıllar arasındadır. Bu tahıl magnezyum, manganez, tiamin (B1 vitamini) ve çok sayıda diğer besinler açısından zengindir.

Protein içeriği: Yulaftaki toplam kalorinin % 15‘i protein kaynaklıdır. Yarım fincan ham yulaf (13 gram) 303 kaloridir.

 

 

5- Süzme Peynir

Süzme peynir, yağ ve kalori açısından oldukça düşük değerlere sahiptir, ancak protein açısından çok zengindir. Süzme peynir; kalsiyum, fosfor, selenyum, B12 vitamini, riboflavin (vitamin B2) ve diğer çeşitli besin değerlerini içerir.

Protein içeriği: Süzme peynirdeki toplam kalorinin % 59‘u protein, % 2’si yağ kaynaklıdır. Bir su bardağı süzme peynir (226 gr) 194 kaloridir ve 27 gram protein içerir.

Protein değeri yüksek diğer peynir türleri: Parmesan peyniri (kalorinin % 38’i), isviçre peyniri (kalorinin % 30’u), mozzarella peyniri (kalorinin % 29’u) ve kaşar peyniri (kalorinin % 26’sı).

 

Bu yazının diğer bölümleri:

– Hangi Yiyeceklerde Protein Vardır – 2

– Hangi Yiyeceklerde Protein Vardır – 3

– Hangi Yiyeceklerde Protein Vardır – 4

Protein açısından zengin olan gıdalar ve bu gıdalar içerisindeki diğer faydaları maddeler.
Protein açısından zengin olan gıdalar ve bu gıdalar içerisindeki diğer faydaları maddeler.
error: Kopyalamak mümkün değil !