Hassas atopik ve alerjik cilt nasıldır

Öncelikle, hassas , atopik ve alerjik cilt nasıldır hakkında bir şeyler duydunuz mu? Ancak hangisini ve nasıl ayırt edeceğinizi gerçekten bilmiyorsanız, size her birinin özelliklerini anlatacağız.

Hassas cilt dediğimiz şey

Hassas cilt genellikle tamamen normal durumlarda kötüleşir. Hassasiyet eşiği daha yüksektir ve sinir uçları cilt seviyesinde daha yüksektir. Bu nedenle, bazı durumlarda kaşıntı, batma, kızarıklık vb. Hava durumu, kirlilik, kimyasal içerikli ürünler vb. gibi faktörler bir reaksiyonu tetikler.

Alerjik cilt dediğimiz şey

Bunlar bağışıklık sistemiyle alakalı bir sonuçtan kaynaklanır. Olay şudur ki, cilt ” antijen ” adı verilen bir madde ile temas eder ve onun etkisine karşı koymak için cilt alerjik ve spesifik olarak iltihabi reaksiyonunu üretir . Alerjik cilt reaksiyonlarında maddelere karşı meydana gelen alerjik reaksiyonlar çoğu ciltte iyi tolere edilir. Ancak alerjik cilt bunu tolere edemez. Ciltte kızarıklık, döküntü ya da kaşıntı meydana gelebilir. Hassas  atopik ve alerjik cilt nasıldır adlı yazımıza ilave başlıklar için tıklayınız.

Atopik cilt dediğimiz şey

Atopik cilt düşük miktarda lipid ile karakterizedir, bu da cildin bariyer fonksiyonunun iyi çalışmadığı anlamına gelir. En karakteristik semptomlardan biri, cilde zarar veren ve tahriş edici maddelerin dermise girmesini kolaylaştıran aralıklı kaşıntıdır. En çok karşılaşılan deri döküntü hastalığı ise dermatit halk diliyle egzamadır. Genellikle atopik ciltte görülen bir rahatsızlıktır. Cildin nemini iyi alması oldukça önemlidir. Kaşıntı durumundan elinizden geldiği kadar uzak durmalısınız.

İster en hassas, ister atopik veya alerjik olsun bu cilt tipine özen göstermek için, doğal olmayan bulabilecekleriniz gibi kimyasallardan değil, doğal içeriklerden yapılmış ürünlerin kullanımına başvurmanız önerilir . Cildiniz için en iyi bakım, türü ne olursa olsun doğal içerikler olmalıdır. Elinizden geldiği kadar doğal ürün tercih etmeniz cilt sağlınız açısından önemli olacaktır.

error: Kopyalamak mümkün değil !