Hassas Ciltleriniz İçin Siyah Nokta Tedavisi

Siyah noktalar diğer cilt hastalıkları gibi rahatsız edici, estetik görüntüyü bozan bir durumdur. Genel olarak bir sağlık problemine yol açmayan bu durum, cildinizin bozulmasına, sivilcelere ve izlere neden olmaktadır. Siyah noktalar genellikle sebumdan salgılanan yağların gözenekleri tıkaması sonucu oluşmaktadır. Gözeneklerin tamamen dolması sonucunda bu noktalar meydana gelmekte olup genişliği kişiden kişiye değişebilmektedir. Siyah noktalardan kurtulmak için birçok doğal maskeyi, toniği, kremi ya da benzeri birçok uygulamayı kullanabilirsiniz; fakat hassas bir cilt yapısına sahip olan kişilerde bu yöntemler dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Çünkü bu tarz cilt tiplerinde yaralanmalar, kızarıklıklar daha çabuk oluşmakta yine bu ciltler izlere de daha meyilli olmaktadır.

Siyah Noktalara Sebep Olan Etmenler

* Cilt için kullanılan kozmetik ürünler, kimyasal kremler.

* Adet döneminde hormonal değişikliklerin yaşanması.

* Ergenlikte sebumun aşırı çalışarak yağ üretmesi.

* Güneş ışınları ile direkt temas halinde olma; güneşlenme veya güneş altında kalma.

* Yanlış beslenme, yağlı yiyecekleri tüketme.

Hassas Cilt Tipi İçin Siyah Nokta Maskeleri

Siyah noktalar için en etkili yöntem buhar banyosudur. Çünkü yağlar cilt gözeneklerinde biriktiğinden ilk önce bu gözeneklerin açılması ve daha sonra temizlenmesi gerekmektedir. Kaynamış bir suyu zemine koyarak başınızın üzerine bir havlu atın ve bu suyun buharını yüzünüze tutun. Etkisinin artması için suyun içine birkaç damla elma sirkesi de ekleyebilirsiniz. Buhara tutulan cilt gözenekleri açılıp genişlemeye başlayacaktır. Ardından elinize bir şırınga alın ve ucunu siyah noktaların içine koyarak çekin. Böylece bütün artıklar bu şırınganın içine girecektir. Tabii ki şırınganın iğnesi önceden çıkarılıp atılmalıdır. İşlem gerçekleştikten sonra yine cildinizi su ile seyreltilmiş elma sirkesi ile silebilirsiniz.

Siyah Nokta İçin Yumurta Akı Maskesi

Yumurtanın sarısını beyazından ayırın ve beyaz kısmı iyice çırpın. Daha sonra yumuşak bir fırça yardımı ile bu beyaz kısmı cildinize göz çevreniz dışında her yere sürün. Ardından bir peçele alın, göz ve ağız kısmını keserek maske haline getirin ve cildinizi bu peçete ile kapatın. Daha sonra peçetenin üzerini de yumurta beyazı ile kaplayıp kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra peçeteyi alın; tertemiz bir cilt göreceksiniz.

Siyah noktalardan kurtulma üzerine bilgilendirme yazısı.
Siyah noktalardan kurtulma üzerine bilgilendirme yazısı.
error: Kopyalamak mümkün değil !